America (222)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

in cazul in care vei vrea sa te intorci in ro va fi bataie de cap sa iti schimbi si buletinu si permisu.
eu nu am reusit sa imi fac din nou permisul dupa ce mi-a fost furat m-ar fi costat extreme de mult si extreme de mult stress.
iar cu buletinu sa nu iti povestesc ca a trebuit sa-l tirasc pe tata(ca el era proprietar la apartament pe vremea aceea) dupa mine pe la politie sa ma ia in evidenta si sa astept la cozi cu el pe acolo si era vai de capu lui la 82 de ani
o porcarie cu schimbatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Aia nu inteleg nici eu, ce avantaje sau dezavantaje am daca imi tin buletinul.
Permisul de romania trebuie prezentat impreuna cu buletinul pe care daca il predau, inseamna ca trebuie sa am pasaportul la mine tot timpul. Pe de alta parte daca imi schimb buletinul si am nume nou, va trebui sa imi schimb si permisul .
Stau in Ro 19 zile din care 3 e totul inchis cu Pastele deci probabil singurul lucru pe care il fac anul asta e sa imi inscriu casatoria :)
In vreo 5 ani imi schimb buletinul si permisul sper : )

Michelle



deci, ca sa obtztii Pasaport de cetatean roman cu domicilul in USA...trebuie sa predai buletinul. daca NU predai buletinul...pt romani oricat ai sta in US...vei fi considerata ca ai domicilul in Romania.

in cazul in care ai dorii sa te repatriezi nu vei putea sa faci asta fara acea mentziune ca ai avut domicilul in US.

Permisul romanesc daca e inca valabil ...poti conduce linistita...si daca vrei sa il reinoiesti te duci la la Permise si cu buletinul(fara sa spui nimic de USA...)

Daca vrei sa conduci cu permis de America...treb sa iti iei acel Permis Internatzional de aici de la DMV...nu mai stiu cat e valabil...dar cred ca pana la 3 luni.

oricum neavind numele schimbat, casatoria transcrisa nu prea poti sa faci mai nimic inainte de asta. asta e primul pas.
e mult de asteptat...si umblat sa le faci pe toate ...nu stiu daca vei avea timp...ai nevoie de relatii sa se miste rotitzele mai repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Michelle -usa , de aia nu vreau sa predau buletinul , ca sa imi pot reinoi permisul. Cred ca imi expira peste vreo 2 ani...
Cineva zicea mai sus ca daca vrei sa te repatriezi e suficient sa ai stampila in pasaport timp de 1 an ? E adevarat ? Parca nu as renunta la buletin inca, iar ganduri de repatriere, poate la pensie peste vreo 30 de ani , dar nu stii niciodata...
Ma indoiesc ca in afara de inregistrarea casatoriei pot face altceva anul asta.

Pasaportul romanesc e valabil inca vreo 7 ani, daca predau buletinul trebuie sa imi fac un alt pasaport romanesc sau doar pun o stampila in cel vechi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Michelle -usa , de aia nu vreau sa predau buletinul , ca sa imi pot reinoi permisul. Cred ca imi expira peste vreo 2 ani...
Cineva zicea mai sus ca daca vrei sa te repatriezi e suficient sa ai stampila in pasaport timp de 1 an ? E adevarat ? Parca nu as renunta la buletin inca, iar ganduri de repatriere, poate la pensie peste vreo 30 de ani , dar nu stii niciodata...
Ma indoiesc ca in afara de inregistrarea casatoriei pot face altceva anul asta.

Pasaportul romanesc e valabil inca vreo 7 ani, daca predau buletinul trebuie sa imi fac un alt pasaport romanesc sau doar pun o stampila in cel vechi?

