Cacealmaua lui DDiaconescu(2)

Cacealmaua lui DDiaconescu(2) | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

Si eu ma declar infranta. Daca B.nica care stiu sigur ca e o persoana cultivata inca este convinsa ca DD e salvatorul poporului si a stat cu sacii de bani intinsi sa ii dea Oltchimului, inseamna ca nu mai avem nici o sansa. DD a invins fie-ne somnul lin.
Mai ca mi-e mila de PSD-isti, nu au gasit si ei pe unul mai cu oua sa nu ma exprim altfel sa ii dea un sut in fund in direct lui Domnu' Dan sa termine naibii circul asta ieftin.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ete ca nu e prostie, ci premeditare. Dupa relaxarea conditiilor din caietul de sarcini si procedura grabita pusa pe seama acordului cu FMI, Ponta a anuntat Guvernul va solicita Fondului Monetar International si Comisiei Europene permisiunea ca viitoarea privatizare a Oltchim sa fie derulata prin negociere cu un investitor strategic si nu prin licitatie deschisa la care sa vina oricine.

Sunt curioasa de raspunsul ce-l va primi de la CE avand in vedere ca negocierea directa se va face, cel mai probabil cu o companie ruseasca.

Edit: Marina, s-ar putea ca ouale sa existe, totusi si sa fie servite la micul dejun :) DD-ul cade greu la stomac, da' trec toate cu votca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui indu

Citat:
DD vorbeste mereu pentru un anumit tip de electorat, pana la urma spune cele mai diverse aberatii in direct de vreo cativa ani si a crescut mereu in sondaje. Este, daca vreti, ca marfa ieftina si proasta, cu cat e criza mai mare se vinde mai bine.


Apropo de electoratul caruia i se adreseaza DD: am ajuns in tara chiar inainte de referendum asta vara; am aterizat la Bucuresti si m-au socat afisele mari, incepand inca din aeroport, cu sloganuri: "Ti-a taiat pensia, taie-i functia" sau "Romani hai la referendum, Basescu hai la revedere"; mesajele astea carui tip de electorat se adreseaza? Aici nu ma refer la continutul mesajului ci la exprimare.

Am niste cunostinte in Romania care n-au prea mers pe la scoala. N-a fost vina lor si chiar imi pare rau de ei. Sunt genul de sofer de tir, tamplar, muncitor care trag sa-si puna parchet laminat, cumpere un birou din pal si fac rate pentru frigider si plasma. Sfarsitul de saptamana si-l petrec cu bere si mici din aia gretosi la caserola. (Mie imi pare descriera specifica pentru targetul lui DD)

In schimb intr-o discutie cu un sustinator DD, aceste cunostinte sustin sus si tare ca ce bandit e DD si ce rahaturi de emisiuni face el la OTV si ca ei in veci nu s-ar manji cu asa ceva. Curios insa ca sunt ei mari sustinatori ai PSD-ului si isi argumenteaza fiecare propozitie (formulata cu greu) cu expresii standard pe care le auzi pe la anumiti "jurnalisti" de la televeziuni care, in timp ce se respecta, transmit emisiuni de genul Capatos, Mame pentru Nora, Burlacul, Fata de la Tara sau alte asemenea ineptii.

Asadar, cunoscutii mei, cand aud pe careva spunand ca telespectatorii OTV sunt tampiti cu acte, ei, excluzandu-se din categorie, tin cu ailalti, pentru ca vezi Doamne, ei nu-s prosti.

In cateva cuvinte asta se numeste manipulare iar eu nu vad nici o diferenta intre publicul tinta la lui DD sau al PSD-ului. Pana la urma si unii si altii profita pe seama saraciei si disperarii oamenilor ca sa-si faca jocurile.

Pe Basescu, MRU si restul de se perinda pe la TV, i-as baga fix in aceeasi oala. Asadar, eu cu cine votez?


Si dupa tine,astia sunrt cei care nu merita nimic...ioi Doamne,urat gandesti de majoritatea romanilor.Dupa tine,micii sunt pentru prostime?Adica toata tara e.....

Nu stiu daca un om normal l-ar agrea pe DD,probabil ca da,dar e urat cum dispretuiesti oamenii obisnuiti..auzi mici gretosi...adica cei care mananca mici gretosi si muncesc ca sa aiba ceva sunt...cum?
Nici nu am cuvinte pentru un asemenea mod de gandire.....nici eu nu vorbesc asa de urat.,desi am fost acuzata de multe ori.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Dupa tine, micii sunt pentru prostime?

