Buburuze de mart-apr2013(6)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Emilia, dar nu ai gasit intervalele de referinta de la PAPP-A? Si eu tot la Synevo am facut si nu scrie pe foaie care sunt. Oricum, daca au scris ca rezultatul indica un risc scazut, poate ar fi bine sa vorbesti si la ei la laborator, sa-ti clarifice

17+
Multumesc Doamne
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu am riscul calculat pe foaie
Nu am nici intervale de referinta pentru ca nu exista asa ceva, rezultatul se interpreteaza in functie de mediana varstei gestationale.
Eu am 29 de ani, ecografia a fost buna ca s-a vazut os nazal si translucenta nucala e ok. Din aceste motive nu intru in categorie de risc ridicat, ca la rezultatul final se iau in calcul toate astea.
Free Beta HCG nu e prea mare dar e marisor (nu e cu rosu pe analiza deci cica e ok) si nu scrie nimic la comentarii de el. PAPP-A e problema pentru ca e foarte mic. M-am uitat pe analizele prietenei mele. Ea la Dublu Test a avut free BETA HCG 25 (eu am 75) si PAPP-A 10 mUI/mL si eu am sub 1 (pentru ca am 933 mU/L.
Sunt daramata, in clipa asta nu stiu ce sa fac
Mi-a dat prin cap sa merg sa repet analiza de sange la Cytogenomic (e 250 ron acolo si am rezultatul a doua zi).
Mi-a mai dat prin cap sa fac Dry Test la Medlife (e vreo 400 ron parca).
Mi-e teama sa fac Amniocenteza din cauza riscului de avort si sincer in clipa asta nici cu banii nu stau pe roze dar daca e nevoie musai o sa fac rost.

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Emilia, la mine beta HCG 47,7 ,PAP 0,812 si in paranteza la fiecare se specifica ,ca valorile se interpreteaza in functie de mediana corespunzatoare varstei sarcinii

trisomia 21 1/2623
risc de varsta 1/506
trisomia 13 si 18 1/10000

Vezi ce iti spune maine dr si poti sa repeti analiza la sange

de Robert Andrei(18.05.2009) si 14+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Emiliaeu am facut la Cytogenomic prin clinica la care merg: Promed. Rezultatele mele au fost :
B-hCG liber : 132,80 IU/I echivalent cu 1,215 MoM
PAPP-A: 4,189 IU/I echivalent cu 1,754 MoM
Nu am intervale de referinta, iar pentru mediana a luat in considerare varsta si greutatea mea, sarcina gemelara si faptul ca ovulatia a fost indusa. ...combinate cu ecografia: translucenta nucala, osul nazal, Doppler valva tricuspidiana, Doppler duct venos si frecventa cardiaca fetala. Mi-a iesit risc ajustat pt. trisomia 21- 1:6100 , trisomia 18 - 1:14887, trisomia 13 -1:46704.
Ma gandesc ca trebuie luate in considerare toate datele....ecografia ta este ok...poate ar trebui sa repeti Beta si PAPP pentru linistea ta....poate ies alte valori la Cytogenomic .... si vorbeste si cu doctorul tau ....stiu ca e greu pentru tine, dar relaxeaza-te si fii optimista ca totul va fi bine... nu se poate altfel, decat bine

14+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Eu am o durere ingrozitoare pe partea stanga de cap cu tot cu ureche, cred ca am tras curent, am trimis soata dupa panadol, sper macar sa ma mai lase putin.

de Robert Andrei(18.05.2009) si 14+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Emilia, daca ai facut la Synevo, normal era sa-ti dea 2 foi, una cu analizele de sange si alta cu riscurile. Ai verificat rezultatul doar pe site sau si pe mail? E posibil sa fi omis ei. Mie mi-au trimis rezultatul incomplet prima data prin mail, iar apoi au mai trimis un mail si cu riscurile.
Si eu stiu ca Cytogenomic sunt destul de buni, dar din pacate n-am putut ajunge la ei atunci.

17+
Multumesc Doamne
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Emilia, nu te alarma. Si eu am facut analizele de sange pt DT tot la Synevo, iar dr meu a zis sa cer neaparat FARA INTERPRETARE. Interpretarea se face de doctor, dupa ce introduce rezultatele analizelor de sange intr-un program, alaturi de alti factori pe care el ii citeste la Eco.
Mergi la doctor sa iti faca el interpretarea deoarece doar analizele de sange nu sunt suficiente si risti sa te panichezi degeaba.


11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Emilia, stiu ce inseamna sa ai sufletul indoit ca bebelul nu e bine, dar zic sa astepti pana maine sa vezi ce zice doctorul tau si daca mai ai nelamuriri poti repeta DT asta in cazul in care ai pana in 13 sapt si 6 zile...nu stiu prin ce metoda ai facut tu DT, dar la mine scrie asa: free beta HGG 39.332 si PAPP a 3940.636 la ambele scriind in paranteza ca rezultatul va fi interpretat in functie de mediana corespunzatoare varstei sarcinii...riscurile mi le-a calculat in momentul cand am facut si ecografia (am facut analiza de sange cu o saptamana inainte de eco ptr ca asa lucreaza mai nou astia de la filantropia). Anyway, mai e putin pana maine, sper sa te lamuresti sau sa gasesti solutia ptr problema ta si sa mergi mai departe. Stiu ca nu mai ai rabdare sa treaca timpul pana maine, dar ai sa vezi ca totul va fi bine intr-un final. Pupici.

O duminica placuta fetelor! (cat a mai ramas din ea)

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc fetelor
Eu am facut la Medicover ecografia martea trecuta cand aveam fix 12 saptamani. A doua zi am recoltat sangele si a fost lucrat de Synevo. Pe site am numai prima foaie, graficele si riscurile calculate ajung la medicul meu prin curier maine si vorbesc cu dansa la telefon sa mi le comunice si sa imi zica daca e cazul de amnio sau nu.
Din ce am tot citit pe net majoritatea fetelor cu valori mici la PAPP-A si fara alte probleme au nascut copilasi sanatosi sau au facut amnio de unde a rezultat ca nu exista probleme.
Am gasit un singur caz de PAPP-A mic si copil cu sindrom Down confirmat de amnio dar la eco nu se vazuse osul nazal care la ecografia mea s-a vazut. Dintr-un PDF descarcat de pe site-ul unui spital din Australia am aflat ca valorile mici ale PAPP-A dau risc crescut de preeclampsie, retard de crestere intrauterina, nasterea unui copil mort, oprirea din evolutie a sarcinii.
Am mai gasit un site unde bolnavii de inima cu valori mici ale PAPP-A erau tratati cu heparina si rezultatele se imbunatateau (ma gandesc ca Clexane m-ar ajuta daca as incepe sa fac, ca ar scadea riscul de sarcina oprita in evolutie sau retard de crestere deci marti dimineata merg glontz la Fundeni si o sa insist sa mi se dea Clexane).
Nu se recomanda amnio din ce-am vazut daca translucenta nucala e ok, cum a fost la mine.

Doamne... cate emotii...

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Ruxulic , intradevar o surpiza minunata sa ne vedem aici. Mai ales ca nu ne-a fost drum usor la nici una....si acum...uite...ca impartim aceleasi capitole. Ma bucur enorm pentru voi ...ce zice soata?Dar baiatul- e fericit ca o sa aiba surioara/fratior?
Nu stiu cum ai facut tu cu baiatul...dar pe mine una ma ingroseste faza cu igiena putzulicii la baieti si alte chestii de genul asta.....as se citi corect ca eu vreau fata. Cred ca si al meu sot spera sa fie fata (isi doreste ee asa in secret)...imi tot spune ca el crede ca o sa avem fata ..sper sa nu fie dezamagit la nastere.
Iti tin pumnii pentru DT - de aici inteleg ca esti cam in 12 sapt. Eu tocmai ce am intrat in 16 acum.
Cum stai cu greturi, energie si altele de genul?
As vrea sa fiu in tara...sa ne purtam burtile amandoua la plimbare si sa ascultam Mambo NO 5

Tocmai am vazut emoticonul asta pentru prima data si mi se pare criminal

Pentru cine updateaza lista de la prima pagina: ma treceti si pe mine, va rog frumos, cu DPN 15.03.2013?

Va pup pe toate.

Mergi la inceput