Buburuze de mart-apr2013(6)!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna burtici. M-am intors de la scan dar din pacate nu s-a putut face DT pt ca ecografic BB are 15 sapt fara o zi iar DTse face pana la 14sapt si 1zi. Deci am facut Quad Test in care dupa cate am inteles se compara nu's ce de prin sange la care se adauga varsta mama varsta tata.
In rest totul pare ok. BB se freca la ochi sau nas. A#537;a a iesit in poza.
Acum ma duc fuguta la masa ca mi-e o foame de lup. Revin

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La Uscatescu merg si eu. Analizele de mutatii le poti face de capul tau si mergi la ea cu rezultatele (la Synevo sunt mai ieftine). Trebuie sa faci MTHFR, PAI, Leiden, Factor II. Le poti face si pe rand.

14+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut viitoare m#259;mici!

Am lipsit ceva timp din oras si nu am avut ocazia sa va povestesc despre sarcina mea.
Am 29 de ani si 17 saptamani de sarcina. Medicul care ma urmareste este doc. Nestianu de la Filantropia (daca a mai nascut cineva acolo sau cu dansa, poate imi da ceva detalii despre cum se prezinta la nastere )
Am facut ecografia de morfologie fetala primul trimestru de sarcini, iar cea pentru trimestrul II va fi in noiembrie. Am facut si bitestul, dar mi se pare cam inutil si fara rezultate clare. Dar putem discuta despre asta oricand. Drept urmare triplul test nu-l voi mai face.
Sarcina a mers bine pana saptamana trecuta cand, la cotrol, mi s-a spus ca am abdomenul foarte tare si pericol de contractii. Drept urmare de joi stau la pat si fac tratament cu Utrogestan. De maine incerc sa revin la servici si sper sa nu mai apara probleme pana la controlul de joi.
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Am revenit. Haideti la o cafea. Azi am vb si cu doctorul la spital. E interesant faptul ca am de ales intre cezariana sau nastere naturala. Daca vreau cez se programeaza pt sapt 39. Suna bine, nu? Sa stiu dinainte ziua cand ma vad cu BB 2... Le-am zis ca ma mai gandesc asa ca ma vad iar cu dr in sapt 28. In alta ordine de idei azi a fost o zi buna pt mine.
Felicitari burticilor pt DT-uri reusite.
Acum imi termin cafeluta si ma duc sa ma culc putin ca la noapte lucrez.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clementina26 spune:

Fetelor, va citesc de ceva timp si mi-am luat inima-n dinti sa va scriu si eu din experienta mea de pana acum.
Intai sa ma prezint, ma numesc clementina, am 26 de ani, casatorita de 4 si locuiesc in bucuresti.
Sunt insarcinata in 17 saptamani, cu DPN-ul pe 18.03.2013.
Pana sa ajungem aici am trecut prin cateva sperieturi care inca n-au trecut de tot.
Cand am aflat ca sunt insarcinata a fost ziua cea mai minunata din viata mea (mai ales ca am pierdut 2 sarcini pana acum),nu mai zic de tati.
La 6 saptamani am facut 1 echo si ne batea deja inimioara,dc mi-a dat atunci trat de sustinere cu utrogestan, no-spa si scobutil, inca de la inceputul sarcinii am avut dureri, mai ales in partea stanga.La fundeni, dr. U mi-a dat trat cu clexane de 0,4 si aspenter impreuna cu celelalte vitamine.La 8 saptamani am intrat 1 oara in spital la polizu cu dureri ff mari, am facut trat cu perfuzii si dupa 3 zile am iesit mult mai bine si copilul dezvoltandu-se normal.
De atunci dc mi-a interzis sa ma mai duc la munca, sa stau numai in pat, fara efort, doar la baie sa merg.Noroc ca am un sot minunat care face absolut tot in casa.La 14 saptamani m-am trezit cu o hemoragie puternica care m-a paralizat de frica, am ajuns la spital, mi s-a facut echo si bb era bine, am stat 1 sapt la perfuzii pana s-a oprit hemoragia.
Se pare ca fusese un hematom care sangera, am mai avut 2 saptamani scurgeri maronii care acum au incetat.
Intre timp aflu ca am o infectie cu E-coli si candida, trat cu klacid si ovule polygynax.Durerea nici acum nu mi-a trecut asa ca dc mi-a suplimentat trat cu diazepam si flamexin.
Acum stam frumusel in pat si ne minunam cum creste burtica, am uitat sa va spun ca vom avea o .
Va multumesc ca ati suportat cu stoicism povestioara mea si sper ca nu v-am plictisit:)).
Va pup pe burtici!


MTHFR A1298 C homozigot
Tratament: clexane 0,4, aspenter 1/2 zile, magne b6, femibion 2, utrogestan, uscosin, no-spa, vitamina c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Clementina,

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine cu sarcina ta! Cu multa grija din partea tuturor, sunt convinsa ca nu va fi nicio problema.

si eu sunt noua pe forum si citesc de mult povestile fetelor. Eu sunt insarcinata cu gemeni, in 15 saptamani si 5 zile. DPN e 27 martie.

problema mea e ca sarcina mea e monoamniotica (nu numai ca sunt in aceeasi placenta ci si in acelasi saculet amniotic). Iau Utrogestan si No-spa de la 6 saptamani, dar m-am obisnuit.

Sarcina mi-o urmareste doctorul Haiduc de la Filantropia si dr. Alina Veduta (pe morfologie). Tot ei mi-au transmis ca am risc crescut de complicatii severe (30% din cazuri) si ca e posibil sa nasc prematur (prin urmare DPN nu prea e prin martie, dar nu stiu altfel cum sa ma raportez). Am trecut prin toate starile posibile, insa m-am hotarat sa nu mai citesc niciun studiu si sa las lucrurile sa mearga de la sine. Si pana acum sunt ok atat eu cat si bebelusii la ecografii.

am vazut ca pe forum au mai fost cateva fete cu sarcina monoamniotica (2 au dus sarcina pana la termen si una a pierdut-o... :(

In fine...vom vedea cum vor decurge lucrurile. Despre bebelusi...initial la eco morfologica pareau fetite (12 sapt), dar acum cateva zile s-au vazut baietei (la 15 sapt si 2 zile). asa ca, nu mai stiu ce sa mai cred. Eu nu-mi doresc ceva in mod special, ci doar sa fie sanatosi si sa se nasca cat mai aproape de termen.

va pup pe toate,

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clementina26 spune:

Buna Diana,

Felicitari pentru bebici, sa duci sarcina cat mai aproape de termen cu bb-ii sanatosi.
Ce am invatat in sarcina asta este ca noi, mamicile suntem mai puternice decat mi-as fi inchipuit si ca putem suporta orice pentru copilasii nostri.
Ai sa vezi ca cu ajutorul lui DD o sa fim bine si noi si ei si o sa-i tinem in brate cat de curand.Trebuie sa fim optimiste (toate, nu numai noi) ca totul va fi bine.
Nu am citit nimic de sarcina gemelara dar sunt sigura ca tu o sa fii un caz fericit, trebuie sa ai credinta in DD.
Cand mai simti nevoia sa vb cu cineva eu voi fi aici, si pentru tine si pentru celelalte fete.
Voi ma ajutati sa fiu optimista.
Va pup dulce.

Clem


MTHFR A1298 C homozigot
Tratament: clexane 0,4, aspenter 1/2 zile, magne b6, femibion 2, utrogestan, uscosin, no-spa, vitamina c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata!

Bun venit noilor burtici Diana si Clementina si sarcini la termen va doresc! Cu multa grija si rabdare totul o sa fie bine!

Noi suntem bine, creste burtica, creste si pofta de mancare, dar asta cred ca si din cauza suplimentului de fier pe care il iau de o saptamana si simt cum ma expandez...vestea buna e ca inca imi vin hainutele, dar erau oricum putin mai largi:)) De dormit as dormi intruna, dar are grija Piscot sa ma tina in forma noaptea cu trei-patru treziri, iar seara mai nou adoarme la 11 si io la 10 simt cum ma preling pe perna:)) Cam atat despre noi.

Felicitari fetelor ptr DT si vesti bune, speram sa avem parte de ele pana la "adanci batraneti":)

Pupici si o saptamana excelenta!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Clementina,

gandeste pozitiv si totul va fi ok. Stiu ca sarcinile cu gemeni sunt mai problematice dar cu ingrijire atenta si multa atentie din partea medicilor totul va fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Buna ziua burtici
bun venit clemetina26 si dianaradoi fiti optimiste, curajoase si relaxate ca totul va fi bine
Eu am 15 sapt si 4 zile , ma simt bine, bebeii mei sunt ok...cresc...d'abia astept sa merg la eco din nou...
dianaradoi si eu am gemeni, dar sunt in saci gestationali diferiti si placente diferite...si eu am trecut prin multe emotii in primele saptamani...acum incerc sa ma bucur de sarcina si sa ma relaxez...ne vom tine toate bebeii in brate in martie la anul
fetelor cu gemeni, tudoralexa si tusferi, ce mai faceti , cum va simtiti, ce fac bebeii vostrii? ati mai fost la eco ?
Va pup cu mare drag pe toate

15+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput