Sezatoarea canadiana (220)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, multumesc!

oanagabriela, wow, n-am stiut ca "nebuneala" mea are asa influenta...
ma bucur enorm pentru tine!
folosesti vreun app?

la noi e cald azi, 11 grade, asa ca am bagat o alergare de 6km


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Na banuiam eu ca simplul fapt ca nu-mi amintesc de Matilda ma face si pe mine sa fiu putin 'Matilda', da' uitasem complet de banc, si de fapt e unul din preferatele mele.
Acum ma vad ca fiind un fel de Matilda cu drobul de sare, ca in loc sa ma bucur ca plec in tarile calde la un resort asa de fain, eu ma framant de doua zile ca la anul, cand va fi si copila mea considerata adulta, ori dau inca o mie in plus, ori renunt la Iberostar...

Hai sa scriu repede ce am vrut sa zic, pana nu ma iau cu vorba.

- multumesc si eu pentru retete, sper sa le incerc curand.

- stiti ceva siteuri pentru luat bilete ieftine din Ro catre Canada? La vara sper sa ne vina nepotii in vizita, iar pe un site canadian ieftin biletul costa cel putin 1000 de dolari in iulie, m-as bucura sa gasesc ceva mai ieftin.

- aqai, Simonna, va rog dati ceva nume de alge si eventual vreo indicatie catre raionul unde le gasesc in Costco, altfel raman copilasii mei fara alge, ca eu nu imi amintesc sa fi vazut asa ceva de una singura pe la noi.

- si eu tot pe Tripadvisor ma uit mult la reviews, si mai corelez cu recomandarile cunoscutilor, cu cat de accesibil imi pare pretul si in final fac media si aleg. Ne mai uitam si la ce ora pleaca avioanele, ca noua ne place sa zburam dimineata devreme, ca in felul asta mai castigam practic o zi. Noi am luat bilete de pe redtag.ca si anul asta, si anul trecut.
carmencita, cand te uiti la pretul initial de pe site neaparat sa mergi pana la capat cu calculul excursiei, ca uneori pretul initial e mare, dar taxele sunt mici, si invers, si poti sa te pacalesti. De exemplu ai putea sa ajungi sa renunti la o oferta buna doar pentru ca pretul fara taxe e mare.

- maru, am vazut pozele si te admir pentru tonusul pe care il ai. Trebuie ca vine si din interior, dar exteriorul arata pe undeva pe la 35 de ani maxim!

- DanaP, mai ai inca peretele ala portocaliu/rosu? Stiu ca am vazut poze si arata minunat, mereu ma gandeam si eu sa fac asa ceva, la urmatoarea casa cu siguranta. O sa incerc si eu sa pun vreo 2 poze cu copiii, si apoi le sterg. Sa vad daca ma descurc...

As mai scrie, da' Matilda nu si nu...

Na ca mi-am amintit... M-au somat astia sa ma prezint la tribunal pentru selectie ca jurat. A mai fost careva, stie cineva ce se intampla acolo?
Am citit pe undeva ca procesele cu jurati sunt in majoritate cele pentru crime... si ma cam strange la spate cand ma gandesc. Poate scap fara sa fiu selectata, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Donia, ce mari sunt pruncii tai! Ultima oara cand i-am vazut, Cristi era tot in carucior, tot cu pampersi...
Doamne ce trece timpul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

nelia, multumesc!

oanagabriela, wow, n-am stiut ca "nebuneala" mea are asa influenta...
ma bucur enorm pentru tine!
folosesti vreun app?

