Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

la CAR am gasit si noi. ca am luat prin eliminare toate vocalele si am verificat in DEX. dar e un cuvant ptr cls a 1-a? oricum e singurul care se potriveste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

exercitiul 8/pag.48 din culegerea de abecedar "Sa dezlegam tainele abecedarului" ???

Completeaza pentru a obtine nume de vietuitoare:

un c_r

o o _ _ _ e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ina, poate e CERB si se asteapta sa pui * in loc de B, litera pe care inca nu au invatat-o.

Oricum in cartea aia eu am vazut multe greseli de tipar sau exercitii /cuvinte fara prea multa logica (primele pagini, cu multe _ in loc de litere nu le-am inteles de nici o culoare). Eu as spune copilului sa roage pe doamna invatatoare sa explice ea cum ar fi trebuit rezolvat exercitiul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ina, m-am dus sa caut cartea in ghiozdanul fii'mii. La pag. 48, ex. 8 e ceva cu 'bareaza intrusul". Esti sigura ca e la pag. 48 exercitiul de care spui? la ce litera este?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Noi avem "sa dezlegam tainele abecedarului" de Carmen Iordachescu. Poate tu ai in fata alta carte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LAURA acelasi autor. culoare verzulie-praz asa...
ex este la Litera "t, T". litera "T" incepe la pagina 46 si acest ex este dupa 2 pagini...

celelalte cuvinte sunt: un c-l (cal), un r-c (rac), un m--l (miel), un c---r (cocor), etc.

astept sa mi zici daca au facut si ai tai acest ex. ... deja ma pasioneaza subiectul... imi sustin al 2-lea doctorat in cls a 1-a...

acesta este:
http://www.manuale-scolare.ro/manuale/42584/Sa-dezlegam-tainele-abecedarului-Auxiliar-pentru-Abecedarul-Editurii-Aramis-autori-Cleopatra-Mihailescu-Tudora-Pitila-Carmen-Iordachescu

cautand acum pe net aceasta carte, vad ca exista "cu mai multe tipuri de coperti", deci sunt mai multe editii scoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ina, a noastra e cu nuante mai de portocaliu pe ea, nu e aceeasi editie. Pag. 48 e cu ceva litera mult inainte de t. "t"-ul e in jur de pag. 70-75 (nu o mai am acasa sa ma uit exact) si nu am gasit nici un exercitiu de genul asta de care zici.


Noi avem editia asta: http://www.manuale-scolare.ro/manuale/42583/Sa-dezlegam-tainele-abecedarului-Auxiliar-pentru-Abecedar-Carmen-Iordachescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Ina, si noi am dat peste exercitiul asta. A venit sa ma intrebe. Asa ca la cel cu o o---e i-am zis ca e ok sa scrie "o oaie" ca poate o fi o greseala. Am uitat sa intreb dc a verificat dna. La cel cu c-r nu am scris nimic. Nu cred ca exista.

In alta ordine de idei, week-end-ul asta a fost primul in care parea ca i s-a cam luat de teme. Adevarul ca au avut si multe. Adica stransese deja 5 fise fata/verso de suplimentar. Ce-i drept dna le-a zis sa faca incetul cu incetul din ele toata saptamana....dar a ajuns cu ele in wk...a avut alte activitati si aseara o cam apucase jalea.Pana la urma a facut doar 3 din cele suplimentare. A plecat morocanoasa la scoala...sunt curioasa cum se va intoarce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai mei in general au putine teme in we si le fac de joi (vineri nu au nici rom., nici matematica) dupa-masa. Asa ca we e cam liber de sarcini. Rares povestea cu jale aseara ca isi doreste foarte tare sa fie 5 zile de vacanta si 2 de scoala in fiecare saptamana. Ieri le=am scos de pe net si i-am pus sa faca niste fise cu adunari/scaderi pana la 10 si sa citeasca fiecare cate o poveste (cam de 3-4 pagini, cu tot cu poze fiecare) dintr-o cartulie din care lecturam seara la culcare. Au ajuns la litera 't' (asta ar trebui sa faca azi) si fac in continuare exeritii cu adunari /scaderi pana la 10.
Cea mai grea zi li se pare lunea, pt ca au muzica, obiect pe care efectiv il urasc (din cauza profesoarei, care e o catastrofa din punctul meu de vedere la capitolul metodica si pedagogie la clasa I. nu stiu de ce nu fac cu invatatoarea muzica, dar asta e ... sunt copii la ei in clasa care nu dorm duminica noapte pt ca au cosmaruri legate de profa' de muzica )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

E la scoala de muzica? La noi muzica se face cu invatatoarea - teoretic - ca practic face matematica cu ei in loc de cantecele .

Mergi la inceput