Botez in post, nu gasesc biserica

Botez in post, nu gasesc biserica | Autor: enna_ella

Link direct la acest mesaj

Buna, astept din momet in momet sa nasc...si tin neaparat sa fac botezul la 1 decembrie, in post pentru ca sotului meu i se termina contractul de munca si e legat de bani....nu gasesc biserica care sa faca slujba... Stie cineva ceva...am fost la 3 biserici si nu se fac botezuri in post....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sunt obligati sa faca botezul.
ideea e ca la masa de dupa sa nu servesti mancaruri de dulce, atata tot.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Of, iertata fie-mi interventia, dar mie astea mi se par asa niste tampenii... nu boteaza in post, la masa sa nu se serveasca de dulce... pai, vine popa sa vada ce mananca invitatii mei la botez? Eu exact pentru chestii de-astea am ales sa-mi botez copilul la alta biserica decat cea ortodoxa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu doar prespun ca asta este obiectia:D

Din fericire, la ai mei nu am intalnit niciun fel de restrictii, ambii copiii au fost botezati in postul Craciunului si nu m-a intrebat nimeni ce pun pe masa:))
Biserica se numeste Foisor, este in zona Mall Vitan sa zicem, pe cheiul garlei
http://bisericafoisor.ro/viewpage.php?page_id=2



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

de obicei bisericile cu regim de manastire nu se oficiaza botez in post, pentru ca petrecaretii merg la biserica cu lautari dupa ei si nu prea e cazul sa te duci batand toba la usa celor care vor sa tina post...sigur ca nu stie preotul ce pui pe masa dar orice preot va presupune ca si cel ce isi boteaza copilul tine post

sunt biserici in acre se oficiaza botezul si in post

Nina,mami de,

edit: pentru completare, o problema mai sunt si petrecaretii amatori de bauturi alcoolice care sunt bine ametiti inca dinaninte de mersul la biserica si cum majoritatea "betivanilor" fac scandal iaca inca un motiv pentru refuzarea botezului in post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

de obicei bisericile cu regim de manastire nu se oficiaza botez in post, pentru ca petrecaretii merg la biserica cu lautari dupa ei si nu prea e cazul sa te duci batand toba la usa celor care vor sa tina post...sigur ca nu stie preotul ce pui pe masa dar orice preot va presupune ca si cel ce isi boteaza copilul tine post

sunt biserici in acre se oficiaza botezul si in post

Nina,mami de,

edit: pentru completare, o problema mai sunt si petrecaretii amatori de bauturi alcoolice care sunt bine ametiti inca dinaninte de mersul la biserica si cum majoritatea "betivanilor" fac scandal iaca inca un motiv pentru refuzarea botezului in post



Serios lautari la biserica la botez? Sincer eu nu am vazut lautari la botez, la biserica. (Nu spun ca nu se face, ci doar ca nu am vazut eu.)

Insa, chestia cu refuzarea botezului pe motiv de betivani... parca aia fara botez nu ar bea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

de obicei bisericile cu regim de manastire nu se oficiaza botez in post, pentru ca petrecaretii merg la biserica cu lautari dupa ei si nu prea e cazul sa te duci batand toba la usa celor care vor sa tina post...sigur ca nu stie preotul ce pui pe masa dar orice preot va presupune ca si cel ce isi boteaza copilul tine post

sunt biserici in acre se oficiaza botezul si in post

Nina,mami de,

edit: pentru completare, o problema mai sunt si petrecaretii amatori de bauturi alcoolice care sunt bine ametiti inca dinaninte de mersul la biserica si cum majoritatea "betivanilor" fac scandal iaca inca un motiv pentru refuzarea botezului in post



Serios lautari la biserica la botez? Sincer eu nu am vazut lautari la botez, la biserica. (Nu spun ca nu se face, ci doar ca nu am vazut eu.)

Insa, chestia cu refuzarea botezului pe motiv de betivani... parca aia fara botez nu ar bea...


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





sunt destui cei care merg la biserica cu acordeonistul dupa ei (sau tambalagiu etc.)...cat despre betivani, nu am zis nimic de botezul lor al betivanilor..or fi nu or fi...treaba lor... treaba e ca in ziua aia cand merg la botez nu se pot abtine de la bautura pana dupa slujba si pana ajunge preotul la "Te lepezi de Satana?" ei deja s-au dat in spectacol nu cine stie ce perla de comportament

nu toate botezurile se prezinta cu bube din astea, dar probabil ca majoritatea si atunci s-au pus conditii pentru toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu nu am vazut nici un botez cu lautari la biserica si cu siguranta nici un botez cu oameni deja bauti si facand scandal. Pe bune, tu ai fost la vreun asemenea botez? In general botezul e pana in ora 14 si participa la slujba de la biserica doar nasii si membrii apropiati ai familiei. Ma indoiesc ca se poate pune problema in termenii in care ai facut-o tu. Astea sunt prejudecati, dupa parerea mea, din categoria "toti romanii sunt betivani si scandalagii, ce bine ca am plecat si am scapat".



