Si-a inceput viata sexuala???????????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

e indragostit.
ok.
multam fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Psi i-as mai spune ca dragoste trebuie sa faca atunci cand exista si sentimente fata de fata respectiva nu doar pentru placerea fizica.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Ooooh daaaa... cunosc ideea . Precis dar precis exact asa gandeste... Mai degraba cred ca se pierde... de tot la o adica si ideal ar fi daca nu ar uita (cu voie sau fara de voie ) ce sa faca cu gumita.
Hmmmm ......

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

are 15 ani si jumatate

tocmai de aceea.
mi-a zis,da-ti si tu seama.

am incercat sa ii spun cam cum ar trebui sa se poarte emotional cu fata,dar a zis ca vine la mine sa discutam mai multe.

szvarvany, ce e, soro, petting? sa dau pe google?
sunt mai din epoca de piatra.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


E precoce, dar nu e nimic scandalos mai ales daca el si fata se iubesc sincer.
Nu stiu care e legea penru copilele minore in Ro, da' eu asa de departe nu vad nimic scandalos.

Pe alte meleaguri sunt visrte de la care minorii pot intretine relatii sx cu cine vor (execeptie adultii care au autoritate asupra lor), cu liber consintamint. Aici limita e 15.

(scoate, fratele meu, semnele alea de intrebare din titlu ca-mi dai emotii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Psi i-as mai spune ca dragoste trebuie sa faca atunci cand exista si sentimente fata de fata respectiva nu doar pentru placerea fizica.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Ooooh daaaa... cunosc ideea . Precis dar precis exact asa gandeste... Mai degraba cred ca se pierde... de tot la o adica si ideal ar fi daca nu ar uita (cu voie sau fara de voie ) ce sa faca cu gumita.
Hmmmm ......

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pai tocmai pentru ca nu gandeste asa precis dar precis de tot are nevoie de un adult care sa-l invete ca nu e vorba numai despre gumita.



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik



Pe alte meleaguri sunt visrte de la care minorii pot intretine relatii sx cu cine vor (execeptie adultii care au autoritate asupra lor), cu liber consintamint. Aici limita e 15.

(scoate, fratele meu, semnele alea de intrebare din titlu ca-mi dai emotii)


Mik.


Mik,eu nu intzeleg ce vrei tu sa spui,cum adica cu liber consimtzamint?

pai ce tu crezi ca prietena nepotului histaminei,nu tot cu liber consimtzamint a trecut la fapte?Nepotul nu cu liber consimtzamint a facut-o?

Da' astept sa vad ce vrei tu de fapt s aspui.

Eu oi fi din epoca de piatra dar tot precoce mi se pare si la 15 ani jumatate.

Acum ce sa spun,tonul histaminei (vezi aprecierea cu golanasul matusii)ma face sa interprez ca ar fi asa...mindra de fapt.
Pe de alta parte,ma gindesc ca partea cerebrala a histaminei,stie ca e mult prea devreme.

Eu(da fii mio are 16 ani jumatate)spun ca un baiat nu e pregatit sa aiba viatza sexuala la virsta asta.E de fapt o bravura,ceva de genul...ce tare si mare sunt eu.

Macar aici sa intervina matusa si sa-i explice ce poate iesi din asta,vezi o sarcina nedorita,vezi boli cu transmitere sexuala ,ma rog toate riscurile la care se supune si mai ales sa-l intrebe daca e pregatit pentru riscurile astea.

Dar mama stie de toata treaba asta?

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Personal nu cred ca o sa poata cineva sa opreasca la o adica o relatie sexuala liber consimtita sau liber traita sau liber scapata de sub control sau cum vreti voi sa-i spuneti. Si chiar daca s-ar putea e clar ca "eficacitatea" ca sa-i dam un termen nu va fi 100%.
Din acest motiv, eu cel putin, sunt adeptul informarii cat mai complete si cat mai corecte a tuturor. Pentru ca daca partea de preventie este cat mai bine si mai completa si mai corect aplicata si dezvoltata atunci sansele de a se ajunge la raspunsuri nedorite, dramatice sau chiar tragice scade foarte mult. Si in fond asta conteaza.
Cat despre varsta. Da este corect si din punctul meu de vedere. Psihologic,mental, emotional un adolescent la varsta de 14-17 ani nu este pregatit dar din punct de vedere fizic sau chiar procreativ categoric da. In egala masura o dezvoltare echilibrata a unui adolescent si pe latura sexuala va contine cel putin doua componente educationale si acestea ar trebui sa surprinda atat aspectul fizic/somatic dar mai ales aspectele sufletesti, emotionale, psihologice si de ce nu morale. Acestea ar trebui sa vina "la pachet" in mod natural in relatia dintre parinte si copil.
Sau cel putin aceasta este opinia mea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

