America (222)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

oricum aici, daca partile nu au pretentii si nu au copii impreuna se face divortul prin posta...nu treb sa te prezinti la tribunal, nu e vorba de nici o infatzisare...dar in california e asteptare timp de 6 luni, obligatoriu....nu stiu in alte state.

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


cred ca-s rare cazurile astea...
iti dai seama ca in cazul meu nu se poate
el cind s-a divortat de fost a durat divortul lui vreo 2 ani aproape si nu au avut copii si au fost casatoriti doar citeva luni, si a trebuit sa ii plateasca si pensie alimentara chiar daca au fost doar citeva luni impreuna, deci nu prea vad cum se poate prin posta...teoretic da, dar practic nu stiu zo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

MSL1 ce fel de master incerci sa faci? Eu vreau un MBA ( am terminat litere din pacate) si ma gandesc daca merita facut online (unii zic ca US nu prea ia in serios masterul online), daca nu varianta 2 sunt cursurile de seara.
Firma de evalure de care vorbesti e a universitatii la care aplici? Sau trebuie sa imi echivalez eu studiile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle7,
nu ma zbat pt master acum; decamdata incerc la un program undergrad.de 18 luni care mi-ar da o diploma decenta cu sanse de angajare; pt ca sa intru in acest program trebuie sa fac 7 materii "prerequizites" ; competitia e acerba sint 25 de locuri, dar e limitat doar pt persoanele care au deja o diploma in sanatate.
Daca nu reusesc sa intru in acest program cred ca merg la master la universitate ma gindesc public health sau health administration.

Ca sa iti echivelezi stdiile: mergi la scoala la care vrei sa urmezi masterul iti faci ptogramare pt tete a tete cu coordonatorul dept unde vrei sa faci masterul si el iti spune ce ai nevoie si iti da o lista cu firmele care iti fac echivalarea la diploma( eu asa am facut) dupa care iti pregatesti actele le trimiti si ei iti trimit inapoi o copie de evaluate si o copie direct la scoala unde vrei sa mergi (poti sa nu optezi acum pt scoala ci doar pt tine si sa ceri mai tirziu sa trimita o copie la scoala sau sa iti dea tie plic nedeschis stampilat cu antetul pe el si cu el nedeschis te prezinti tu la scoala, depinde cum doresti sa faci)dupa care te duci inapoi cu evaluarile si discuti cu counselor ce vrei sa faci si el iti spune ce si cum;
ai grija la firma ca unele nu iti da grade point average si iti trebuie, si ai grija la cum sint traduse diplomele o traducere proasta= o evaluare proasta;
mi mi-au evaluat scoala de asistente ca fiind vocationala si nu este am facut acelasi nr de ore si materii si practica cum se face aiai cea de 4 ani pt bachelor, si asta doar pt ca traducerea a fost proasta; acum ar trebui sa le trimit inapoi la o alta firma pt a o evalua din nou la nivel de bachelor nu vocational.

Scoala on line nu te sfatuiesc doar daca esti deja angajata pe post si firma iti propune si plateste, altfel e egal cu zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Merci frumos de tot, chiar m-ai ajutat!
Apropo, cum ti-ai dat seama ca nu ti-au echivalat bine studiile ? Mai tii minte aprox cat te-a costat distractia?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Merci frumos de tot, chiar m-ai ajutat!
Apropo, cum ti-ai dat seama ca nu ti-au echivalat bine studiile ? Mai tii minte aprox cat te-a costat distractia?


Michelle


m-a costat scump citeva sute de $
depinde cite scoli are de evaluat si am exclus liceul
mi-am dat seama ca e gresit cind a scris vocational desi nr de ore care l-am facut e egal cu nr de ore care se fac aici la universitate plus ca board of nursing mi-a evaluat diploma ca bachelor (ei au facut-o separate) nu ca vocational

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Stii cumva daca trebuie echivalate studiile pt master? Sau pot sa aplic doar cu foaia matricola tradusa si legalizata + diploma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Michelle, si eu am terminat tot Literele si ma gandesc serios sa dau la un masterat aici. Diferenta ar fi ca eu vreau sa ma duc la unul de English, nu ma simt deloc pregatita pentru MBA (si nu-s sigura, dar s-ar putea sa se ceara experienta practica inainte de a aplica). Oricum, s-au incheiat admiterile pentru anul asta, deci toamna 2014 ar fi cel mai devreme pentru inceputul unuia.

