Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns genziana spune:

Bine v-am gasit si la multi ani!


Nu am gradina, doar un balconas unde incerc sa pun un pic de culoare. Prin noiembrie am bus bulbi de ghiocei, branduse, narcise si lalele. Narcisele au incoltit primele. Au si inflorit si rezistat si la prima zapada. Nu le-am dus un casa ca aveau un miros foarte puternic. Au incoltit si ghioceii si brandusele.

Cu putin timp in urma am cumparat de la Ikea bulbi de lalea. Astazi si maine am inteles ca luna este favorabila la plantat. Asa ca diseara pun in pamant si acesti bulbi.

Va salut si va doresc o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

la multi ani fete harnice, un an mai bun, roade bogate si flori minunate!


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

la multi ani fetelor! Va citesc de ceva vreme.
Tocmai ma speriasem eu, incepatoarea, ca e ceva de facut in gradina pe vremea asta si eu nu stiu
Mi-a venit inima la loc!
Inca o data La multi ani!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

Un sincer La Multi Ani,sa aveti tot ce va doriti.Gradinaresele harnicute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata dragi gradinere!
Un sincer La multi ani si din partea mea si un 2013 plin de roade, impliniri si bucurii!!!!!

In Bucuresti ninge, primavara e departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele si La Multi Ani!
Sa aveti un an prosper, incarcat cu bucurii, roade bogate, flori frumoase si mult spor la gradinarit!

Sper ca ati petrecut frumos de sarbatori si ca ati intampinat noul an cu incredere si optimism in zile mai bune.

Ce planuri aveti pentru acest an, cand demaram operatiunea rasaduri? Eu una abia astept si am in vedere pentru asta perioada 15-25 cand luna e in crestere.

Multa putere la gradinaresele dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana, eu ma gindeam sa pun primele rasaduri (de vinete) la inceputul lui februarie...dar nu am luat in considerare fazele lunii...asta ar insemna sa le pun pina in 25 ianuarie pe primele. Pai cred ca asa am sa fac, am sa le pun in weekendul 19-20 ianuarie. Anul asta as vrea sa pun si rasaduri de flori - panselute in special...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabi, eu anul trecut am pus prea devreme semintele pt rasaduri, adica in ianuarie si nu mi-au iesit o mare parte din ele, plus ca cele de rosii au crescut prea subtiri si inalte.
Anul asta mi-am propus sa le pun ca acum 2 ani, adica in februarie.

Tu de ce vrei sa le pui luna asta?

In alta ordine de idei, am facut cerere la banca de seminte si sper ca anul asta sa ajunga ceva la mine caci anul trecut apareau ca expediate dar la mine posta n-a adus nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pai nu cred ca face mare diferenta (ianuarie sau februarie) daca pun rasadurile de vinete si de ardei - astea cresc extrem de greu din experienta mea... Alea de rosii trebuie puse mai tirziu (eu stiam ca in martie!) tocmai pentru ca ele cresc mai repede si daca le pui prea devreme o sa creasca prea inalte si plapinde...

Eu rasaduri de rosii o sa iau tot de la colega mea (care mi-a adus si in 2011 si in 2012) si poate mai pun eu citeva rasaduri de rosii cherry pt ca alea sunt f productive si longevive la mine in gradina.
Rasaduri de ardei nu mai pun - dupa 3 ani m-am convins ca ori pamintul meu, ori expunerea ori altceva nu le prieste, asa ca renunt; prin urmare voi pune doar rasaduri de vinete si anul asta as incerca si de flori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Vinetele se recomanda sa fie puse dupa 20 februarie, rosiile si ardeii in martie. Eu le pun din comoditate pe toate o data, adica in februarie.

Mergi la inceput