America (222)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Tilia, cat timp durat pana ai primit viza k1 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Am depus actele in noiembrie, am primit viza in iunie.

Pe vremea aia, centrele de prelucrare erau cat de cat egale, acum Vermont e in urma, iar California mult inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Tilia, iarta-ma ca te tot bat la cap cu intrebari :) .
Prietena mea lucreaza cu viitorul sot pe vapoare si sunt plecati din us si romania mult timp pe an. Ai spus ca ai depus actele in noiembrie, am citit pe net ca cetateanul american are si el de asteptat pt finalizarea actelor din partea lui. Tot procesul a durat din noiembrie pana in iunie sau doar partea care tine de romania a durat atat?
De cate ori a trebuit sa mergi la ambasada? Ei au stabilit data interviului sau ai putut sa o alegi tu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Okey, hai sa-ti explic pe scurt care e procesul.

In noiembrie am depus impreuna actele, adica i-am trimis partea mea si el le-a trimis la adresa specificata de USCIS. De acolo au fost trimise la Caifornia, unde e un centru de procesare. Acolo au stau 5 luni pana au fost aprobate (in cazul meu la sfarsitul lui aprilie). Apoi au fost trimise la NVC - National Visa Center -, unde au stat o luna, pe urma au ajuns in Romania la Ambasada.

Ambasada mi-a trimis un plic prin mai in care imi spuneau ce sa fac mai apoi. O parte din fise le-am completat si le-am trimis, pe urma le-am trimis un mail sa-i rog sa imi confirme primirea lor si sa stabilesc data interviului (sunt f.f. flezibili, practic cand vrei tu, cu exceptia zilelor de luni parca).

Inainte de interviu, a trebuit sa-mi fac examenul medical, sa-mi scot cazierul, sa fac alte poze, sa-mi scot certificatul de nastere international, sa aranjez dovezile ca suntem intr-o relatie pe bune. Intre timp, el mi-a trimis Affidavif of Support si alte acte.

Cu toate astea m-am dus la interviu si am luat viza (aveam 6 luni s-o folosesc). Odata intrata in SUA, am avut 90 de zile sa ma casatoresc; dupa asta trebuie sa aplic pentru Adjustment of Status, adica ce fac in prezent pentru a putea primi green card-ul.

Sincera sa fiu, e mai buna visa pentru casatoriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Multumesc frumos tilia. E clar acum :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor,

Am si eu o rugaminte la voi . Am o prietena care face un master de comunicare si lucreaza la un proiect despre diferente de comunicare intre romanii din Romania si cei din America.
Pentru a colectiona date si a trage o concluzie, a conceput un survey scurt pe care incearca sa il raspandeasca pe la cat mai multi romani din America. Este putin descurajata, caci se pare ca lumea nu prea are timp sa o ajute.

Pun mai jos linkul cu formularul - este foarte scurt, este anonim, nu cere detalii personale ...
Va rog din suflet sa intrati pe link si sa-l completati ... veti ajuta un student roman sa ia o nota buna

https://www.surveymonkey.com/s/proiect_master_alina

Fetele din generatia veche a acestui subiect, poate cititi aici si completati si voi formularul - Carmenbr, corinadana, miere ...etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Doamnelor, stiti cumva, in timp ce astepti sa ti se proceseze viza K1 care am inteles ca dureaza de la 6 luni la 12 luni, poti sa calatoresti liber in US cu b1/b2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Da, dar trebuie sa fii pregatita sa dovedesti legaturi puternice cu tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Da, dar trebuie sa fii pregatita sa dovedesti legaturi puternice cu tara.


Adica la intrarea in us? Viza exista in pasaport. Prietena mea e mai mult in sua decat in ro. De aici dilema cu k1 . Poate ar fii mai bine sa se casatoreasca pe b1/b2 si sa nu se agite cu vize de logodna dacs tot e in us deja....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Da, mai bine se casatoreste pe B1 si aplica pentru Adjustement of Status. Singura chestie e ca va trebui sa-i convinga ca, in momentul intrarii in SUA, nu intentiona sa se marite.

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Da, dar trebuie sa fii pregatita sa dovedesti legaturi puternice cu tara.


Adica la intrarea in us? Viza exista in pasaport. Prietena mea e mai mult in sua decat in ro. De aici dilema cu k1 . Poate ar fii mai bine sa se casatoreasca pe b1/b2 si sa nu se agite cu vize de logodna dacs tot e in us deja....

Michelle



Da, la intrarea in SUA, cand te intreaba motivul vizitei.

Mergi la inceput