Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Tala, nici chiar asa , ca nu am chiar drujba, e un biet cutitas

Leeloo, cartita nu am avut , cred ca un caine e mai rau totusi
Super tare ideea sa folosesc unealta si pentru dovleci, tot timpul ma chinuiam cu tot soiul de cutere.

Cand imi luasem si eu avant ... veni vremea asta. Am dat comanda la bakker si siebertz de toate prostiile. IAR am luat hortensii, daca si astea-mi mor iar ma jur ca nu mai dau banii. Am luat si un bujor Bowl of beauty, o minunatie si tot felul de alte plante pe care le-am mai comandat in trecut, au murit, m-am consolat ca daca aveam grija de ele mai mult, ar fi fost niste tufe mari si impresionante acum... drept pentru care, dupa ce am identificat vinovatul, am prins curaj si... le-am comandat iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu m-am indragostit de combinatiile de petunii de la sieberz si sigur am sa-mi comand! Abia astept sa am terasa plina de culori!!!

Martie - crede-ma, cartita e belea mare - cainele macar il poti ingradi, pe asta nu ai cum
Sa stii ca la mine le-a mers bine din prima bujorilor, hortensiile s-au prins, dar nu pot sa spun ca au avut o crestere spectaculoasa - dar cum stiu ca astea se fac tufe bogate in ani de zile, ma multumesc sa am rabdare...

Tala - cu Meritol am stropit pomii! Zau ca nu am de gand sa stau sa pandesc cartita cu sapa...asa ca sper din suflet sa se fi mutat...pe alt continent!!!

Deci Liviana trebuie sa ma pregatesc de pus rasaduri weekendul care vine...sa-mi planifi o vizita la horbach saptamana asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Neata dragi gradinarese... parca ati inviat...se vede ca vine primavara.

Mi-am notat si eu cu ce sa stropesc... interesant si miniferastraul de care spuneti... va citesc cu elan... si inregistrez tot...

Eu momentan am curtea plina de lemne ce se vor taiate... azi tata a venit special sa mai taie din ele si pana in we poate imi elibereaza si mie terenul ... gazonul oricum era distrus si trebuia replantat... ghioceii i-a strans ficamea pe toti intr-un pahar... am vazut din fuga ca au iesit si lalelele

Am tanjit si eu dupa vita Hamburg si nu am reusit sa iau... acum primavara pot planta? Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Georgi sigur poti planta vita acum (daca are radacina, daca vrei s-o pui la 'scoala' cum se zice, nu stiu)
Pana la urma a luat sotul de la marile reduceri din Brico 2 cineraria - nici nu stiu cum de a fost atat de inspirat . Am mai avut una si mi-a murit pt ca am pus-o afara (ca cica rezista), dar pe astea (am una albastru electric si una rosie) le bibilesc in casa.
Liviana multumim de atentuionare, poate ma invrednicesc si eu sa pun rasaduri in intervalul asta. Mie inca nu mi-au ajuns semintele de la banca de gene, simt ca-mi creste iar tensiunea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Leloo, mie petuniile alea mi se par cam photoshopate, acum nu stiu, probabil toate florile sunt putin "ajustate". Eu nu sunt fan petunii ca sunt prea pretentioase, daca pleci un we de-acasa, la revedere. Trebuiesc curatate, bibilite non stop. Cu toate astea, in fiecare vara am o jardiniera cu cateva petunii, luate de prin piata, cand le vad face-to face, sunt slaba, nu rezist

Georgipuia, asa am zis si eu, a venit primavara, cand am fost la Kaufland sa-mi iau jardiniere si nu m-am putut apropia de raionul cu seminte, pamant si alte alea de gradinarit.

Au niste gladiole la Kaufland, o nebunie si f ieftine, pentru amatori de gladiole, nu prea-mi plac pentru ca la un vant mai sanatos le gasesc pe jos, apoi toamna trebuie sa le scot din gradina.
Anul asta am comandat insa un soi - Flammenspiel rosu fff aprins cu galben si mai am unele mov inchis, dar poate au inghetat, ca am lasat ghiveciul afara.

Cum ii spune Phlox-ului in limbaj comun? Am comandat a doua oara, mai luasem, dar au murit. E o floare pe care o iubesc mult, are un parfum f puternic, e inflorita toata vara, o avea mamaia mea in gradina, de mica imi placea mult, dar nu stiu cum se spune popular...ca nu-mi amintesc sa-i fi spus mamaie Phlox.