andacos, eu ma topesc cand il vad.e putin mai complicata situatia.
a fost parasit de tata la 3 ani.eu cu mama l-am crescut,pt ca sorica mea a trebuit sa munceasca zi lumina sa se intretina amandoi.pana la 5 ani mi-a spus mie mama, inclusiv anul asta ne-am facut concediul impreuna.
e un feld e legatura intre noi mult mai puternica decat matusa -nepot.am si eu momentele mele de slabiciune.
l-am sustinut ,am fost suporterul lui si cand toti il blamau ca ia 3 la scoala si cand lua 10.un fel de loc afectiv unde revenea mereu.
acum mi-a spus la telefon toata tarasenia.
astept sa ne vedem in week end.

nu stiu daca-s mandra.in niciun caz. stiu doar ca exact la fel as simti si pt strumful meu.de fapt pe amandoi ii iubesc la fel.stie ca oricand ma are alaturi de el, ca atunci cand o da in bara ma ia de avocat.
pe scurt,cam asta e relatia.

stie despre prezervativ.am vb de pe la 13 ani.a tot vb si cu sotul meu,car ee singura prezenta amsculina din viata lui,ca ta-su nici macar un sms cu bafta la capacitate sau bravo pt reusita nu a putut sa dea.de,si daca ar fi emrs pe jos sms-ul ala ar fi ajuns din lizeanu in drumul taberei pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Si chiar daca s-ar putea e clar ca "eficacitatea" ca sa-i dam un termen nu va fi 100%.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Daaa...exact la asta ma gindeam citind subiectul asta.
ma gindesc ca treaba se termina inainte de a incepe,de asta mie mi-e frica rau de eficientza prezervativelor in aceste cazuri.

histamina,sa stii ca si pe mine si pe copilul meu ne-a parasit taica sau cind avea el trei ani,nu s-a interesat niciodata in mod special de el,de viatza lui,de situatzia lui scolara...deci ce relatezi tu acolo despre nepotul tau,eu cunosc foarte bine,de pe propria piele.

Se poate sa ma insel,dar am eu asa teribila impresie ca tu mergi pe principiul"a fost necajit...lasa,acceptam si asta"!Posibil sa ma insel,insa trecind prin cam aceasi situatzie...stiu cit de usor e sa cazi in extrema cealalta.

Acum e adevarat ca eu am un copil foarte usor de crescut,asa a fost dintotdeauna,are si el momentele lui cind "sare calul"insa in general e un copil ideal,pe care orice parinte si l-ar dori.

Ma rog,nu ma mai pierd in detalii,sper ca tu ai prins ideea,oricum eu itzi spun sincer daca eu as fi matusa...sincer mi-ar fi frica de responsabilitatea care a cazut pe umerii mei!(nu mi-ai spus daca mama stie).Asa ca (sfatul meu ce poate fi ignorat bineintzeles)...mare atebtzie la ce si cum zici.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

maica-sa stie cate ceva.
da anadacos,ai intuit perfect!asa e.
marius,like,like,like la ce ai scris.

e vreo diferenta insa,nu stiu,daca ar fi fost fata?nu stiu cuma s fireactionat.
si strumf e tot baietel.
as vrea sa am o fetita.cine stie, paote conving sotul sa mai facem unul.......................


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Dana, incercam sa spun ca nu e nici o problema daca amindoi vor, chiar daca sunt minori, caci prin unele parti relatiile sx cu minore sunt pedepsite prin lege.
Asta cu minorii care vor e cu dus intors : daca unul nu e minor, ci major e mai complicat si devine absolut ilegal cind e vorba de un adult care are "autoritate" asupra copilului : profesori, familie, etc.

mie nu mi se pare precoce.

Mergi la inceput