Si nu sunt? Doar n-o sa-mi spui ca intelighentia bacauana s-a calcat in picioare sa prinda micii lui Sechelariu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Portocalia si Marina, eu poate sunt proasta dar fac eforturi mari sa nu fiu prostita!Poate de aceea postez raspunsuri atat de controversate!
Prea a fost la vedere initiativa lui DD ca sa nu dea de gandit!
Lali cred ca este aproape de adevar.Are perfecta dreptate, cine se opreste la circul lui ii face jocul lui si pe al alora de-l comandara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Si dupa tine,astia sunrt cei care nu merita nimic...ioi Doamne,urat gandesti de majoritatea romanilor.Dupa tine,micii sunt pentru prostime?Adica toata tara e.....

Nu stiu daca un om normal l-ar agrea pe DD,probabil ca da,dar e urat cum dispretuiesti oamenii obisnuiti..auzi mici gretosi...adica cei care mananca mici gretosi si muncesc ca sa aiba ceva sunt...cum?
Nici nu am cuvinte pentru un asemenea mod de gandire.....nici eu nu vorbesc asa de urat.,desi am fost acuzata de multe ori.......

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada, departe de mine gandul sa spun ca oamenii aia nu sunt nimic; eu simt de fapt o campasiune fata de cei care sunt tinta manipularii, iar cu cat oamenii sunt mai putin educati, cu atat sunt mai usor de manipulat; pentru aia care nu cedeaza asa din prima, c-or avea mai multa carte, exista alte strategii si pana la urma tot pica in plasa (a unora sau a altora, depinde care mecanisme de manipulare functioneaza mai bine si cum sunt aplicate).

Cat despre mici ( ma refer la aia de 8 lei caserola) e clar ca e mancarea de distractie a oamenilor de rand. Iar fata de acesti oameni, nu ma simt absolut deloc superioara, cum poate ti-ar parea tie, ci chiar simt compasiune pentru ca majoritatea muncesc de le sar capacele pentru ca altii sa se lafaie pe spinarea lor.
Ce poate contine o caserola de mici congelata de 8 lei cand un kg de carne costa cateva sute de lei?

Si ca sa nu creada cineva ca am ceva impotriva micilor, eu ador mititeii facuti de maica-mea acasa , doar ca na costa si timp si bani mai multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca sa fie si mai clara atitudinea mea: DD nu ar fi initiat o oferta asa de mare de bani pe actiunile Oltchim, bani pe care nu-i avea, daca nu avea un scop bine definit.
Am spus fara patima si la rece!
Dupa mine este evidenta o parte din scop: au scos definitiv din afacere PCC-ul.
Astia nu mai pot veni never cu o oferta de 2 lei ca sa cumpere combinatul!
Le-a mers cotzcaria cu majorarea actiunilor si atat la cata spaga au dat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nooo ca acum PCC-ul a devenit dusmanul poporului. Au licitat cat au avut chef si cat au considerat ca face, care e problema. Treaba lor e sa apere interesul buzunarului actionarilor lor, treaba lui Ponta& Co e sa apere interesul Romaniei. si mie mi-e ca PCC si-a aparat in mod cinstit buzunarul pe cand Ponta&CO definitiveaza strategia sa-l atace pe al tau. Dupa intentia de a intra in negociere directa mai ca imi vine sa cred ca Ponta l-a platit pe DD pentru tot circul asta.
DD e un mascarici falit si atat.
Intr-un mediu economic civilizat actorii nu traiesc cu televiziunea de gat, se straduiesc sa fie punctuali la intalniri si nici macar nu-si pun problema sa trimita documentele de licitatie cu 10 min dupa termen pentru ca e clar ca esti descalificat, daca ai obiectii la contract si solicitari in plus fatza de caietul de sarcini le scrii frumos in documentatia de licitatie, banii se transfera de regula prin banci nu cu sacul cash in fatza TV-ului, citeam ca platile cash sunt plafonate parca, si o multime de alte mici mizerii care ma fac sa-l consider absolut neserios si circar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca PCC-ul a licitat cat ii era buzunarul sunt de acord dar ca era cinstit nu cred!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

de ce nu era cinstit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Bine Marina, tu chiar crezi ca 54% actiuni Oltchim faceau 3 mil. euro?

Mergi la inceput