Cum sunt privite persoanele cu handicap

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Viviana,mila este normala si compasiunea. e OMENESC.Dan nu intelege gresit aceste doua lucruri. Ca o paranteza la subiect, pentru a intelege ca nu a inteles compasiune, mila din discutia de la telefon: O persoana foarte apropiata noua a venit la noi sa il vada pe Dan la cateva luni dupa accident( nasul nostru). Fire extrem de sensibila ,chiar barbat fiind in prima faza chiar nu a putut intra in camera unde era Dan in carut, a intrat in bucatarie si plangea ...la propriu. Stiti ce a facut Dan? A venit in bucatarie cu carutul si i-a spus: "nasule fii barbat, asta e viata" Noi am incremenit...caci nici noua nu ne era usor. Este normal sa fii sensibil la astfel de lucruri, caci altfel nu am mai fi oameni.
Spui foarte bine, ca ajutorul nu este oferind mila. Ajutorul este privindu-i ca pe niste persoane normale. Temenul de handicapat il folosesc multi fara a intelege sensul cu adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Si pentru ca tot va vorbeam despre caracterul puternic al lui Dan, uitati ce a facut aseara:
http://www.incluziune.org/competitie/candidati?item=8d420fa35754d1f1c19969c88780314d

S-a inscris la Gala Persoanelor cu Dizabilitati.Eu o sa dau share pe FB. Daca vreti puteti sa o faceti si voi.

Mergi la inceput