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Mai incearca la alte biserici si daca tot nu gasesti un preot dispus sa oficieze botezul la data stabilita de tine,cred ca alta varianta nu ai decat sa schimbi data botezului inainte sau dupa post.

Imi aduc aminte ca noi stabilisem botezul in aceeasi zi cu (,) cununia religioasa.Dar cum micutul era destul de agitat si mai era in jur de o luna pana la nunta,am luat legatura cu preotul si am facut botezul mai repede chiar daca era post.Pur si simplu l-am anuntat luni ca Stefanut e agitat si ca am vrea sa il botezam mai devreme decat cand stabilisem initial si marti deja l-am botezat chiar de era post,chiar de era marti si chiar de era de pe o zi pe alta.Dar asta presupun ca e o situatie mai speciala sa zicem.
La fel cum se intampla si cu bebelusi care sunt bolnaviori si preotii merg si ii boteaza in spital,acolo nu cred ca se mai tine cont ca e post sau nu.

Mult succes in gasirea unui preot care sa boteze in post iar daca nu,inseamna ca intr-adevar nu se poate si nu ai ce face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu nu am vazut nici un botez cu lautari la biserica si cu siguranta nici un botez cu oameni deja bauti si facand scandal. Pe bune, tu ai fost la vreun asemenea botez? In general botezul e pana in ora 14 si participa la slujba de la biserica doar nasii si membrii apropiati ai familiei. Ma indoiesc ca se poate pune problema in termenii in care ai facut-o tu. Astea sunt prejudecati, dupa parerea mea, din categoria "toti romanii sunt betivani si scandalagii, ce bine ca am plecat si am scapat".



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



nu, astea sunt motive pentru care unele biserici nu accepta sa faca botezul in post, indiferent ca am fost eu sau nu la vreun botez de genul ala, eu nu sunt biserica si nici preot...dar daca e sa ne luat pur si simplu dupa reguli, in post se boteaza doar copii cu probleme de sanatate pentru care se considera ca nu se poate astepta trecerea postului

ps. parca nu era liber la judecat userii si tras concluzii dupa ureche despre ce fac sau nu fac ei in viata lor particulara...aia de dincolo de forum...cat despre cine a plecat si ii e bine, aia au ales sa-si boteze copii prin alte biserici mai permisive si au si specificat asta, aia nu e prejudecata?! "daca nu se incalca dogma pentru mine imi iau jucariile si plec!"
comentati ce vreti, daca va deranjeaza atat de mult cometariile mele de nu le puteti ignora, stergeti-le, eu nu o sa ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:


[/quote]

sunt destui cei care merg la biserica cu acordeonistul dupa ei (sau tambalagiu etc.)...cat despre betivani, nu am zis nimic de botezul lor al betivanilor..or fi nu or fi...treaba lor... treaba e ca in ziua aia cand merg la botez nu se pot abtine de la bautura pana dupa slujba si pana ajunge preotul la "Te lepezi de Satana?" ei deja s-au dat in spectacol nu cine stie ce perla de comportament

nu toate botezurile se prezinta cu bube din astea, dar probabil ca majoritatea si atunci s-au pus conditii pentru toata lumea

Nina,mami de,



[/quote]


E urat sa afirmi asa ceva ! Cum adica la majoritatea botezurilor se intampla sa mearga careva ametit bine bine si inca si cu muzica dupa el si sa se dea in spectacol in timpul slujbei de increstinare?? Cum zicea Laura,tu ai fost la un asemenea botez ?? Ca nici eu nu am auzit de asa ceva !
La nunta da.. unii merg pana in curtea bisericii cu lautarii dupa ei si printre invitati se poate sa fie careva mai 'vesel'.De asta da,am auzit.Noi nu am facut asa si cunosc inca cateva persoane care nu au facut-o.Plus ca nuntile cu Dj au ajuns sa fie mai populare decat cele cu lautari si asa ca nu cred ca isi cheama Dj-ul la biserica.Dar stai linistita ca de obicei cine e deja 'in forma' nu cred ca intra in biserica sa asculte o slujba 'plicitsitoare' cand poate ramane afara sa mai bea un pahar de ceva sau sa se intretina cu muzicantii.

Altele sunt cu siguranta motivele pentru care nu se fac nunti si botezuri in post,dar acestea cu siguranta nu sunt printre ele.Gandeste-te un pic.. e absurd ! Atunci nu ar trebui sa se mai faca niciodata nunti sau botezuri sau la intrarea in biserica sa se semneze declaratii pe propria raspundere ca nu s-a baut si ca nu se va face 'scandal'.

Mergi la inceput