sfaturi si indrumari pt casnicie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NoUserName spune:

Am stat ceva timp in cumpana daca sa scriu sau nu la acest subiect. Nu de alta, dar eu am o parere oarecum impotriva curentului general de pe forum si am mai primit raspunsuri gen "nu esti tu cel mai in masura sa..." sau "tu vorbesti?".

Am citit subiectul din prima zi in care a aparut. Problema care mi-a sarit in ochi la prima citire a fost in fraza "...avem un ingeras de copil de 1anisor si 3 luni e o scumpete pentru mine este totul...". Si eu am un copil si chiar si pentru mine copilul meu este cea mai importanta persoana din lume. Insa ar fi necinstit sa spun ca inseamna "totul"; cand copilului ii este bine, pot sa ma ocup si de celelalte aspecte care compun "totul": familia (si asta nu include numai sotia - nici eu nu eram singur pe lume cand m-am insurat), jobul (ca de acolo vin banii cu care imi fac viata mai usoara), prietenii, hobby-urile, etc. Clar ca in ordinea prioritatilor primul lucru este reprezentat de copii, dar si restul lucrurilor sunt importante. N-am vazut pana acum vreo persoana care sa spuna ca nu face nimic altceva decat sa se ocupe de copii si ca e fericita doar cu atat; am vazut in schimb oameni care s-au ocupat doar de copii si gospodarie si viata a trecut pe langa ei iar dupa ce copii au zburat din cuib au ramas cu regretele si le vezi acea durere in ochi cand spun "ehei! daca as mai avea eu varsta ta, cate lucruri n-as face altfel!". Ce am vrut sa scot in evidenta cu tot paragraful acesta este: cat mai inseamna pentru tine sotul tau? dar casnicia voastra? dar celelalte lucruri care va faceau fericiti cand v-ati cunoscut? Pentru ca pana acum ii dau dreptate CorineiDani: sunteti parintii aceluiasi copil si locuiti sub acelasi acoperis. Atat.

Andacos: exista relatii platonice. Nu detaliez din experienta personala, dar vezi ca exista un topic sticky despre aventurile emotionale sau "aventura pe care nu stiai ca o ai" iar daca o sa cauti pe google, o sa fii surprinsa in cate situatii se intampla, indiferent de varsta. Oricare dintre noi are nevoie de un prieten intim cu care sa fie pe aceeasi lungime de unda si, in cazul in care acesta nu este (sau nu mai este) partenerul de viata se ajunge la astfel de relatii.

Oricum, divortul nu mi se pare o varianta potrivita pentru aceasta situatie. Dar asta e doar parerea mea, stiu ca Rufus, aici de fata, a divortat cand n-a mai avut nimic de comunicat cu fosta lui sotie. Depinde foarte mult de ce asteptari ai: speranta de a redeveni prieteni intimi, speranta de a-ti creste copii cu tatal lor alaturi, speranta de a-ti gasi alt suflet pereche, speranta ca sotul tau se va schimba si va deveni ceea ce ai vrea tu sa fie... Tu stii cel mai bine. (ca o paranteza, nici la mine sotia nu e cel mai bun prieten intim, insa n-am de gand sa ma casatoresc cu fiecare femeie cu care ma inteleg bine la un moment-dat. Deocamdata sper in vremuri mai bune.)

Si mai uitasem ceva: ai vrea sa se joace mai mult cu copilul. Coincidenta: si sotia mea vrea acelasi lucru. Cu o conditie insa: sa ma joc eu cu copilul cum considera ea ca trebuie. Eu n-am o problema daca mergem amandoi (eu si piticu') si culegem pietricele de pe fundul unui sant cu apa, chiar daca ne intoarcem amandoi plini de namol. Pentru asta am salariu cu care am cumparat masina de spalat si detergent. Dar daca am langa mine pe unul care-mi spune tot timpul sa nu fac asa ca se murdaresc pantalonii copilului, nici asa ca se loveste, nici invers ca se labarteaza tricoul, parca la un momendat mi se acreste sa ma mai joc cu el sub supraveghere. Eu cand ma joc cu el nu sunt neaparat parintele lui, ci prietenul lui de joaca mai mare (evident, daca am loc de ochiul vigilent care le stie pe toate). Vezi ca nu cumva sa fii si tu in aceeasi situatie.

In rest, sa auzim de bine! PS: Dar am si eu o curiozitate: cum ai aflat de scurta aventura a sotului tau si, mai ales, de cat timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Andacos: Schiopocris,eu am patzit-o,adica fostul meu sotz chiar a avut o relatzie cu o tipa ce eu o consideram prietena mea la momentul ala.Am descoperit(de fapt n-am descoperit eu desi aveam eu ceva banuieli,mi s-a spus de catre un alt prieten de familie...da...asa prieteni am avut la vremea aia)


Si in concluzie mai esti sau nu cu sotul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Andacos: Schiopocris,eu am patzit-o,adica fostul meu sotz chiar a avut o relatzie cu o tipa ce eu o consideram prietena mea la momentul ala.Am descoperit(de fapt n-am descoperit eu desi aveam eu ceva banuieli,mi s-a spus de catre un alt prieten de familie...da...asa prieteni am avut la vremea aia)


Si in concluzie mai esti sau nu cu sotul?



Daca vrei s-o iei ca pe o concluzie ,valabila pentru cazul lui schiopocris,zic ca e irelevant.O relatzie poate merge foarte bine mai departe,cu tot cu infidelitatea unuia dintre parteneri.

Nu ,nu mai sunt cu el de 13 ani ,insa nu asta a fost motivul despartzirii noastre!

No user ...eu nu cred in relatzii platonice la o anumita virsta.Orice relatze platonica se indreapta spre doua directzii:ruperea relatziei sau sexul,cu sansa ca relatzia sa mearga mai departe!

N-ai cum sa fii intr-o relatzie platonica ...la infinit!

Parerea mea abineintzeles,care poate sa nu fie cea corecta!


editez sa spun ca in rest sunt de acord cu tot ce ai scris.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

m-ati omorat cu relatiile platonice, dar nu are voie omul sa aiba o prietena sa discute cu ea? Ca nu e e un capat de tara si nici nu trebuie sa nutreasca sentimente romantice. Dar poate are si el nevoie sa-i spune unei fete ca'l enerveaza nevasta stresata de copil si de vreme. Te duci si tu ca omul la o petrecere, mai discuti cu o fata, da-o naibii ca nu e armata casnicia sa stai cu okianul pe sot sa nu discute cu nimeni, sa nu o danseze pe alta.

noUserName nu stiu de ce te simti persecutat dar si eu sunt de acord cu tine. Multe mame exagereaza cu grija si dedicatia, au aceleasi pretentii de la sot si cand nu le iese drama e gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

. Dar poate are si el nevoie sa-i spune unei fete ca'l enerveaza nevasta stresata de copil si de vreme. Te duci si tu ca omul la o petrecere, mai discuti cu o fata, da-o naibii ca nu e armata casnicia sa stai cu okianul pe sot sa nu discute cu nimeni, sa nu o danseze pe alta.



Marina


De acord cu tine!

dar asta e asa un..altceva,nicidecum relatzie(platonica)

Sa discutzi cu cineva nu presupune si existentza unei relatzii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

m-ati omorat cu relatiile platonice, dar nu are voie omul sa aiba o prietena sa discute cu ea? Ca nu e e un capat de tara si nici nu trebuie sa nutreasca sentimente romantice. Dar poate are si el nevoie sa-i spune unei fete ca'l enerveaza nevasta stresata de copil si de vreme. Te duci si tu ca omul la o petrecere, mai discuti cu o fata, da-o naibii ca nu e armata casnicia sa stai cu okianul pe sot sa nu discute cu nimeni, sa nu o danseze pe alta.

noUserName nu stiu de ce te simti persecutat dar si eu sunt de acord cu tine. Multe mame exagereaza cu grija si dedicatia, au aceleasi pretentii de la sot si cand nu le iese drama e gata.

Marina


de la a-ti barfi nevasta cu o "prietena" si pana la "relatia platonica" nu mai e decat un pas :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui NoUserName

Si mai uitasem ceva: ai vrea sa se joace mai mult cu copilul. Coincidenta: si sotia mea vrea acelasi lucru. Cu o conditie insa: sa ma joc eu cu copilul cum considera ea ca trebuie. Eu n-am o problema daca mergem amandoi (eu si piticu') si culegem pietricele de pe fundul unui sant cu apa, chiar daca ne intoarcem amandoi plini de namol. Pentru asta am salariu cu care am cumparat masina de spalat si detergent. Dar daca am langa mine pe unul care-mi spune tot timpul sa nu fac asa ca se murdaresc pantalonii copilului, nici asa ca se loveste, nici invers ca se labarteaza tricoul, parca la un momendat mi se acreste sa ma mai joc cu el sub supraveghere. Eu cand ma joc cu el nu sunt neaparat parintele lui, ci prietenul lui de joaca mai mare (evident, daca am loc de ochiul vigilent care le stie pe toate). Vezi ca nu cumva sa fii si tu in aceeasi situatie.