la noi e cald azi, 11 grade, asa ca am bagat o alergare de 6km


Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Programul meu de sport este urmatorul: cite o ora de de: aerobic 2 zile, zumba 1 zii, yoga 1 zii. In rest cit a fost o temperatura rezonabila afara am alergat 30 - 45 min macar o data pe saptamina. De cind s-a facut frig 3 zile pe saptamina nu fac mare lucru, doar ski din cind in cind. Am o bicicleta stationara pusa strategic in fata televizoului, dar cred ca m-am urcat pe ea de 3 ori in 6 luni. Nu reusesc deloc sa ma atasez de acest aparat, desi ar fii o solutie buna pentru zile ca azi cind afara ploua ca in luna noiembrie .
Dar cheia slabitului a fost tot dieta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

oh, oanagabriela, pai tu faci muuuuult mai mult sport decat fac eu...

intrebam de apps pe telefon cand alergi: eu folosesc endomondo, plus muzica.
ca jurnal de dieta recomand la toate fetele care vor sa tina consumul de calorii sub control si sa mai slabeasca un pound doua, MyFitnessPal.
E usor de folosit, inregistrat ce mancati, are in baza de date si multe din menu-ul restaurantelor mai cunoscute.

cum avem un heat wave (remember grumpy old men?), am iesit si azi la alergat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Wow, ce bucurie sa vad ca ati revenit! Citesc de vreo ora...si nu ma mai satur!
Si eu, ca si Dana, pierdeam vremea pe forumurile de mai sus si intr-o doara am zis sa vad ce mai e pe-aici si... surpriza mare!! Va pup pe toate tare de tot!!!!

Maru, esti o sursa de inspiratie, si spun asta din toata inima! Si eu ma tin in continuare de sport, imi place, ma mentin pe la 58-60kg, cind o iau razna ma ajustez, o las mai moale cu dulciurile, la mine nu merge cu numaratul inghititurilor, asa ca sunt adepta low carbs/disociat, ceva gen Montignac,sa zicem.

In rest, copiii mei sunt maaari, baiatul e student la Concordia la Electrical Engineering si sint mindra de el, iar fetita e clasa a sasea la Beaubois (si de ea sint mindra, na)Noi muncim cu mult avint sa platim aceste scoli... Las' ca-i bine, sa fim sanatosi, asta conteaza!

Oh, asa ma bucur ca va citesc, nu aveti idee!
In citeva zile sarbatorim 19 ani de Canada (asta n-ar trebui s-o mai zic, ca cine citeste crede ca-s vreo baba, ceva... nu s-ar insela prea tare, btw)

Va pup si tineti-o tot asa, scrieti mult, eu va citesc cu mult nesatz!










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Vroiam sa mai zic ceva, dar ...Matilda, ce sa-i faci...
Apropos de Kumon, ca vad ca ati vorbit mai sus, eu am incercat anul trecut cu fetita la matematica, auzisem numai lucruri bune despre ei si am zis, hai sa incercam,( vorba aia : "cum nu strica, asa n-ajuta). Zis si facut, am luat rv ca omul la centrul Kumon al mai aproape d enoi, peste girla, la St_Dorothée si mi-au testat-o, ma rog, s-a calificat ea pe la o litera F ceva pe-acolo, mi-au explicat ca le dau exercitii acasa si cei ce le corecteaza n-au nici o pregatire in matematica, ei au grila in fata si asta-i tot. Copilul invata singur, lucreaza singur, asa ca am decis sa n-o dau, ca asta face si singura acasa, am facut bine, n-am facut bine, asta e....
Asta-i experienta mea cu Kumon. La engleza nu stiu cum e, ca nu avem nevoie, dar la mate mi-ar fi placut sa fie mai rapida la calcul.

Asta vroiam sa zic! Va pup!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simi, bine ca ai scris de experienta cu Kumon din St Dorothee.
Acolo i-as duce si eu pe copii, mai ales pe mandra, la engleza. Dar stau sa vad activitatile parascolaires de la scoala.

La Multi Ani!! in Canada. Ce repede trece timpul !!

O sapt. buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Donia, eu nu am apucat sa-ti vad copiii, cred ca ai retras deja pozele. Da, mai am si acum peretele, cred ca il termin la anul ca m-am cam saturat de el.

