Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Cum naiba am deschis subiect nou ????

Diana succes in noul mandat si sper sa ne vedem in curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

in rest, daca ai timp explica-mi si mie cum te-ai descurcat cu scoala si banii ca eu am platit de m-am plictisit, si n-am treminat inca...


_


Pai, eu am facut scoala in Quebec :)
Doi ani am facut scoala la timp partial, doua cursuri pe semestru, lucram la timp plin deci din salariu imi plateam cursurile, la cateva mi-a rambursat si firma, chiar daca domeniul nu avea nici o legatura (am lucrat intr-o companie aeriana cinci ani si m-am reorientat in contabilitate).
Dupa ce am facut al doilea copil m-am intors la scoala la timp partial in timpul concediului de maternitate, sotul a inceput sa lucreze si al doilea job ca sa sustinem, am mai luat de pe linii de credit ...
Cand mi s-a terminat concediul de maternitate am avut de ales intre a merge din nou la lucru si sa continui la timp partial scoala, sau sa las serviciul care oricum nu ma ajuta foarte mult in ce voiam sa fac si sa termin scoala la timp plin. Si am ales a doua varianta ca mi s-a parut cea mai scurta, si am mai facut doi ani la timp plin, sotul tot cu doua job-uri, am mai bagat un home equity line of credit pe casa, plus imprumut pentru studenti de la Guvernul QC.
Acum ca am intrat in campul muncii sunt fericita ca am reusit sa pastram casa, chiar daca avem acum mai mult de platit la ea decat atunci cand am cumparat-o :) Eu vad asta o investitie pe termen lung, si nu, nu mi-e frica sa spun ca suntem indatorati la limita. Banca ar trebui sa-si faca probleme :)
Imprumutul de la Guvern nici nu am inceput sa-l rambursez, am fost la banca sa stabilesc un plan de rambursare si mi-au zis ca nu e graba, ca mai am 6 luni gratie pana imi gasesc servici. Le-am zis ca mi-am gasit servici din timpul studiilor, ei nu si nu, ca trebuie sa-mi trimita Guvernul nu stiu ce scrisoare, dar ca pana atunci pot sa platesc cat vreau eu, cand vreau eu. Dobanda este cea mai mica din toate pe care le am, asa ca e ultimul la care o sa ma grabesc. Pana o sa fiu bunica poate o sa termin si cu datoriile pentru studii :))
Comparatia mea cu Romania era in sensul ca acolo conditiile de creditare sunt mai vitrege, nu as fi conceput vreodata sa ma imprumut ca sa ma duc la scoala.
Oricum, bafta la platit sau/si terminat scoala, ca n-am inteles la care din ele mai ai de lucrat. Eu zic sanatosi sa fim ce le-om scoate pe toate la capat pana la urma.

Dana, si eu abia astept sa ne intalnim ! Multumesc pentru urari, m-am mai relaxat acum, s-a mai schimbat si echipa, conteaza mult cu cine lucrezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Ah, probabil in quebec e mai altfel, ca-i alta "tara" :). In alta odine de idei, cred ca pot sa obtin un tax credit pt ce am platit pana acum si e mai ok

pana una alta am o mare problema ca incep sa lucrez si copilul cel mare nu e eligibi pt bus transportation, numai cel mic si mi imi vine sa dau cu ei de pamant ca really toti vecinii mei, pana si chiar peste drum de mine, isi trimit copiii cu busul. de pe toata strada mea, casa mea e exact sub limita? nu inteleg, tre' sa fac appeal si sa intreb si vecinii ei cum au facut, ca mie mi se pare tare SF....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Aqai- ai Copiii la aceasi scoala?
Te duci la principal si ceri bus pt ambii frati ca nu se poate dc e cel mic sa te refuze- fr sure, ca si aici e la fel..aia cu limita e discutabila, dar tu marjeaza ca al mic are Nevoie de Cel mare,etc si tb sa nu die despartiti....
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

thnx, denisam, incerc.

peste 5 min:

sau sa spun ca acuma vb cu the school principal la tel si imi spune ca nu sunt singura in scoala si ca nu are nici o putere... ca tre' sa fac apel la school board si sa merg la ei sa imi explice pe unde pot eu sa merg la scoala pe harta lor, ca pe drum oricum o masor ies cam cu 1 km deasupra limitei comunicate tot de ei....

uf, asa rau imi pica chestia asta, chiar nu era momentul acum, ca numai timp de formulat apel si de mers la council meeting sa imi sustin cauza nu am. In fine....


