Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

georgipuia, canna e cu petale inguste, are floarea ca un ciorchine.
Merci Tala, tu zici de piata Pucheni? Aia e in Ferentari, departe de mine. De regula merg la pta Rahova, o sa caut in w-e arpagic si sper sa gasesc de data asta caci in fiecare an iau toamna de acolo...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Liviana, trece-ma si pe mine pe lista cu dalie rosie! Eu am ramas fara ele...
Arpagic am luat de la noi de la tara, pe 14 sept este un targ din asta de toamna, dar cauta prin piata, imposibil sa nu gasesti!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

fetelor, deci, punem arpagicul acuma si salata, ca sa le avem la primavara?

Am pus ieri doua bucati de trandafiri cataratori care cica infloresc toata vara. Maica-mea are unii superbi, dar infloresc o singura data si gata.

Azi vreau sa ma ocup de pus patrunjel cu radacina din curte in ghiveci sa am la iarna- sfat de la Tala .

Zambila fetei mai are de stat o saptamana in frigider apoi o scot :), sunt foarte curioasa daca rasare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Sa nu va suparati ca vin cu o intrebare de profan: mama insista sa pastreze un (o)leandru (nici macar nu stiu denumirea exacta a plantei in cauza), in conditiile in care are doi pisoi, iar eu o vizitez cu catelusa mea. Eu stiam (din surse total neavizate) ca aceasta planta este toxica, otravitoare, sau chiar mortala. Va intreb, asadar, pe voi, iubitorii si cunoscatorii de plante: cat de toxica este aceasta planta? Ce riscuri presupune pentru animalutele din casa? Dar pentru oameni?

PS: Poate s-a mai discutat subiectul acesta. In acest caz, va rog sa-mi dati un link spre acel subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Carra, noi avem leandri de multi ani si probabil si alte plante otravitoare si in ghivece si in curte. Avem si 3 caini si pisica. O catelusa si pisica umbla liberi si afara si in casa, dar n-au nicio treaba cu plantele , nu le-au gustat pana acum. Cateaua are jucariile ei pentru ros, primeste des oase. Alearga intr-una pe langa gard atenta la cine trece, motanul are si el treburile lui, din fericire n-am avut probleme cu ei din cauza plantelor. Si nici invers, n-au distrus plante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

deci,sa fac un rezumat al muncilor in gradina in aceasta luna:

-am scos daliile(intrebare-eu am pus un rizom,am scos 1 kg de rizomi...ce fac la primavara pun asa sau separ bucata cu bucata?)

-am musuroit trandafirii(oare e prea devreme?)

-am facut tratament horticol pomilor(aveam eu un fix cu chestia asta si m-am documentat in domeniu)

sa nu radeti de dilemele mele,dar sunt un gradinar incepator,doar la al 2 lea an de gradinarit si e clar ca trebuie sa intreb.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Bonsai,
- ii desparti
- nu e prea devreme
- nu rade nimeni, mie doar mi-e ciuda ca nu apuc sa fac ce-mi propun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Neata... au cam venit gerurile pe la noi...

Eu am bagat in casa muscatele, am mai pus 2 fire de trandafir si nu stiu daca e momentul sa scot canna... in urma sondajului de opinie efectuat m-am decis sa le scot... nu ma risc Nu am reusit sa scoatem rosiile, dar am mai adunat o groaza de gogonele si le-am pus la murat

Am mai adus ieri de la tara 2 culori de crizanteme: galben si un degrade galben-rosu. Abia astept sa le pun...

PS - voi ati scos cannele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Hello gradinarese dragi!
Sper ca am terminat si eu cu trainingurile pe anul asta - am fost plecata toata saptamina trecuta la Amsterdam...asa ca in weekend am profitat de vremea superba ca sa fac si eu ultimele pregatiri in gradina - am strins frunzele de pe gazon, am tuns si am musuroit trandafirii, am mai scos din bulbii de canna (am lasat doar doi sa vad daca vor trece iarna in pamint), am curatat tulpinile de rosii (dar totusi nu am apucat sa si sap pamintul...), am mai legat (si tuns) trandafirii urcatori.
Nu am oprit inca apa la aspersoare - nu-mi dau seama cit va mai dura caldura asta...
Carra - asa este, leandrii (frunzele si secretia din tulpina) sunt toxici, insa animalele de casa stiu foarte bine sa se fereasca de plantele otravitoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La noi iarna poate sa vina caci suntem pregatiti cu de toate!
Gradina e sapata si ingrasata toata, in w-e am pus arpagic, stufat, usturoi si spanac, florile din ghivece sunt in casa, congelatorul si debaraua plina cu legume, muraturi, compoturi si dulceturi.

Am tuns trandafirii japonezi din casa si de asemeni pe d-ra Yukka.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput