Merita sa iau o masina de spalat vase?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Al meu Bosh are 10 ani. Fara nici o interventie si folosit zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corina, scuze de intarziere, nu am vazut mesajul tau, acum e prea tarziu dar am sa raspund: e Bosch tot de 45 cm latime, tot neincorporabila, nici pe mine nu ma deranjeaza sa o vad in bucatarie. A costat 2200 RON parca. Modelul este SPS69T28EU. Am cumparat-o de la un magazin online.

Treaba cu seturile e relativa pentru ca e valabila daca nu speli si cratite. Daca speli si cratite si oale se reduce spatiul pentru farfurii. Eu folosesc f multe cratite mici fiind in proces de diversificare bebe, plus hranit 2 fete mai mari care rar mananca 2 zile la rand aceeasi mancare. Pun masina zilnic, rareori in we daca gatesc mai mukt am pus-o si de 2 ori, o data chiar de 3 ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

uraa, maine vine masina de spalat vase, iar in week-end o va monta sotul.

Am luat de la Bosch modelul sps40e22eu, a costat cam 16 milioane.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ingrid, sa o stapanesti sanatoasa!

Si pe a mea a montat-o sotul (desi nu e de specialitate) si a iesit f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

din discutiile de pe alt forum, am retinut faptul ca se recomanda montarea unui filtru electromagnetic anticalcar intre sursa de apa si alimentarea MSV, pentru a prelungi durata de viata a masinii si cresterea performantelor de spalare (prin reducerea cantitatii de detergent si sare necesare).
eu am un astfel de filtru montat la centrala termica si zau ca isi face treaba, adica centrala functioneaza de aprox 8 ani, fara sa aiba probleme legate de depunerile de calcar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

multumesc, lavi02, va tin la curent cum functioneaza !

Voi folositi in afara de detergentul special si sare ? In ce proportii ?
Am inteles ca odata cu masina primesc o cutie de detergent Finish.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Cand am folosit sare vasele aratau de parca s-ar fi depus tot calcarul pe ele: pahare, oale din inox etc. Folosesc detergent pudra (nu capsula 3 in 1) si rinser (clatitor? ) De ceva timp am si un fel de deodorant de masina pe care l-am agatat pe suportul de sus, ca de la soda din detergent ramanea un miros urat/ statut in masina. Noi avm Whirlpool.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eu nu pot folosi masina fara sare...noi avem o apa mega super calcaroasa si deja stiu cand e pe gatate sarea ca imi raman pete pe vase.Si folosesc pastile http://www.finish.ro/finish-powerball-classic-dishwasher-tablets.php si mai pun si solutie de clatire .cam o data /luna iau un detergenet pentru curatarea masinii http://www.finish.ro/finish-fusion-powder-dishwasher-cleaner.php
Am mai folosit tabletele astea http://www.finish.ro/finish-quantum.php dar sunt aproape dublu la pret ca celelalte si eu zilnic bag la spalat,chiar si de doua ori de multe ori,asa ca am ramas la celelalte .


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarea e nevoie pentru apa calcaroasa. Si unde locuiesc eu, apa are un grad de duritate mare, daca nu as folosi sare, s-ar vedea pete pe vase, pe pahare. Ca sa intretin masina, spal o data pe luna cu pastile speciale, masina goala, la 60 grade apa, ca sa previn pe cat posibil depunerea calcarului. Dar nu e asa peste tot, de asta unele fete nu au probleme cu masina, desi n-au facut nimic si o folosesc de 10 ani. A mea cred ca era moarta demult...e tot un Bosch. Eu si la masina de spalat haine folosesc solutie de intretinere, decalcifiere, cam o data la 2-3 luni. Asadar, atentie la gradul de duritate a apei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Eu i-am pus si sare (cred ca isi ia cat are nevoie) si solutie de clatire. Folosesc pastile de la DM sau Lidl, mi se par ok... am inteles ca daca folosesti pastile nu mai e nevoie de sare, dar depinde de duritate...

Mergi la inceput