Cu vacantele si noi facem la fel ca oanagabriela.In principiu imi stabilesc un buget, ma hotarasc in ce tara vreau sa merg si apoi petrec ore in sir pe situ-ri paralele verificind preturi,review-uri pe tripadvisor. In general in Cuba nu m-as mas duce mai jos de 4 stele juma , sau as putea spune ca nu m-as mai duce deloc, iubim Mexicul-Riviera Maya si apoi Dominicana.
Anul trecut am salvat ceva bani cumparind biletele de Mexic de pe expedia dar fara transport de la aeroport la hotel inclus. Am platit apoi (cu booking in prealabil) transportul lcu USA Transfers si am iesit mult mai avantajos ca bani si timp. Am avut masina noastra care ne-a dus/adus la aeroport.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Wow!
Guess what! A trebuit sa-mi deschis doua pagini ca sa re-citesc in timp ce raspund si asta nu mi s-a intimplat de muuuult! Me very happy! :)

Daiopri, am inteles dilema ta cu scolile. Vezi, de-aia-i bine ca noi n-avem ratings la scoli :)
Si de-aia zic ca trebuie tu sa te asiguri ca ei au baza, ca fluiera cam tot ce trebuie sa stie la scoala, sa ajuti unde nu le e usor si cam asta, altceva in afara de a te muta nu prea ai ce face... Adica degeaba are copilul peste 80%, sa zicem, daca in 2 saptamini nu mai stie sa faca testul ala...
Uite, eu am o amica cu o fetita care are numai peste 80% in testele date de pe-o zi pe alta, e f cuminte si asculta la scoala, are o memorie incredibila, dar de scurta durata. De fapt nu intelege, ci memorizeaza niste proceduri, pe care le aplica uneori fara greseala. In schimb, la testele de sfirsit de trimestru/an, aproape mereu o da in bara, pentru ca i se amesteca toate procedurile alea in cap, plus ca pe cele mai multe le-a uitat demult.

Asa ca au dus-o la Kumon (in St Dorothe, BTW :) dar e genul de copil care nu face in plus decit daca primeste de la un prof, deci la ea Kumon functioneaza, pt ca avea nevoie de exercitiu, n-avea baza asezata, ca sa zic asa :)

Stephanie, e greu, cum zice Ana, cu scolile. Teoria mea e ca depinde de prof/invatator. De fiecare data cind Radu a avut un prof fain, scoala a mers super-bine. Cind a avut un prof naspa, accordingly.
In plus, ca exemplu, am sunat eu saptamina trecuta la Com Sc. Laval sa vad pt maternelu' lui Addie si surprize - surprize, nu imi pot confirma la ce scoala o sa fie. Noi apartinem de scoala Le Tandem, locuim in Chomeday, acolo a fost Radu si, per global, a fost OK. Se mai construieste o scoala, teoretic in sept 2013 e functionala, linga Scoala Internationala. Noi stam la mijlocul distantei intre cele doua, dar arondarea nu s-a facut inca. Colac peste pupaza, zicea femeia aia, se preconizeaza transformarea unei cladiri in scoala primara, deci o a treia scoala de care AM PUTEA apartine, n-a vrut sa-mi confirme unde se afla.
Deci daca tu te muti pe strada mea, sa zicem, cu gindul ca ti-am spus eu ca Le Tandem e buna, in februarie, la inscrieri (sau chiar mai tirziu), s-ar putea sa ai surpriza sa ti se spuna ca e la o scoala noua...
Ce pot sa iti spun sigur e ca mi se spune ca scoala Quatre Vents nu e recomandata pt ca e in zona "BES" a Chomeday-ului si copiii sint "neglijati" de parinti si e multa indisciplina. (din nou, discutabil, s-a construit asa de mult ca regulile de acum 5 ani nu sint valabile).