In mod normal, nu ar trebui decat sa traduci diplomele si foile matricole din tara.

Pentru job-uri ti se cere echivalarea, macar pe unde m-am uitat eu zicea clar de la ce agentii accepta (WES si inca una). Singurul bai e ca nu poti trimite tu foaia matricola, ci universitatea, adica trebuie probabil o copie legalizata si tradusa pe care sa puna secretariatul o stampila. De-aia nici n-am facut nimic, o sa incerc sa-mi iau licenta de teaching aici dupa ce ma intorc din tara.

Nu stiu la MBA cum e, dar la MA se cer 3 recomandari universitare, astea s-ar putea sa fie problematica, mai ales daca ai terminat facultatea mai demmult. Eu ma gandeam sa fac cateva cursuri ca non-degree seaker si sa iau de aici recomandari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Michelle, si eu am terminat tot Literele si ma gandesc serios sa dau la un masterat aici. Diferenta ar fi ca eu vreau sa ma duc la unul de English, nu ma simt deloc pregatita pentru MBA (si nu-s sigura, dar s-ar putea sa se ceara experienta practica inainte de a aplica). Oricum, s-au incheiat admiterile pentru anul asta, deci toamna 2014 ar fi cel mai devreme pentru inceputul unuia.

In mod normal, nu ar trebui decat sa traduci diplomele si foile matricole din tara.

Pentru job-uri ti se cere echivalarea, macar pe unde m-am uitat eu zicea clar de la ce agentii accepta (WES si inca una). Singurul bai e ca nu poti trimite tu foaia matricola, ci universitatea, adica trebuie probabil o copie legalizata si tradusa pe care sa puna secretariatul o stampila. De-aia nici n-am facut nimic, o sa incerc sa-mi iau licenta de teaching aici dupa ce ma intorc din tara.

Nu stiu la MBA cum e, dar la MA se cer 3 recomandari universitare, astea s-ar putea sa fie problematica, mai ales daca ai terminat facultatea mai demmult. Eu ma gandeam sa fac cateva cursuri ca non-degree seaker si sa iau de aici recomandari.


Pt ce job-uri iti cere echivalarea?
Ca eu cind m-am angajat aici nici nu I-a durut capu ca ce studii am
nici nu mi-a cerut diploma de liceu macar sa vada daca am sau nu....

pt job ca profesoara ...te poti angaja profesoara? ca trebuie sa dai niste examene inainte nu te poti angaja asa ...cum ai venit din ro direct profesoara...cine te acepta?

sint mai multe agentii; eu am ales una care acepta si copii de la mine personal si nu trebuie trimise din tara. este valabila si acceptata la colegiu de stat unde merg.
Eu zic sa mergi si sa intrebi la scoala unde vrei sa aplici; logic dupa parerea mea da trebuie echivalate altfel cum sa isi dea seama cite credite ai facut si daca corespunde cerintelor lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Ca sa fii profa aici ai nevoie de echivalarea studiile din Romania si de licenta de prof, adica de PRAXIS (depinde si de stat). S-ar putea sa mai fiu nevoita sa obtin 6 credite in educatie, nu mi-e foarte clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Tilia, eu tocmai ce mi-am luat foaia matricola din Ro tradusa si legalizata. O sa scriu daca e acceptata la scoala sa cum e. Pt MBA iti trebuie Gmat score de vreo 650 minimim ( 800 e maxim deci cam 80%) si Toefl pt nivelul de engleza.

Schimb un pic subiectul, stiti cumva daca pot sa intru in US fara probleme cu Tusocalm care are in el fosfat de codeina?
Am o tuse magica si daca ma tine mai mult as lua cutia de tusocalm cu mine in avion.
Ma panichez , pt ca am patit-o o data, nu stiam ca nu aveam voie sa ducem in US oua kinder ha ha. Acum de cand s-au " legalizat" am aflat ca puteam sa iau amenda.

Mergi la inceput