Edit: am rezolvat, cred. Am cercetat si am aflat ca limita e la mijlocul strazii mele. daca stateam pe cealalta parte de strada, aveam voie in autobuz

l-am sunat pe directorul programului de transport si am concluzionat ca daca ii las in grija cuiva de peste drum si declar la scoala adresa respectiva, mi-i iau in autobuz.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Ah, probabil in quebec e mai altfel, ca-i alta "tara" :). In alta odine de idei, cred ca pot sa obtin un tax credit pt ce am platit pana acum si e mai ok

pana una alta am o mare problema ca incep sa lucrez si copilul cel mare nu e eligibi pt bus transportation, numai cel mic si mi imi vine sa dau cu ei de pamant ca really toti vecinii mei, pana si chiar peste drum de mine, isi trimit copiii cu busul. de pe toata strada mea, casa mea e exact sub limita? nu inteleg, tre' sa fac appeal si sa intreb si vecinii ei cum au facut, ca mie mi se pare tare SF....


_


Dap, poti sa deduci fees de scolarizare si sunt reportabile daca nu ai destul venit intr-un an. Si eu mai am ceva de recuperat din anii trecuti, am vazut ca mi-a scris pe ultimul assesment.
A, si QC deduce si dobanda platita pe creditul de student :))
Gata, nu mai zic nimic, ca iar vin militantii QC vs restul Canadei si facem batalia de la Posada si iara cade Sezatoarea (ce a mai ramas din ea). For the record, nu sunt militanta Quebec si am votat cu aia de-au pierdut alegerile provinciale :)
Eu zic ca toate in viata se compenseaza, si ca o sa platesc cu varf si indesat pentru avantajele pe care le-am avut cu scoala si copiii. Si e normal sa fie asa, altfel de unde s-ar plati toate avantajele astea sociale.

Cu bus-ul, eu nu inteleg cum are drept doar un copil si nu celalalt ? Sunt doua scoli diferite ?
Eu abia astept sa mearga amandoi la scoala cu autobuzul, as salva ceva timp si alergatura. Mai am doi ani :)
Te inteleg insa cu serviciul si copiii, prima mea saptamana inca nu s-a incheiat si inca mai perfectionam la rutina. Mi-am dat seama ca, copiii sunt mai bine antrenati decat mine. Azi mi-am uitat mancarea acasa, am scos-o pe deck pana am terminat si restul de pregatiri si acolo a ramas, toata ziua . Si aveam si breakfats si lunch si dinner acolo.
Dar astia cu zonarea sunt dusi rau, pe mine m-a enervat ca avem scoala la walking distance (bine, hai un long walk) si suntem zonati la o scoala intr-un alt orasel (suburbie) unde nu se poate ajunge decat cu masina, nu ajunge nici un autobuz normal pana acolo ca sa trimit bunicii cand sunt aici. Cand am intrebat de ce, mi s-a zis ca scoala asta la care suntem a fost construita ca sa absoarba excedentul de elevi din mai multe orasele invecinate.
Dar nu-mi pare rau, e bine ca e mai izolata, intr-o zona linistita si dincolo de scoala e padurea :) Iar gradinita e in fata scolii. Anul trecut in iarna in drum spre spre gradi ne-a trecut o caprioara cu doi pui prin fata masinii (peste cerb cred ca au dat emigrantii :))
Bafta in toate Aqai !

Denisa, voi ce mai faceti ? A inceput si Alex scoala ?

Gata, la dodo, maine o luam de la capat, dar este friday !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Diana, ptr autobuz la maternelle e o limita ptr distanta la care ai dreptul la autobuz, la primaire o alta, la secondaire o alta.
Cred ca logica tine de cat de mult merge pe jos copiii.

Aqai, imi dau si eu cu parerea desi sunt in "alta tara".
Noi primim de la scoala o hartie in care suntem rugati daca vrem sa imprumutam locul la autobuz in cazul in care nu-l folosim.
Intreaba daca nu e vreun loc in autobuz, vreun parinte care isi duce cu masina copilul si ar putea sa iti dea tie locul.

Si daca nu exista practica asta la voi la scoala, o poti propune tu.

Si ptr toate chestiile chiar si la comisia scolara, nu trebuie sa te duci, poti decat sa dai un telefon.

Eu am propus liste d'attente ptr locurile in tabara, si asa am reusit sa inscriu copiii la un moment dat. Fiind ideea mea, copiii au fost primii pe lista, si in final, au avut locuri.

Dana, ne-a deschis moderatorii capitol nou.