In plus, cum tu nu locuiesti inca in Laval, n-o sa inscrii copilul in februarie la scoala, ca n-ai acte in baza carora sa-l inscrii. O sa te muti, zic si eu, la vara, si poti sa ai surpriza ca la scoala ta toate locurile sint ocupate si il repartizeaza la alta scoala... Cred ca Bebitzu a avut asa o experienta, nu, ladies? (De altfel si pe fiu-meu l-au "restructurat" la sfirsitul clasei a doua, pur si simplu, scrisoare acasa, nu mai au locuri, e transferat din oficiu la scoala x.)

Try, ma bucur sa te vad! De cite ori ma apuca renovarile pe-acasa imi aduc aminte de basementul tau... :)

Oana, multumesc de flori :) E societatea, cum zici si tu, care te face sa percepi lucrurile mult mai deschis, uite la copiii astia, abia daca remarca diferente de culoare de piele sau de accent...


Donia, bine zici cu Matilda :)
Nu stiu sa zic cum le cheama pe alge, le-am luat de pe la conserve, cred ca erau pe aceeasi alee cu somonul si oisters, inainte de biscuiti :) Am fost la niste prieteni si am mincat "sushi despletit", adica nu ne-am agitat sa-l mai rulam, am pus pe masa toate alea plus orez plus fisioarele astea de roasted sea weeds si am mincat asa. Roasted weeds, orez peste, avocado/somon/crevete... fiecare ce-a vrut. Face cam cit sa bagi de 2-3 ori in gura. F buna idee!
N-am servit chestiunea cu juratii inca, sper sa nu mi se intimple...

Dilema ta cu Iberostarul am avut-o si eu acum fo 2 ani... Da' am devenit asa de pro la cautat bilete ca anul trecut am fost 11 zile la Iberostar in Mexic, cu tata cu tot, 4 adulti + 1 copil adica, si m-a costat 5900. Asa ca o sa te descurci! :)

Carmencita, cum zic fetele, tre sa cauti. Ai buget, faci o mie de cautari pe Expedia si pe redtag si pe SellofVacatoin, vezi ce incape in buget, citesti reviews pe TripAdvisor si decizi.
Vezi ca sint f. importante taxele, ca alea se multimplica cu nr de persoane, nu se schimba pt copil, WestJet are taxe f jos, eu de regula imi fac un pret si cu ei, mai si vind cite zile vrei tu, nu doar 5/10 sau 14.
Mai e important cit chargeaza hotelul pt copil, e posibil ca pretul biletului pe adult sa fie mai mare la hotelul x decit la y, dar hotelul x sa chargeeze 10% pt copil in timp ce y chargeaza 90%, si tu, per total sa iesi mai bine la hotelul care parea ca are ptret mai mare. Anul trecut, cind am fost la Pacific, pt fie-mea am platit 45 de dolari + taxe (si avea peste 2 ani, era considerata copil, nu bebe).
Si trucul Danei e grozav, sa iti platesti singura transportul de la aeroport la hotel, salvezi citeva sute de dolari.

Si mi se termina pauza, asa ca fug, da' intii ma laud ca am sunat la Com Sc de Laval, unde radiaza de inteligenta cine-a organizat lucrurile, dom'le! (Da' radiaza in favoarea mea, asa ca nu ma pling!)
Stiti ca imi era frica ca mi-o arondeaza la nu-s ce scoala la dracu'n praznic in clasa de acceuil la maternelle pt ca nu vb. franceza?
Ei bine, desteptii de la Com Sc de Laval NU AU clase de acceuil decit in clasa 1-a, nu si la Maternelle. Adica non-francofonii se duc la Maternelle la scoala lor si pe urma la acceuil in clasa 1-a! De parca mai au nevoie...!!!!
Asa ca sint super-happy, there's no way on Earth Addie merge la scoala 1 an in Maternelle (si-i dau si francisation) si pe urma are nevoie de acceuil pt clasa 1-a!

Pe mai tirziu,
Simonna


Mergi la inceput