Am comandat tot felul si am uitat de rosie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

martie, nu stiu cum ii spune phlox-ului popular, am si eu dar nici mamaie nu stie, " e o floare maica"
Merci ca mi-ai zis de gladiole, mie imi plac foarte mult.
Bine ca mi-ati zis de rasaduri, saptamana viitoare sa pun si eu niste rosii, vinete si ardei!
Si surpriza, sambata m-am benoclat unde stiam eu ca-s ghioceii si au iesiiit, aveau cam 1 cm, sambata acum cand o sa ma duc sigur sunt mai mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

eu stiu ca sunt f multe tipuri de phlox, cele mici parca sunt brumarele sau scanteiute.
Si mie imi place ff mult planta asta - am una roz cersita de la o unguroaica din Sovata care avea o suprafata f larga in fata curtii numai cu phlox si arata minunat (plus ca sta inflorita f mult si e si parfumata, cum zice Martie ). Am avut si mici (brumarele) si isi merita numele caci erau singurele flori care rezistau brumei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Martie - or fi photoshopate, nu zic nu, dar petuniile, mai ales cand sunt bogate si in mixaj de culori arata splendid. Nu sunt chiar asa pretentioase - vor apa, e drept, dar isi revin chiar daca nu sunt udate cateva zile si sufera... Plus ca pretul mi se pare f bun - vara, de pe marginea drumului, dau mult mai mult pe jardinierele cu petunii (plus ca nici nu sunt asa de frumoase/colorate) decat acolo...

Eu am ghioceii aia mici, ordinari, infloriti de vreo 2 saptamani - cei mari (eu le zic uriasi ), parfumati, au acum vreo 4-5 cm si se vede floarea, dar aia infloresc abia pe la inceputul lui martie daca-mi amintesc eu bine...oricum, eu ii verific in fiecare dimineata...

Azi ma opresc la hornbach in drum spre casa sa iau pamint de flori (sa improspatez pe la ghivece prin casa, pamint de rasaduri si eventual ghivece din alea mici de turba tot pt rasaduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Valentina, "e o floare, maica" , asa zicea si mamaia mea, m-ai facut sa rad

Tala, asa este, sa stii tu ca brumarele se numesc popular, uitasem complet, am mai auzit sau vazut prin catalog pe undeva
Am trei crini mari, din-aia portocalii de o zi sau cum se numesc, o floare comuna, care beneficiaza de locul cel mai insorit din curte. Am sa-i mut sa pun brumarelele, am luat 3 rosii, daca le merge bine am sa mai iau toate culorile cum avea mamaie.

Leeloo, , exact operatiunea asta am intreprins-o si eu, am cumparat pamant, nu conteaza ca am spart sacul in portbagaj, am fost si pe la Hornbach insa era atmosfera de decembrie, numai ca nu aveau decoratiuni de craciun, nimic nu vestea primavara, nu mi-a placut. Am sa mai trec insa sa iau niste tutori inalti 7 lei buc, pentru pomi (magnolie haotica si liliac) si niste sarma de gradina, cred ca leaga cel mai bine trandafirii.

Am plantat si eu ghiocei din-aia cu floare foarte mare dar nu au rasarit anul trecut, nu inteleg ce s-o fi intamplat cu ei, tot ma uit acum poate-poate...dar acum nu mai sunt sigura pe unde i-am plantat.

Aveam 3 hosta superbi de la Bakker,am uitat de ei si i-am sapat in toamna, dar altfel ce mai comandam in fiecare an/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ah, iar uitam!! Deci: am un trandafir japonez, cu floare rosie, normal, l-am cumparat de vreo 6 luni, tufa compacta, plin ochi de boboci. Care se formeeaza, apoi se usuca!!
Apoi iar face boboci, plin ochi, iar ma entuziasmez, moaamaa ce de flori o sa aiba si iar se usuca.
Zilele trecute a facut o floare aproape, deci a reusit un boboc sa ajunga aproape floare si cand sa infloreasca...Pac! a cazut.
Ce e asta? O boala sau ce e? eu nu am mai vazut asa ceva... Planta arata bine mersi, verde, viguroasa etc...

Mergi la inceput