Michelle



da, asa este...pt repatriere treb sa ai "stampila" pe pasaport timp de 1 an.
nu sunt sigura daca se poate pune "stampila" pe un pasaport vechi mie mi-au dat nou, ca cel vechi expirase.
de fapt nu e stampila, eu o mentiune...in partea dreapta unde scrie domiciliul se trece STATELE UNITE, si ep spate se pune un sticker pe care se mentioneaza ca are domiciliul in straintate...in statele unite...dupa repatriere...se mai pune un alt sticker...cum ca si-a restabilit domiciliul in Romania

...oricum pt tine...ca nu te gindesti la repatriere...asta nu e ceva important...si legile se mai pot schimba intre timp

mai intreaba la consulatul roman din zona ta...sau poti sa suni si in alte state...ca legea e la fel...dar treb sa suni de mai multe ori ca sa fii sigura ca primesti acelasi raspuns...si astia de la consulat sunt "tufa"...in multe belele m-au bagat cu info gresite, sau lipsa de info, cand i-am solicitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Tilia , daca nu iti expira pasaportul nu cred ca are sens sa il schimbi. Mergi aeroport cu " certified copy" a actului casatorie si nu ai treaba ca greencardul si pasaportul sunt pe nume diferite. E scump sa schimbi pasaportul mai ales daca il faci la urgenta.
Eu am decis ca anul asta doar inregistrez casatoria si merg la buletine. Aia n-ar trebui sa fie prea mare bataie de cap

Michelle



Nu as vrea sa-mi schimb pasaportul, e proaspat facut cand m-am mutat aici, doar ca-mi expira buletinul si nu stiu clar ce sa fac cu el, poate ca pana la urma o sa-l predau si gata.

Inregistrarea casatoriei mi se pare complicata, nu stiu de unde sa scot apostilele necesare, aveti vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

De apostilat ceva poti online in US (cauti pe net pt statul tau ) si in ro apostilezi la notar( ei iti trimit actele a judecator) .
Cand mergi in ro poti sa iti schimbi buletinul si sa nu mentionezi domiciliul in strainatate. Eu asa am facut ani de zile. Habar n-am avut ca trebuie predat buletinul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Asa ca un fapt divers,eu nu i-as recomanda nimanui care s-a casatorit in afara romaniei sa se grabeasca sa inregistreze casatoria. Tinand cont de faptul ca aproape jumatate din casatorii ajung la divort si din jumatatea aia multe divorturi se intampla in primii 2 ani cred ca ar fii bine sa astepte proaspetii casatoriti o vreme.
Prima mea casatorie facuta in romania s-a finalizat cu divort in US si ca sa inregistrezi un divort din US in Romania e cale luuuuuuuunga, Am platit un avocat nu mult $ 100 dar totusi bani pe care nu-i dai cu drag si a durat un an pana am reusit sa inregistrez divortul in ro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Lamuriti-ma si pe mine va m-am uitat pe net asa in graba dar n-am inteles. De ce trebuie sa te " repatrieze " cand te intorci in Ro. Nu e mai simplu sa vii si gata ? E ceva legat de situatia financiara din tara straina ca nu inteleg procesul :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

"sa te repatriezi" adica sa obtii scutire de taxe vamale si sa iti aduci toate bunurile personale fara sa platesti vama la ele.
daca nu iti aduci nimic...e ok...nu mai ai nevoie de repatriere si tot tambalalul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Asa ca un fapt divers,eu nu i-as recomanda nimanui care s-a casatorit in afara romaniei sa se grabeasca sa inregistreze casatoria. Tinand cont de faptul ca aproape jumatate din casatorii ajung la divort si din jumatatea aia multe divorturi se intampla in primii 2 ani cred ca ar fii bine sa astepte proaspetii casatoriti o vreme.
Prima mea casatorie facuta in romania s-a finalizat cu divort in US si ca sa inregistrezi un divort din US in Romania e cale luuuuuuuunga, Am platit un avocat nu mult $ 100 dar totusi bani pe care nu-i dai cu drag si a durat un an pana am reusit sa inregistrez divortul in ro.


Michelle


si cu relatii unde trebuie...la tribunal, la judecator...se poate face in cateva zile...

Mergi la inceput