Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Helo
Caro- varza cu foaie subtire neaparat- la chinezi si l Starski gasesti Buna si ca pret si calitatea- bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Eu cumpar de la un supermarket chinezesc varza thailandeza care seamana cu varza din Romania. E mai usor de folosit la sarmale pentru ca are frunzele mai moi si mai mari. Ca forma, e usor aplatizata, nu asa rotunda ca cealalta care e tare si indesata. O folosesc cruda si o oparesc cu apa si un pic de otet. Nu am pus la murat ca nu am unde sa o tin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Gata, am vandut tot popcorn-ul !

Al meu baiat, e mare vanzator ! Deja la ultima casa avea o poveste si o miscare scenica de nu-i puteai rezista. Daca ii vedea mai nehotarati, le zicea, "nu trebuie sa-mi dati banii acum, puteti sa mi-i dati mai tarziu si le dadea adresa unde stam (pe aceeasi strada) si le tot impingea cutia" Eu aproape nu am intervenit deloc, decat atunci cand omul chiar nu voia sa cumpere si V nu voia sa plece de la usa. A fost faina experienta pana la urma, or stii ei ce stiu canadienii astia, gasim talente ascunse la copiii nostri. Avea tata o vorba "invata si el o meserie".
La sfarsit eu tot ii ziceam sa pastram si noi o cutie, el nu si nu ca trebuie sa le vindem pe toate :) A fost tare mandru de el si a concluzionat: Mama sa stii ca am fost bun la asta, vreau sa mai merg o data
Vineri seara a avut si primul camp cu scouts, au campat in interior, au montat corturile in sala unde se intalnesc de obicei, si de acolo a venit foarte incantat si cu muuuulte povesti.

Uf, iar a trecut weekend-ul ca o parere. De maine dam iar drumul la cronometru.

O saptamana frumoasa !

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Congrats lui V!
scouts-ii au fost prezenti la marathon si au inmanat gelshots (energizante) la runners! Mi-a placut tare mult! (chiar daca eu nu flosesc tipul ala de gelshot)

Citat:
citat din mesajul lui DianaNews

Gata, am vandut tot popcorn-ul !

Al meu baiat, e mare vanzator ! Deja la ultima casa avea o poveste si o miscare scenica de nu-i puteai rezista. Daca ii vedea mai nehotarati, le zicea, "nu trebuie sa-mi dati banii acum, puteti sa mi-i dati mai tarziu si le dadea adresa unde stam (pe aceeasi strada) si le tot impingea cutia" Eu aproape nu am intervenit deloc, decat atunci cand omul chiar nu voia sa cumpere si V nu voia sa plece de la usa. A fost faina experienta pana la urma, or stii ei ce stiu canadienii astia, gasim talente ascunse la copiii nostri. Avea tata o vorba "invata si el o meserie".
La sfarsit eu tot ii ziceam sa pastram si noi o cutie, el nu si nu ca trebuie sa le vindem pe toate :) A fost tare mandru de el si a concluzionat: Mama sa stii ca am fost bun la asta, vreau sa mai merg o data
Vineri seara a avut si primul camp cu scouts, au campat in interior, au montat corturile in sala unde se intalnesc de obicei, si de acolo a venit foarte incantat si cu muuuulte povesti.

Uf, iar a trecut weekend-ul ca o parere. De maine dam iar drumul la cronometru.

O saptamana frumoasa !

Diana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Felicitari, Diana!

Noi am vandut 5 ciocolate din cutia de 30. Copiii s-au distrat, ar mai vinde daca ar avea cui :) cum aproape toti copiii de pe strada sunt la aceeasi scoala, ne-am cam cumparat ciocolatele intre noi sau primul a avut succes, ca dupa aceea piata a fost saturata :)))

Am facut-o si pe asta, n-o mai fac, si deocamdata nici macar nu mai vreau sa aud de vreun ban donat. Scolii sau altora prin intermediul scolii. Mi-a ajuns, ca se suprapun campaniile, numai donati donati donati. bring those loonies and toonies :D

zice cel mic la un moment dat saturat de mesajul din difuzor: well, they are mine, I don't want to give them to the school :)))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Felicitari Maru pentru maraton ! Este o performanta si o realizare extraordinara, te admir foarte mult pentru perseverenta
Eu abia daca mai reusesc o data pe saptamana sa mai alerg 30 de minute si pe ici pe colo in timpul saptamanii mai prind cate un 10-15 minute de exercitii in basement. Am renuntat la membership-ul de la sala ca nu mai intra in program, dar o sa incerc sa mai alerg afara cat se mai poate.

Cu scouts-ii, continua seria evenimentelor :) Vineri avem petrecere de Halloween si saptamana urmatoare V. o sa participe la Rememberence day Parade in Pointe Claire.

Aqai, asa e, si noi ne-am umplut de Doamne ajuta cu vandutul popcornului. Acum trebuie sa cumparam tot ce se mai vinde pe strada. Dar noi am fost primii :) A, si unii ne-au spus ca ei nu mananca popcorn, dar ca ar cumpara niste ciocolata :) In ritmul asta o sa ajungem vanzatori ambulanti in slujba cauzelor nobile.

Voiam sa intreb pentru cine a trimis in Romania pachet (mai mare asa, intre 10 si 20 de kg), unde a gasit cel mai bun pret.
Pana acum cel mai convenabil ar fi Romexpress. Pentru un colet de 20 de kg se apropie de 200$.
O sa devin matusa in decembrie si vreau sa trimit si eu cateva lucrusoare pentru bebelina.

Am luat bilete la Stela si Arsinel, au aparut si biletele simple. Abia astept sa mergem !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

DianaNews, multumesc mult de cuvintele frumoase!
corectie: am alergat jumate de marathon, adica numai 21,1km

Aqai, al meu copil nu zice acasa, scoala nu se strofoaca sa ma contacteze,toti suntem fericiti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tii, ce fericita esti Maru!

eu sunt inundata in scrisori de la scoala, au pus campaniile si in orar - adica nu stiu ce studiaza la scoala ca aia nu scrie precum stii, da stiu ca e campanie si ca iara ma alearga pt bani

sunt in plina campanie de refuz si nu mai dau nici un laut. nimic nimic.

Diana, daca stiam iti trimiteam si tie niste ciocolata cu pachete, habar n-am ... nu e mai eficient insa sa comanzi online si sa fie trimise direct in ro? ma intreb. haine pt copiluti dragute erau la quelle, eu de acolo am comandat o tona.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

voi nu puteti duce ciocolata aia buclucasa la serviciu? la mine se vinde urgent, tot vad cite o cutie adusa de fete, o lasa undeva pe un birou gol, in apropierea secretarelor de obicei, o eticheta cu pretul linga o cutie mica pentru bani si intr-o zi-doua se goleste cutia cu ciocolata.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Si eu tot la job vand ciocolata.
Se duce rapid, nu degeaba i se zice firma unde se mananca ciocolata.

Pe la 3 dup-amiaza, incepe goana dupa ceva dulce.

A, si noi am fost prin cartier pentru Unicef, din 5 case, V. a strans banii echivalenti ptr 1 ora de benevolat.
Mi-a zis ca merge mai repede cand ceri bani decat atunci cand vinzi.

Si a fost atat de covingator cu copiii din tarile sarace, ca sora-sa i-a dat si ea bani din pusculita ei.

Mie mi se pare ok cu vandutul diverselor chestii, nu ti se cere bani pur si simplu, poti sa ai si ceva in schimb.
Si pe copii ii inavata ca 20 cad se strang greu.

O seara buna,

Mergi la inceput