In rest, sa auzim de bine! PS: Dar am si eu o curiozitate: cum ai aflat de scurta aventura a sotului tau si, mai ales, de cat timp?


Multumesc. Si eu ii cert tot timpul, am impresia ca Victoria e facuta din portelan si sotul e uneori neatent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu cred in a treia varianta: relatia respectiva devine simplu prietenie, fara a trece prin capitolul sex. Nu pricep, intre prietene de acelasi sex e corect sa-ti birfesti perechea ( ca se intimpla peste tot, pe forum, in grup, cu BF, etc sa povestesti despre sot:)), da' daca amicul e de sex diferit gata, devine tradare a casniciei??

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Andacos: Schiopocris,eu am patzit-o,adica fostul meu sotz chiar a avut o relatzie cu o tipa ce eu o consideram prietena mea la momentul ala.Am descoperit(de fapt n-am descoperit eu desi aveam eu ceva banuieli,mi s-a spus de catre un alt prieten de familie...da...asa prieteni am avut la vremea aia)


Si in concluzie mai esti sau nu cu sotul?



Daca vrei s-o iei ca pe o concluzie ,valabila pentru cazul lui schiopocris,zic ca e irelevant.O relatzie poate merge foarte bine mai departe,cu tot cu infidelitatea unuia dintre parteneri.

Nu ,nu mai sunt cu el de 13 ani ,insa nu asta a fost motivul despartzirii noastre!

No user ...eu nu cred in relatzii platonice la o anumita virsta.Orice relatze platonica se indreapta spre doua directzii:ruperea relatziei sau sexul,cu sansa ca relatzia sa mearga mai departe!

N-ai cum sa fii intr-o relatzie platonica ...la infinit!

Parerea mea abineintzeles,care poate sa nu fie cea corecta!


editez sa spun ca in rest sunt de acord cu tot ce ai scris.

Dana


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


Eu cred in a treia varianta: relatia respectiva devine simplu prietenie, fara a trece prin capitolul sex. Nu pricep, intre prietene de acelasi sex e corect sa-ti birfesti perechea ( ca se intimpla peste tot, pe forum, in grup, cu BF, etc sa povestesti despre sot:)), da' daca amicul e de sex diferit gata, devine tradare a casniciei??

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Andacos: Schiopocris,eu am patzit-o,adica fostul meu sotz chiar a avut o relatzie cu o tipa ce eu o consideram prietena mea la momentul ala.Am descoperit(de fapt n-am descoperit eu desi aveam eu ceva banuieli,mi s-a spus de catre un alt prieten de familie...da...asa prieteni am avut la vremea aia)


Si in concluzie mai esti sau nu cu sotul?



Daca vrei s-o iei ca pe o concluzie ,valabila pentru cazul lui schiopocris,zic ca e irelevant.O relatzie poate merge foarte bine mai departe,cu tot cu infidelitatea unuia dintre parteneri.

Nu ,nu mai sunt cu el de 13 ani ,insa nu asta a fost motivul despartzirii noastre!

No user ...eu nu cred in relatzii platonice la o anumita virsta.Orice relatze platonica se indreapta spre doua directzii:ruperea relatziei sau sexul,cu sansa ca relatzia sa mearga mai departe!

N-ai cum sa fii intr-o relatzie platonica ...la infinit!

Parerea mea abineintzeles,care poate sa nu fie cea corecta!


editez sa spun ca in rest sunt de acord cu tot ce ai scris.

Dana


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Eu nu stiu ce relatzie vedetzi voi,ca pentru mine nu e:e doar o prietenie si atit.

Poate nu am fost prea clara,un barbat si o femeie pot fi prieteni si chiar foarte buni,asta nu inseamna ca au o relatzie platonica,de aia neconcretizata prin sex.


Deci ai o relatzie...sau nu!
Aceatsa e ...dilema!!!!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cred ca suntem cu toatele de acord, exista prietenii intre persoane de sex opus si relatii (care implica sex). Si cal si magar dupa o anumita varsta si 5 copii nu prea mai exista

Mergi la inceput