O zi buna si un weekend placut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Diana, ptr autobuz la maternelle e o limita ptr distanta la care ai dreptul la autobuz, la primaire o alta, la secondaire o alta.
Cred ca logica tine de cat de mult merge pe jos copiii.

[
O zi buna si un weekend placut,

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai


Am inteles acum Cristina, e logic intr-adevar dupa cum spun ei, dar in cazuri din astea cu frati separati mi se pare absurd. Cum spui si tu, daca nu au o regula pentru situatii din astea, sa o faca acum.
In cazul nostru, daca ii antrenez pentru 5k, o sa fie gata sa nu mai ia autobuzul spre 15 ani, asa :) Si chiar sunt amandoi genul "forest gump", le place sa alerge.
Solutia aia cu schimbatul adresei peste strada nu mi se pare normala, e ca si cum ei te pun sa faci o ilegalitate.

L-am dus azi pe baiat la scoala, si cand am intrat acolo nu stiu ce-i spuneam fetitei in romana. La care el imi face semn sa imi spuna ceva la ureche, si-mi spune ca nu avem voie in scoala sa vorbim decat franceza. Zic bine, hai sa vorbim in franceza, ca el cu mine niciodata nu a vrut. Si imi spune, de data asta in franceza, ca daca nu vorbim in franceza o sa-i scrie numele pe "tableau". O luna i-a trebuit ca sa-si dea drumul la franceza si ca sa fie inoculat cu noua regula, ca toata lumea trebuie sa vorbeasca franceza
Sper sa nu trimita reguli din astea si pentru acasa ca o sa-mi vad numele scris pe tot tableau-ul :). Eu ca eu, dar ce facem cu catzelul ca ala chiar numai in romana ne intelege :).
Eu nu credeam cand mi se povestea ca li se va interzice sa vorbeasca engleza la scoala, ei bine, am dovada vie.

Noapte buna si weekend lung placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ei, Diana, ce amintiri imi evoci cu interzisul englezei la scoala... Inca e interzis, si la secondaire :)

Cineva, sorry nu's cine, povestea ca gateste alge prajite... Sint sigura ca era din grupul canadian, dar nu-mi amintesc nici cine nici la ce subiect ca sa intreb acolo... Asadar intreb aici: unde le cumpar si cum le prepar?


Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Mai, eu cand zic alta tara ma gandesc ca sunt alte reguli, ca daca tot e cu federatie, fiecare cu oalele lui.

din tara lui Quebec mi-au placut tare muntii (ca am facut o viita scurta in vara asta) si semnalizarea pe strazi/ autostrazi etc. Adica afisele cu prevenirea limitei de viteza erau teribil de inventive ( m-a distrat unul cu mort de fatigue, era f sugestiv), alea cu planurile de incendiu pt care ma avut o disputa intreaga cu dl sot (on l'a fait .... focul au planul??? si sotul zicea ca imposibil, e planul de vacanta (ca prea fugeau veseli copiii aia afara), eu ca e planul de evacuare pana ne-am indurat sa oprim in dreptul afisului). mersul cu masina era grozav pt cei carora le place sa gaseasca indicatoare la tot pasul si au o ura nedefinita fata de GPS si alegerile lui spontane

ne-a fost dor de sistemul de indicatoare la intoarcere, sincer.

si sa nu uit, ne-a placut lipsa monopolului la alcool si arhitectura, ne-am simtit mai ca acasa :)

da' am auzit ca e frig rau, altfel ma batea gandul de o mutare.

Cu scoala si autobuzul nu mai zis nimic ca ori is prea incuiati ei ori am eu prea multe idei pe minut. Anul trecut cand fii-meu avea probleme la scoala numai si numai in pauza i-am intrebat cine/ ce il provoaca. au ridicat din umeri si n-au stiut sa raspunda, iara cand am decretat ca ma duc sa vad cu ochii mei ce se intampla, s-au dat de ceasul mortii ca e imposibil, ca daca ar veni toti parintii? si nu mi-au dat voie, cu toate argumentele mele si logice si emotionale.

asa ca anul asta am aplicat tactica "it is easier to appologize than ask for permission" si am vazut niste chestii interesante

anyway cu autobuzul asa o las asa cu alta adresa. ca oricum copiii vor sta ceva la bunica lor odata ce incep lucrul. apoi sper peste max un an mai luam o masina, si atunci nu mai sunt dependenta de ei. si peste un an si cel mic va fi cl 1, pot sa-l duc la before/ after school in scoala si atunci cu putin noroc ne descurcam chiar si cu o singura masina in continuare.

legat de alge, eu le cumpar gata prajite. n-am idee cum se pot praji acasa.....




Mergi la inceput