Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu am fost nevoita sa-i tai si Anei somnul de pranz .

n-am reusit deloc sa-i coordonez - Cristi nu mai doarme de amiaza de pe la 4 ani, era rupt dupa-mesele, seara trebuia pus in pat inainte de 9. Iar Ana cu somn de amiaza ar fi adormit seara dupa 10 (mai degraba spre 11 ). Deci eu intre 20.30 si 23 nu faceam altceva decat sa culc copiii .

Acum pica amandoi rupti cel tarziu la 9, dimineata au inceput sa se trezeasca spontan la ora de scoala/gradi. Anuca ma sperie ca e cam palida seara, se vede cat e de stoarsa. dar cale de intoarcere nu mai avem. (doarme suficient, de la 9 seara la 8 dimineata! dar dupa somnul de pranz era rozalie ca un bebe ).


Lavi, daca ai cumva timp&chef, stiu ca aveti experienta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175058&nm=Concursuri-scolare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Si eu m-am mirat ca a dat Lavi cancel la ruptul turtei. Dar makes sense varianta asta.

Sarah doarme la pranz la after-school martea, joia si vinerea. A facut mofturi initial, i-am zis ca e ne-negociabila masura si s-a conformat. Luni si miercuri nu doarme ca are balet la ora de somn (14-15).
Oricum, fata de primele 2 saptamani, mi se pare ca e cu totul altceva - nu mai constat oboseala si stresul ala ingrozitor serile. De adormit, sa bat in lemn, nu am avut probleme niciodata, adoarme instant - iar acum de cand cu scoala pe la ora 21 e in pat la nani.

Maria, buna ideea de reorganizarea timpului Anucii. Are efecte pozitive si asupra psihicului tau, sunt convinsa, ca poti respira in voie seara.

Am uitat sa va povestesc dupa-amiaza de marti cu scolarita mea. Dar mai intai sa va marturisesc eu cum nu am putut toata vata mea sa invat pe dinafara o poezie. Era un chin invatatul lor atat pentru mine, cat si pentru mama - o intreaga procedura: incercam singura, pana venea ea acasa, apoi cu mama, apoi ea se enerva maxim si-mi dadea drumul afara la joaca, apoi o reluam seara inainte de culcare, dimineata la sculare In sfarsit, a doua zi ma duceam la scoala o ziceam perfect, luam 10, iar dupa 2 minute adios: stearsa complet din memorie...
Asta odata. Germana stiti voi, am invatat-o ca a trebuit la scoala, nu mi-a placut niciodata si asta a fost marea frustrare a mamei mele (ea licentiata in limbi germanice - prima facultate).

Acum fii-mea: credeam io (de la teatru, de la diverse serbari) ca fii-mea e mai talentata la invatat pe dinafara poezii, desi la ei la gradi nu s-a practicat deloc sistemul poeziilor, motiv de mare incantare pentru mine. Deci nu stiu de ce in mintea mea s-a creat impresia ca are o memorie mai buna ca mine.

Si marti dupa-amiaza cand ma duc la after s-o iau, imi arata o foaie de hartie cu o poezie de 10 versuri (2 strofe jumatate - enooooooooooooooorma in viziunea mea), evident ca-n germana, de invatat pana a doua zi. Am simtit instant un nod in stomac, dar eu eram inca cu optimismul ca ea o stie deja/are nevoie de putin antrenament si o stie. Dar nu: fetelooooor, e leita mie!!! M-am chinuit toata dupa-amiaza sa invat nenorocita de poezie cu ea, timp in care meditam in sinea mea: ce puteam sa-mi doresc de la viata mai mult decat sa invat poezii in germana????? Imi venea sa ma urc pe pereti...Pana la urma cica a stiut-o a doua zi, dar greu a fost.Evident ca seara a declarat ca nu o mai stie si nu s-a pus problema sa mi-o spuna.

Mi se pare funny si enervant in acelasi timp cum mostenesc plozii astia defecte ale parintilor.


Corapino, ce strumfesti? Unde-ai disparut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pe-aici. ma uit da nu prea pot a scriu de pe ipad . ma enerveaza ca nu pot pune cratime, nici corecta... de-astea.
da va ascult
ii-a cazut si Anutei primul dinte.
in rest, io-s oarecum la pat, am cazut vinerea trecuta intr-o groapa si mi-am sucit glezna. acu-s functionala, ma mai doare doar in talpa si genunchiul opus:) care are o ditamai julitura. blugii au fost de calitate - nu s-au rupt.

abia astept sa ma duc sapt viitoare la serv., sa pot scrie si eu una- alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

lavi, pt bunic. Singura bunicuta pe care o mai am are 96 de ani (impliniti in mai), are perioade cand nu mananca, dar si perioade cand se sperie matusa cat cere de mancare. Uneori e lucida, alteori nu, nu se mai misca decat prin casa, sta f prost cu circulatia, ii este frig continuu.

maria e interesata deja de concursuri.

meems, sanatate celor dragi

bufnita cu chiulitul de la religie.

