America (222)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Buflea ce nevoie are sotul tau? ce tb sa completez ca o fac cu draga inima. N-am citit din urma am crezut ca vb de loteria vizelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Buna doamnelor. Schimb putin subiectul. Cunoasteti pe cineva ( caz concret , nu ce se aude prin telefonul fara fir) care s-a casatorit in US cu viza turistica b1/b2 cu cetatean american si NU a primit dreptul de sedere, lucru etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Eu am cunoscut o persoana( nu mai tin legatura) care s-a casatorit pe viza turistica de aceea e vorba nu? si nu a primit drept de lucru vreo 1 an jumate sau 2( nu mai tin minte exact) dupa care nu stiu ce s-a mai intimplat ca n-am mai pastrat legatura.Drept de sedere avea dar de lucru nu pina nu ii era solutionat cazul (avea avocat); dar poate era caz atipic cine stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Aha, deci a putut sa stea dar s fost o problema cu jobul... Nici vorba de deportare etc...? Stii cumva daca putea sa iasa / intre in US in aia 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Nu.

Pana nu i se aproba Adjustment of Status nu poate sa iasa sau sa lucreze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Treb sa primeasca Adj of status in 3-6 luni de la aprobarea aplicatiei. statutul aplicatiei se poate verifica si online, dar sunt si numere de telefon la care poate suna sa vada ce se intimpla.
Mai poate fi posibil cazul in care daca avocatul a aplicat in numele lui ,doar el se poate interesa de statut.
are Receipt?

eu am cunoscut pe cineva care a aplicat in august si nici in feb anul celalat nu avea actele, DAR pt ca a aplicat cu avocat, si i-au gresit multe din date, info personale.
actele sunt simplu de facut si nu neccesita avocat.

nu are voie sa pareaseasca tara pana nu primeste green cardul. eu asa stiu. sau poate aplica pt un formular...nu stiu cum se mai numeste...dar eu cand am aplicat am fost refuzata.
Adica poate sa paraseasca tara, dar se poate sa nu o mai lase sa intre.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Inainte de green card (care dureaza mult acum, pana la un an, dupa noroc), se primeste EAD si AP, adica autorizatia de munca si de calatorie. Cu ele se poate lucra/calatori in afara SUA fara nicio problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

As vrea sa gatesc ceva de la noi pentru familia de aici, ma gandeam la sarmale si baclava (care-s turcesti, ma rog, asta e) sau poale-n brau.

Dar, nu reusesc sa gasesc foi de varza murata pentru sarmale si nici branza ca la noi pentru poale-n brau.

Ce altceva as putea face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Varza murata (foi) am gasit la magazinele rusesti sau poloneze. Poti sa faci sarmale in foi de vita, gasesti la magazine cu specific arabesc sau grecesc dar si la cele obisnuite la sectiunea de etnic foods.
O varianta ar mai fi sa oparasti foi de varza proaspata, eu nu am facut niciodata asa dar am auzit ca se poate.

Placinta o vrei cu branza dulce? Farmer's cheese poate?

Cozonac? Drob?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pt brinzoaice/poale in briu folosesc ricotta iar pt sarmale varza verde oparita; daca vrei sa iasa acre poti pune rosii/suc de rosii in loc de apa sau se gaseste "sauerkraut" varza taiata marunt la orice supermarket de obicei, la borcan, si poti sa o pui deasupra pe sarmale pt "acreala"

Mergi la inceput