Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Simona, sanatate lui MissZ! nu stiu din pacate nimin despre homeo. pe la magazinele bio nu e nimic pentru intarirea imunitatii la prunci?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, sanatate lui Addie!!
Avem de dat Imunobaby (cred ca 3-4 flacoane) din Ro.
http://www.efarma.ro/products.php?id=3598

Nu stiu medic homeopat aici. Dar in Ro,am tratat copiii homeopatic si mi s-a parut ca i-a ajutat.

O zi buna,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

zmotocel, sunt domenii in care se intra mai usor, in altele mai greu.
depinde de ce specialitate ai...
in anumite specializari, un mod de a pune piciorul in prag e de a aplica pentru un fellowship, in altele, in care se intra mai greu, un voluntariat ca research assistant iti asigura o intrare, connectii, networking!

eu cunosc destui medici romani care fie au luat-o de la capat cu residentiatul (si se castiga bani f frumosi in residentiat, adevarat ca depinde de specializare, ca ce tine de surgery va castiga mult mai bine decat dermato) fie ca au intrat direct in system...

stiu si medici care au zis: e greu, ce rost are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

stiu ca e greu de intrat in sistem dar daca exista o sansa, atunci nu o sa renunt asa usor.
nu am venit crezand ca va fi usor.
am facut chirurgie pana acum si nu prea sunt sanse sa reusesc sa raman pe chirugie de la inceput, dar o sa incer sa patrund in sistem indiferent de specialitate si mai tarziu mai vedem.
pt moment, pana imi vine decizia de rezidenta permanenta nu pot lucra, asa ca ma documentez. am trecut primele 2 exemene si mai am progrmate pt anul asta.
o sa dureze ceva dar pana la urma sper sa reusesc.
ma gandeam si eu la variantele de voluntariat, fellowship, researsh assistant.... o sa incer sa vad ce ma ajuta sa patrund.
sincer ii inteleg pe cei care renunta... numai examenele costa extrem de mult, plus faptul ca stai in canada fara sa lucrezi, dar platesti chirie, mancare si toate cele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

zmotocel, eu vreau sa te ajut, nu stiu cu ce pot, dar am sa incerc. Inteleg de ce vreti sa va mutati aici, pentru ca toti fellowshii din Irlanda cauta sa mai ramana macar un an, pana cand se mai deblocheaza niste posturi.
Eu am lucrat la SK, acum sunt la u of t. Daca pediatria (chirurgie) e de vreun interes pentru tine, si daca vrei sa aplici pentru un fellowship, pot sa te ajut sa navhigezi sistemul mai repede. Si nici nu trebuie sa ai work permit ori residenta canadiana. Atat doar sa poti aduce reference letters de la medici din Irlanda, cu care ai lucrat acolo. Cele din Romania nu iti folosesc la nimic...

imi cer scuze ca am acaparat subectul, si sper ca nu am plictisit pe restul fetelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

zmotocel, eu vreau sa te ajut, nu stiu cu ce pot, dar am sa incerc. Inteleg de ce vreti sa va mutati aici, pentru ca toti fellowshii din Irlanda cauta sa mai ramana macar un an, pana cand se mai deblocheaza niste posturi.
Eu am lucrat la SK, acum sunt la u of t. Daca pediatria (chirurgie) e de vreun interes pentru tine, si daca vrei sa aplici pentru un fellowship, pot sa te ajut sa navhigezi sistemul mai repede. Si nici nu trebuie sa ai work permit ori residenta canadiana. Atat doar sa poti aduce reference letters de la medici din Irlanda, cu care ai lucrat acolo. Cele din Romania nu iti folosesc la nimic...

imi cer scuze ca am acaparat subectul, si sper ca nu am plictisit pe restul fetelor.


Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


N-ai plictisit pe nimeni, nu ne laudam noi ca raspundem cind stim? :) In plus, e interesant, am si eu un vecin care-a fost sef de sectie de urgenta e undeva prin Liban... In prima faza nici sa-si refaca facultatea nu l-au primit... Acum cred ca da ceva examene si pe urma poate sa intre in rezidentiat. Dar quebecul e f. diferit!