Elise mi-a zis ca vor sarbatori halloween-ul la scoala, le trebuie costum. Ea vrea printesa . Vai cat is de scumpe costumatiile...

Aveti idee unde gasesc mai ieftine? Alte idei de costumatie in afara de printesa, dovlecel, vrajitoare?

Azi iesau din clasa cu carnetele de note fluturand , ce dragalasi erau si mandri si numai zambete. Am bifat si noi 3 de FB in carnet la lb. ro, mate si muzica (desi a zis ca la muzica nu a stiut f bine si a mai ajutat-o si doamna, au avut de cantat o strofa dintr-un cantecel).

Azi cica a laudat-o doamna "Elise, esti isteata, dar daca nu ai vorbi atat de mult cu colegul tau ar fi si mai bine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am ajuns la performanta posturilor lungute de pe ipad, cu tot cu cratime, bolduri, etc. desi recunosc, la bold mai chiulesc. E greu de editat si corectat ulterior.

Noki, cam asa am fost si eu cu poeziile, Nati cam ca mine, Silvia le invata instant. Mai trage si tu un loz

maria, am mai scris eu de concursuri dar nu cred ca a citit nimeni. Eurojunior si Smart nu prea au legatura cu programa si-s stupide dupa parerea mea, le voi da cu flit. Cangurul e dragut dar la clasa I bineinteles le citeste doamna enunturile sau spre sf. An trebuie sa le citeasca ei dar nu reusesc sa le citeasca prea repede, deci cam nasol. Pt cangur este carte cu subiecte din anii trecuti, se va vinde prin scoala, stati linistiti, nu trebuie sa alergati dupa ea prin librarii.


Celelalte apar de la clase mai mari, ma voi referi la ele arunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy multumesc pt mesaj. Probabil ca le e foarte greu lor sa se vada la varsta asta neputinciosi cum ii lasa organismul. Sanatate multa bunicii tale.

Costum ai putea improviza tu daca te-ai pricepe, dintr -o rochita stil de nunta. Pe aici se inchiriaza costume la 50 ron, eu recunosc ca n-am inchiriat, mi se pare mult 50 ron pt o unica ocazie, mereu am improvizat. M-a mai ajutat si sora-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, tocmai ca te-am citit - de asta stiam ca stii . doar ca sunt atat de multe concursuri, incat nu mai retinusem care e ok si care nu . multumesc

Crissy, costum poti improviza sau poti inchiria. In principiu, o mantie (eu am insiratun batic scipicios pe o bentita) si o palarie-con de vrajitoare poti face urgent cu buget minimal. Doar n-o sa cumperi rochie de printesa doar pentru atat - oricum la carnavalul din ian/feb nu va putea merge tot cu ea .

concursurile: am vazut ca la unele se incheie inscrierile chiar si saptamana viitoare, de asta intrebam. o sa studiez subiecte in w/e sa-mi fac si eu o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, majoritatea concursurilor incep dintr-a doua sau a treia. Poate s-o fi schimbat intre timp....

Dar clasa I e extreeem de simpla dpdv curicula, e mai mult o clasa pregatitoare dupa mine. S-a simplificat de cand eram noi' nici nu prea au ce sa le dea la concursuri. Ce e greu in schimb e cu disciplina, sa-i obisnuim cu scoala.

Cora, la anul o dai pe Anais la clasa 0 sau la clasa I?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Corapino, pfoai cum suna ca ai cazut intr-o groapa...Sanatate multa. Bine ca ai scapat ieftin. Adica mie asa mi se pare.

Concursuri? Io citesc de ele, cum sa nu citesc...da'deocamdata avem rabdare.

Lavi, lozul ala trebe tras sincron :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Noki_Lara



Lavi, lozul ala trebe tras sincron :D



Poze cu noi 1 si 2

There are no shortcuts to happiness!




Maria - atunci l-am facut

Lavi, cand aud varste de peste 90 de ani ma gandesc daca noi vom apuca asa ceva.Si bunica mea are 87, of , sa ii dau un telefon sa vad ce face

Cu costume si eu merg pe improvizatii, am de mag, ciuperca, soldat, arici

Mergi la inceput