Adevaruri care dor, pe cine?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Norocul lui MRU ca nu a apucat( aburit de Corina Vintan PR-ul probabil f. bine platit al lui Gold Corp.!) pe cand era prim-ministru si conseiat "pro bono"() de madama, sa finalizeze afacerea oneroasa Rosia Montana!

Mai cum se dau in gat toti acum atunci cand nu mai converg interesele lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

F. rau ca nu stii pt. ca nu este greu ca sa afli!Pune datele pe minunatul net si afli!Sub ce guvern s-a semnat si cine a semnat!



Ba eu zic ca e foarte bine ca nu stiu, o durere de cap mai putin.
Da' totusi, ca sa nu vorbesc in necunostinta de cauza, zi si mie o cheie de cautare pe google. Ca daca bag generic "cine a vandut resursele", pai nu cred ca scapa un guvern care sa nu fi facut o privatizare dezastruoasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

F. rau ca nu stii pt. ca nu este greu ca sa afli!Pune datele pe minunatul net si afli!Sub ce guvern s-a semnat si cine a semnat!



Ba eu zic ca e foarte bine ca nu stiu, o durere de cap mai putin.
Da' totusi, ca sa nu vorbesc in necunostinta de cauza, zi si mie o cheie de cautare pe google. Ca daca bag generic "cine a vandut resursele", pai nu cred ca scapa un guvern care sa nu fi facut o privatizare dezastruoasa .

Trebuie sa iei o hotarare: vrei sau nu vrei sa stii!
Dar in eventualitatea a doua, cauta tag-uiri: vanzare Petrom, vanzare Petrom Distributie gaze, vanzare Rompetrol, platforma marina Marea Neagra, afacerea Sterling, Rosia Montana si Gold Corporation, ape minerale, etc. ca ma apuca disperarea!

https://bataiosu.wordpress.com/tag/insula-serpilor/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Industria_petrolului_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
www.indiscret.ro/191/actualitate/6641/la-olanesti-se-asteapta-desecretizarea-apei-curative.html" target="_blank">http://www.indiscret.ro/191/actualitate/6641/la-olanesti-se-asteapta-desecretizarea-apei-curative.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

b.nica, gogle nu mi-e de niciun folos, am dat cautare dupa tagurile tale si-am gasit articole de toate natiile, guverne de la petre roman pana la mihai ungureanu. cu trecere prin nastase si boc! N-am stat sa aprofundez problema, ca nu ma intereseaza detalii. Sunt zeci de articole pe seama fiecarei vanzari, depinde ce sursa de informare vrei sa folosesti

Asa ca raman la parerea initiala, toti sunt vinovati! Si inainte de toate, noi suntem cei mai vinovati ca ii votam si ii trimitem acolo. Ca aia de la tara, si nu numai, isi vand votul pe un kil de zahar, fara sa ii intereseze consecintele! Ca se bucura pentru o pomana electorala de moment, fara sa se gandeasca ce va fi luna viitoare, sau anul viitor. Eventual se gandesc ce bine-ar fi sa mai fie niste alegeri, sa mai capatam ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Draga de Wiki cum aduna ea toate informatiile!
Ale d'acu informatii care ne arata ca sunt toti bagati! Dovada ca taceti toti microbistii politici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Asa ca raman la parerea initiala, toti sunt vinovati! Si inainte de toate, noi suntem cei mai vinovati ca ii votam si ii trimitem acolo. Ca aia de la tara, si nu numai, isi vand votul pe un kil de zahar, fara sa ii intereseze consecintele! Ca se bucura pentru o pomana electorala de moment, fara sa se gandeasca ce va fi luna viitoare, sau anul viitor. Eventual se gandesc ce bine-ar fi sa mai fie niste alegeri, sa mai capatam ceva!

Da Mickyyy si nu crezi ca suntem, ca cetateni responsabili ai acestei tari, datori sa gasim solutii?
Chiar asa sa ne lasam ca fraierii prostiti si furati fara lupta?
Ai dreptate cu responsabilitatea votului dar cei care sunt ceva mai treji ar trebui sa atraga atentia asupra unor manevre de aburire care vin din partea unor onerosi blindati cu profesionisti si media in spate!

Oricare om cu mintea acasa si de buna credinta nu ar trebui sa crediteze pe cineva ca lider fara sa se bazeze pe argumente serioase!

De acum inainte oricine isi prezinta optiunea pt. un anumit personaj politic trebuie sa o faca cu responsabilitate, nu ca ii plac ochii lui, frizura lui sau sprayul cu care se da, ci pt. ca ii aproba promisiunile electorale! Sa le consemneze si sa si le asume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Asa ca raman la parerea initiala, toti sunt vinovati! Si inainte de toate, noi suntem cei mai vinovati ca ii votam si ii trimitem acolo. Ca aia de la tara, si nu numai, isi vand votul pe un kil de zahar, fara sa ii intereseze consecintele! Ca se bucura pentru o pomana electorala de moment, fara sa se gandeasca ce va fi luna viitoare, sau anul viitor. Eventual se gandesc ce bine-ar fi sa mai fie niste alegeri, sa mai capatam ceva!

Da Mickyyy si nu crezi ca suntem, ca cetateni responsabili ai acestei tari, datori sa gasim solutii?
Chiar asa sa ne lasam ca fraierii prostiti si furati fara lupta?
Ai dreptate cu responsabilitatea votului dar cei care sunt ceva mai trezi ar trebui sa atraga atentia asupra unor manevre de aburire care vin din partea unor onerosi blindati cu profesionisti si media in spate!

Oricare om cu mintea acasa si de buna credinta nu ar trebui sa crediteze pe cineva ca lider fara sa se bazeze pe argumente serioase!


chiar crezi ca aia trejii nu atrag atentia? doar ca vocea lor e slaba si nu se face auzita suficient de mult si mai ales in mediile in care lumea e aburita si dezinformata.

revin la antena3, dar ca idee, daca ai avea un reportaj bomba, documentat si frumos explicat pe intelesul tuturor, dar impotriva USL-ului, crezi ca aia il vor da vreodata pe post? Valabil si viceversa (b1tv de exemplu), si in plus, renumele posturilor de stiri e deja format, eu daca vad pe ceva marca antena3 nici nu ma mai sinchisesc sa citesc, la fel cum un fan antena3 daca vede reportaj b1, nu crede o iota! Prin urmare, chiar daca X sau Y ne trag de manecuta cu un articol sau reportaj real, lipsa de obiectivitate a massmediei cu rating suficient de mare incat sa conteze, ii va face intotdeauna pe cei din tabara adversa sa se indoiasca, vor crede ca's doar jocuri politice si nimic mai mult.
iar blogurile sau netul nu sunt accesibile decat unui numar limitat de oameni, si in general astia care pierd vremea pe net au o doza mai mare de luciditate fata de aia care stau lipiti de televeizor, la telenuvele, la antene, la nasu sau mai stiu eu unde.

Ai tu vreo solutie mirifica de trezit constiinta nationala in poporul roman? eu recunosc cinstit, nu am!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Sa fii tu linistita, ( apropos, mi-am corectat greseala inainte sa o mentionezi!), ca sunt multi care urmaresc scandalul politic indiferent unde se manifesta: pe B1 sau pe Antena 3, pe Realitatea sau pe RTV! Scandal sa fie!
Este bine ca exista astfel de antagonisme si lumea poate sa discearna daca nu are prejudecati.
Asta presupune sa-ti invingi greata, inertia si sa urmaresti ambele variante media.
Se dau in gat reciproc si daca se prezinta si dovezi poti sa-ti faci o opinia aproape de realitate.

Edit. Mai greu este cand opozantii sunt in aceeasi barca si intra pe "silenzio stampa"! Ca sa fie mai clar, adica sunt pe aceesi felie de furaciune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

toate au un nume...guvernul Nastase


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

F. rau ca nu stii pt. ca nu este greu ca sa afli!Pune datele pe minunatul net si afli!Sub ce guvern s-a semnat si cine a semnat!



Ba eu zic ca e foarte bine ca nu stiu, o durere de cap mai putin.
Da' totusi, ca sa nu vorbesc in necunostinta de cauza, zi si mie o cheie de cautare pe google. Ca daca bag generic "cine a vandut resursele", pai nu cred ca scapa un guvern care sa nu fi facut o privatizare dezastruoasa .

Trebuie sa iei o hotarare: vrei sau nu vrei sa stii!
Dar in eventualitatea a doua, cauta tag-uiri: vanzare Petrom, vanzare Petrom Distributie gaze, vanzare Rompetrol, platforma marina Marea Neagra, afacerea Sterling, Rosia Montana si Gold Corporation, ape minerale, etc. ca ma apuca disperarea!

https://bataiosu.wordpress.com/tag/insula-serpilor/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Industria_petrolului_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
www.indiscret.ro/191/actualitate/6641/la-olanesti-se-asteapta-desecretizarea-apei-curative.html" target="_blank">http://www.indiscret.ro/191/actualitate/6641/la-olanesti-se-asteapta-desecretizarea-apei-curative.html

bnica nu intelg, tu insinuiezi aici ca vanzarea Petrom s-a facut de guvenrul MRU?
sau tu acum confunzi MRU cu Nastase?


Mergi la inceput