CGE, "avem de dat" inseamna ca trebuie sa-i dai ancutei sau ca aveti de dat si la altii? LOL

Urasc numitul magazin Adonis, l-au mutat pe-ala din Laval la mine in cartier, o calcare in picioare si-o cacofonie de claxoane si belire de nu spun ce de se petrece intre 5 si sapte in intersectia aia... Daca auziti la stiri ca o nebuna si-a scos curul pe geam in plina ora de trafic din masina si l-a aratat cui a autorizat acolo ditamai magazinul supra - achandalat... pai aia io sint! Pierd in jur de 10 minute de cite ori vin acasa... nu stau pe autoruta cit stau pe strada de pe care se intra/iese in parcarea lu' Adonis... Asa-mi placea Super Ceu' meu tout tranquil!!!!

Aqai, tre sa marturiasesc ca n-am inteles o iota din chestia aia cu socialul si benevolatu' de-ai scris la pinguine... Care to explain? Te intreb aici ca ai loc mai mult sa te desfasori...

Cine stie sa faca subiect nou?

Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

zmotocel, eu vreau sa te ajut, nu stiu cu ce pot, dar am sa incerc. Inteleg de ce vreti sa va mutati aici, pentru ca toti fellowshii din Irlanda cauta sa mai ramana macar un an, pana cand se mai deblocheaza niste posturi.
Eu am lucrat la SK, acum sunt la u of t. Daca pediatria (chirurgie) e de vreun interes pentru tine, si daca vrei sa aplici pentru un fellowship, pot sa te ajut sa navhigezi sistemul mai repede. Si nici nu trebuie sa ai work permit ori residenta canadiana. Atat doar sa poti aduce reference letters de la medici din Irlanda, cu care ai lucrat acolo. Cele din Romania nu iti folosesc la nimic...

imi cer scuze ca am acaparat subectul, si sper ca nu am plictisit pe restul fetelor.


Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


woo... parca iese soarele!
sa-ti spun ca in romania eram rezident de chirurgie pediatrica :)))
am plecat pe la mijlocul rezidentiatului ca nu se mai putea.
reference letter din irlanda am. si in urmatoarele luni intentionez sa incerc sa mai lucrez in irlanda cate ceva asa ca sper sa mai fac rost de una-doua.
la momenutl asta nici viza de turist nu mai am... asa ca trebuie sa ma duc sa aplic pt una sau o astept pe cea re rezident permament car ar cam trebui sa vina prin mai.
daca nu e prea tarziu, in vara cand ma intorc in toronto, mi-ar face mare placere sa ne intalnim si sa vorbim. orice informatii sunt binevenite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Simonna, iaics, sa ti se impanzeasca cartierul asa de claxoane. pai asta e unul din lucrurile pe care le aperciez eu mult la mine in sat, ca in general cartierele sunt linistite si nu trec p-acolo decat rezidenti/ vizitatori in mare majoritate.

ma rog, ca strada mea e exceptue, face legatura intre 2 strazi mari, cam ca si ipotenuza triunghiului dreptunghic, dar oamenii in general am vazut ca sunt cuminti si merg pe catete :) m-am desfasurat si matematic :)))

ce spuneam eu e ca la conferinta ne-au dat caveta idei ref la antreprenoriat social. uite, pot sa pun niste linkuri pe care le-am studiat si eu, in principiu daca ai vreo idee in domeniu si ai unde s-ao promovezi so sa o pui in practica, exista chiar si fonduri disponibile pentru asa ceva. e ceva nou si pentru mine, inca studiez.

Eu acuma nu vreau sa spui mai multe strict legat despre ideea mea ca de-abia am "nascut-o" ieri si vreau sa am timp s-o rumeg sa vad daca e fezabila si cum poate fi implementata, e tanara inca si are nevoie de testul timpului :) cu alte cuvinte sa fiu eu sigura ca nu aberez deocamdata .... ca e posibil si asa. dar sunt dispusa sa despicam conceptul si posibilitatile :) oricum, ar fi prea timpuiu sa aduc asa ceva in discutie aici la universitate, si inca sunt sceptica referitor la deschiderea oamenilor.

ia sa nu mai bat campii, ci sa-ti dau niste material de citit deocamdata - si ne informam in paralel

http://canada.ashoka.org/what-social-entrepreneur

http://www.csef.ca/

http://www.csef.ca/canadian_social_entrepreneurs.php



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

deci tu nu ai rezidentiatul terminat, sa inteleg? ca ala in Irlanda e minim 7 ani...
Ca sa aplici pentru fellowship nu iti trebuie nici un fel de viza. Doar aplici, si gata. Daca esti acceptat, atunci iti trimit ei documentele pentru work visa. Daca devii resident permanent, e ok.
Iti trebuie test teofl, mai mult ca sigur, pentru ca nu ai facut scoala medicala in engleza. Daca ai apucat sa incepi residentiat in Irlanda, si ai 4 ani acolo de scoala in engleza, atunci nu ai nevoie de testare la engleza.
Daca nu, ai nevoie, si scorul cerut e academic, f mare.
Aplicatiile acum, in momentul asta, pentru fellowship, se fac pentru iulie 2014. S-ar putea ca in vara sa fie prea tarziu...

Mai poti incerca un observership. Dar pentru asta trebuie sa platesti. Stai o luna in OR, iti faci connectii, si incerci sa vezi ce cale e buna pentru tine...

Daca acum ai timp la dispozitie, cat astepti viza dupa sot, incearca si te documenteaza, cauta sa vezi ce poti face... Tu incerci acum sa faci locum, unde? Cork, Galaway,Dublin?

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel

Citat:
citat din mesajul lui maru

zmotocel, eu vreau sa te ajut, nu stiu cu ce pot, dar am sa incerc. Inteleg de ce vreti sa va mutati aici, pentru ca toti fellowshii din Irlanda cauta sa mai ramana macar un an, pana cand se mai deblocheaza niste posturi.
Eu am lucrat la SK, acum sunt la u of t. Daca pediatria (chirurgie) e de vreun interes pentru tine, si daca vrei sa aplici pentru un fellowship, pot sa te ajut sa navhigezi sistemul mai repede. Si nici nu trebuie sa ai work permit ori residenta canadiana. Atat doar sa poti aduce reference letters de la medici din Irlanda, cu care ai lucrat acolo. Cele din Romania nu iti folosesc la nimic...

imi cer scuze ca am acaparat subectul, si sper ca nu am plictisit pe restul fetelor.





woo... parca iese soarele!
sa-ti spun ca in romania eram rezident de chirurgie pediatrica :)))
am plecat pe la mijlocul rezidentiatului ca nu se mai putea.
reference letter din irlanda am. si in urmatoarele luni intentionez sa incerc sa mai lucrez in irlanda cate ceva asa ca sper sa mai fac rost de una-doua.
la momenutl asta nici viza de turist nu mai am... asa ca trebuie sa ma duc sa aplic pt una sau o astept pe cea re rezident permament car ar cam trebui sa vina prin mai.
daca nu e prea tarziu, in vara cand ma intorc in toronto, mi-ar face mare placere sa ne intalnim si sa vorbim. orice informatii sunt binevenite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

merci de raspuns.
nu, nu am rezidentiatul terminat. am facut apropape 3 ani in tara si apoi am plecat. in irlanda nu am inceput rezidentiat, pt simplu motiv ca acolo nu ai nicio sansa sa-l termini. am lucrat doar ca surgical registrar in chirurgie generala.
acum vreau sa incerc sa fac locum cateva luni. nu stiu exact unde, depinde ce gasesc.
sincer nu m-am interesat de fellowship pana acum pt ca am crezut ca neavand rezi terminat nu pot aplica. o sa ma uit sa vad care sunt conditiile exacte.
planul meu era sa trec examenele (am trecut deja MCCEE si MCCQE1 si am programat NACOSCE pentru septembrie). ma gandeam sa dau IELTS in urmatoarele luni. am inteles ca TOEFL nu va mai fi acceptat curand. iar apoi sa incerc sa aplic prin CARMS chiar daca sansele sunt mici, sau prin orice alt program pt care ma calific.
pt observership am vrut sa aplic initial, dar la ultimul congres pt img, toti directorii de program sustineau ca nu prea conteaza daca faci observership, ca nu se uita la ele cand evalueaza aplicatiile. dar daca alta varianta nu o sa am, probabil ca o sa fac asta. mai bine asta decat nimic.

Mergi la inceput