Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Da Georgi, sa-i tai varfurile (cand cresc de 10cm) si apoi iar dupa 2 sau 3 saptamani. La mine e o diferenta de 50cm intre crizantemele carnite si cele lasate in plata lor. Crizantemele pitice cred ca s-au indesit in urma operatiounii asteia.
Mie iar mi-au inflorit cannele si capsunii sunt plini de flori si fructe (soiul minune)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Interesanta informatie... sa stii ca le-ai salvat... aveam de gand sa le mut, dar acum o sa le mai tin un an si am sa le carnesc sa vad cat se vor desfasura la anu...

Am stropit aseara impotriva melcilor... si am gasit un animal de melc sub una din jardiniere de m-am speriat... carne frate... daca era de mancare hraneam un copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am plantat si noi bulbii ieri, este cald si frumos de gradinarit. Pacat ca pamantul este foarte tare, s-a inmuiat putin la suprafata in rest am sapat cu tarnacopul sa fac gropile.

Vreau sa cumpra trandafiri, ca maica-mea mi-a prins albi, iar in conceptia mea, trandafirul este rosu :), adica am niste pasarele cu florile si culorile. Zambilele le vroiam neapart violet, insa am gasit pungi cu culori mixte asa ca le-am pus asa colorate ca prea am devenit fixista de la o vreme, si poate imi mai trece, o fi varsta! Lalelele le-am luat rosii evident, rosul ala specific lor!

Nu stiu ce trandafiri sa cumpar. As vrea unii cu flori mai mici si dese si sa stea infloriti tot anul . Nuprea pot studia prin magazine cu copiii dupa mine, ca noi asa plecam in gasca!

Inca ceva, fata si-a pus un bulb de zambila in glastra, daca il tine in casa si-l ingrijeste, avem sanse sa creasca si sa infloreasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Inbox spune-i ca bulbul trebuie sa stea la rece inainte 2 sau 3 saptamani minim, asa ca bagati-l la frigider. Din cate stiu putin trandafiri nu au mai multe infloriri. Cei cu flori mici sunt de onicei cei cataratori.
Georgi ca sa nu creasca palugi florile trebuie sa aiba si lumina suficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc Tala, ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva cu zambilele, ca altfel gaseam zambile in ghiveci tot anul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Tala... tocmai palugile au cel mai mult soare. Cred ca avand mult doare si nefiind carnite, au avut toame motivele sa ia avant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Nu stiu cine era interesata sa achizitioneze BUJORI - gasiti www.anthesis.ro/index.php/Plante-perene/Bujor.html" target="_blank">aici o varietate foarte mare pe care o puteti comanda!
...cred ca am sa pun si eu o comanda - bujorii galbeni si cei roz cu mijloc alb sunt irezistibili...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Eu , eu , eu .....multumesc Gabi!!!!

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 20+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am fost intr-o vizita si am venit acasa cu un brat de bete de trandafiri de plantat :), toate culorile...asa ca azi am plantat trandafirii ( eu care ziceam ca pun maxim 5-6, am plantat azi 20 ), mai ramane sa vedem daca se prind.

Intrebare, le-am pus sticle de plastic in cap, ingropate bine sa nu le dezgroape cainele, am tasat bine pamantul- ca asa mi s-a spus, i-am udat sa iasa aerul si am mai pus apa si pe langa sticle...problema mea este, planta nu trebuie sa mai respire si ea pe undeva? Sa fac niste gauri in sticle? Stiu ca odata se puneau borcane si nu avea nimic...dar eu am ingropat bine sticlele...nici o sansa sa intre aer pe undeva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Eu nu am intepat sticlele , si pana la anul in mai-iunie nici nu le ating , dar sa vedem ce zic gradinaresele noastre!!!


fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 20+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput