Garderoba pentru serviciu

Garderoba pentru serviciu | Autor: danna2002

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de sfaturi...

Mi am facut ordine intre haine. Concluzia: Nu am cu ce sa ma imbrac la birou.

Intrebare: Din ce trebuie sa fie compusa garderoba unei persoane care lucreaza la birou si vrea sa fie eleganta.

Cum pot sa imi construiesc o garderoba office?

As avea nevoie de sfaturi pas cu pas, eventual si de recomandari de magazine cu preturi pentru un buget mediu.

Multumesc.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ai cod vestimentar? de ex noi avem o lista cu ce e voie si ce nu e voie, culori, lungime, etc

baza bazei, fara care eu nu m-as descurca
- 1 costum negru, sacou si pantaloni, poate si fusta
- 2 pantaloni office culori gen negru, gri f inchis, bleumarin
- 2 sacouri care fiecare sa mearga cu fiecare pantalon
- 10 camasi office care sa mearga cu toate cele de mai sus (alb, bleu,...)
- o pereche de pantofi neagri cu toc mediu in care sa poti sta toata ziua
-5 perechi de ciorapi culoarea piciorului, plus multe sosete 3/4 tot culoarea piciorului
-poseta multifunctionala sa incapa macar o agenda mare in ea
-pardesiu/palton culoare ok pt toate tinutele


apoi cand ai baza, adaugi
-fuste (sa mearga cu sacourile si camasile avute)
-rochii office (tot sa mearga)
-bluze
-esarfe sa dai culoare
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:


Cat de sobru este dress code-ul? Office formal, sau business casual?

La office formal, mie imi plac rochiile foarte elegante si sobre ( negre, bleumarin, gri inchis ) dar cu ceva mic feminin - ca niste dantela neagra strategica, sau foarte cambrate pe corp, etc. Arata frumos cu tocuri inalte si fine, dar la asta nu pot sa dau sfaturi ca de obicei port balerini . Oricum, arati foartel elegant si sobru, dar si putin feminin

La business casual, imi plac iarasi rochiile cu ceva mai multe bijuterii decat mai sus.

Spune-ne mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Sau la costum, ai grija sa cada bine pe tine - asta poate face diferenta intre a arata bine in costum sau a arata sleampat. Sacoul si fusta (sau ma rog, pantalonii ) sa cada bine, cambrat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

Nu avem cod vestimentar insa as vrea sa ma indrept catre bussines casual.

Multumesc pentru raspunsuri..:)

Am scris repejor o lista..

Urmeaza sa incep sa caut si sa cumpar...

Sugestii de magazine aveti pentru mine?

As prefera varianta magazin online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Super subiect
Si eu am nevoie de sfaturi in domeniu, din pacate ma simt ca ratusca cea urata a biroului in care lucrez.
N am geanta, n am pantofi sa se potriveasca la orice, am avut si o perioada mai grea si nici nu am mai putut sa mi cumpar.

Acum, cat de cat as putea dar ce? Cu ce sa incep?

Nici macar nu stiu exact ce ma avantajeaza ce ma dezavantajeaza si cand cumpar ceva ma uit sa fie ieftin si ajung acasa cu o sacosa de prostii care le port ca nuca in perete.

Deci....astept si eu cu interes, sunt cu ochii pe voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Super subiect
Si eu am nevoie de sfaturi in domeniu, din pacate ma simt ca ratusca cea urata a biroului in care lucrez.
N am geanta, n am pantofi sa se potriveasca la orice, am avut si o perioada mai grea si nici nu am mai putut sa mi cumpar.

Acum, cat de cat as putea dar ce? Cu ce sa incep?

Nici macar nu stiu exact ce ma avantajeaza ce ma dezavantajeaza si cand cumpar ceva ma uit sa fie ieftin si ajung acasa cu o sacosa de prostii care le port ca nuca in perete.

Deci....astept si eu cu interes, sunt cu ochii pe voi!

ANNA


:) Ma regasesc in descrierea ta..

In egala masura ma bazez pe fetele de pe forum pentru a ne scoate din incurcatura..

Multumim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Te-as sfatui sa nu cumperi fara sa probezi, la hainele office e important sa cada bine pe tine si sa fie exact marimea potrivita, sa nu crape pe tine dar nici sa nu atarne lalai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

tot probatul e de baza

sapt trecuta am fost prin bucuresti si am vrut si eu o pereche de pantaloni office, din cei care se poarta, stramti jos. am batut mallul baneasa 3 ore si am probat vreo 10 pana erm la punctul de a face cu nervii, si doar in ultimul magazin mi-am gasit unii perfecti pt mine. desi aparent erau toti la fel.

mie imi place orsay, pt office casual au destule lururi, dar de ex acolo pantalonii erau croiti bine dar scurti

eu zic cel mai bine e s itit iei cateva piese perfecte, chiar daca sunt mai scumpe. uneori cand nu avem bani ne gandim sa luam 3 camasi cu 30 de lei, dar apoi te trezesti ca-s carpe si arata rau, cand mai bine iei una cu 80 de lei, si daca o speli zilnic, dar sa fie materialul bun si sa fie croita pe tipul tau de corp. ca din cauza aruncatului pe chestii ieftine si multe am si eu dulapuri plne de haine, dar in care nu ma simt bine.

acuma am o perehe de pantaloni perfecti, scumpi dar frumosi, si de cand i-am cumparat nu am purtat altii

trebuie sa iti gasesti o piesa de baza, ceva perfect, apoi plecand de la ea, ii adaugi o camasa, un sacou, si asa iti faci cateva tinute care se pot combina si arati ingrijit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cand imi cumpar haine office, primul magazin in care ma opresc e DiKa. Apoi merg la Zara, MaDame, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dar probatul e esential, mie nu mi-a venit bine niciodata vreo pereche de pantaloni de la Dika.

Mergi la inceput