Bulgarasi de ianuarie/februarie 2013 (cap. 24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Dankutza, eu am fost la inceputul sarcinii la RM. O sa ma uit pe hartii si-ti spun cum o cheama. Era in programul academic de la RM.
Eu am fost pt aveam un defect atrial din nastere.

23+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Katy eu am beneficiat de prenatal doar 8 zile. Mi-am luat concediu de la medicul de familie si l-am dus la servici. Nu-mi aduc aminte sa fi facut vreo cerere in care sa anunt ca intru in prenatal. Trebuie dusa, neaparat pana la anumita data. HR va trebui sa-ti spuna. Poate la unele frime e pana pe 25 ale lunii, de ex.
Bafta azi!

Lore depinde cum sta. Uneori am ia si pe mine prin surprindere, alteoeri de abia il simt. Poate sta intr-o pozitie in care ii simti toate miscarile. Peste cateva zile se intoarce si abia o sa-l simti.

cu 19+ ... si am inceput luna a-V-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Ioana, bine ca ati scapat doar cu o sperietura.

Blue, vreu si eu masaj la umeri.

Lorena, iti faci probleme degeaba… E normal ca bebe sa miste mai mult si mai tare uneori, mai putin alte ori.

Katy, bebe tau mai are timp sa se ridice.

Dankutza, nu cunosc cardiolog…


lui Tudor si 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tweetisor spune:

Buna fetele

In sf gasesc timp sa intru putzin de la servici :

dankutza : shi eu art b sa ma duc la un cardiolog ca mai ales eu am tensiune preexistenta sarcinii , dar deocamdata incerc sa stau calma : oricum nu sunt multe pastile care merg in sarcina , aspenterul e f ok
eu am fost ieri la medicul de familie sa mai socializam asha , sa nu zica něca nu ma duc : shi m-a terminat cu nervii : am avut 14.8 tensiune shi mi-a zis ca nici prin cap sa nu-mi treaca sa nasc natural , e un risc prea mare , pot face eclampsie pe masa de nashtere ..bla bla bla ..bine shi dr meu de la RM la fel mi-a zis : daca e pana in 15.8 ceea ce mi se pare imposibil e ok .. mai mult nu … eu in continuare sunt optimista oricum
Mi-a zis sa-mi mai iau din cand in cand concediu de risc prenatal daca sunt obosita ..shi cerd ca saptamana viitoare o sa stau acasa sau macar peste 2 saptamani

Legat de streptococ B : mi-a zis sa iau Augemntin 5 zile de pe acum ..chiar daca mai apare cam in proportzie de 80% sigur shi in saptamana 37 , pt ca e important ca progresiv , sa scapi de el ..sa curetzi cat de cat zona …asta in cazul oricum in care nasc natural e f important … la cezariana riscul sa ia bebe e apropae nul , doar daca mi se rup membranele inainte de cezariana e o mica posibilitate … in orice caz il repet intai shi la un alt laborator sa fiu sigura ca-l am

M-au cam deprimat cu tensiunea asta ca tb sa nasc natural …dar eu sunt optimista pana la momentul respectiv

Mi-a zis sa mananc cat mai mult peste ca e f bun in special in ultimile luni de sarcina … shi cad in saptaman 31 sa intru in prenatal . Nu trebuie dus nimik la HR in plus , doar concediu medical de sarcina shi lauzie . shi de atunci itzi contorizeaza shi ei cele 126 zile sau cate o fi … banutzii vin de la firma in pre shi post ..dupa ce se termina depui actele la stat shi cam doua luni vom : no money … dar asta e .

Blue : foarte cool cu masajul ..voi incerca shi eu … cred ca ai dormit ca un bebelush dupa

m-am cam lungit …

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Multumesc de raspunsuri fetele! La 6 am programare la eco. Pana atunci pun muraturi cu mama ca a venit sa ma ajute. A, sa va spun, a inceput sa se vada si la mine burtica si cum stateam in picioare langa un loc revervat a facut o fem scandal sa se ridice pustanul care statea cracit acolo

17+ cu
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu azi am stat acasa. Faptul ca ieri am venit cu picioarele butuci m-a speriat rau. Alaltaieri seara din 3 vizite la wc pe care le faceam intre 11 si 6, am scazut la una. AM zis sa nu mai panichez. Am baut lichide la servici, nu-mi venea. Pana la urma m-am dus. Eu fac pipi la 6:30 si urmatorul e la 8:30 inainte de ore. Pe la vreo 10, m-am dus si am facut putin. Intre timp, observ ca mi s-au umflat piciorele. AM baut apa in continuare. AM mai facut un pipi inainte de plecare. Pai eu la servici ma duc de vreo 3-4 ori la pipi.
Am venit acasa pe la 4:15. Piciorele imi erau umflate rau. Ziceai ca sunt 2 paini din alea buretoase. Mi-a facut mama masaj la picioare si culmea, dupa aia am inceput sa fac pipi. De la 4:30 pana la 11, am facut din ora in ora.
Acum imi monitorizez f bine sa vad de cate ori ma duc la toaleta. Pe ziua de azi vad ca e ok.
Tensiunea este de 13 cu 8 si am luat-o de 3 ori de cand m-am trezit.

Tweety am citit si eu pe net, ca nu se recomanda nastere naturala la tensiune ridicata. Oricum eu fac tot cezariana, ca nu am de ales. Eu iti doresc sa fie cum vrei tu, dar daca dr tau iti recomnda cezariana, fa ce spune el. Mie mi-a recomndat cezariana si eu am facut ce a spus el. Mi-a spus ca as chinui copilul si asa plapand. Asa am scapat si de riscul cu streptococul ala nesimtit.

cu 19+ ... si am inceput luna a-V-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Danku, una dintre colegele mele are tensiunea 16 de la inceputul sarcinii. A vazut-o dr Savescu din Medicover, dar nu stiu sa iti spun de tratament.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tweetisor spune:

Dankutza : oricum fac ce zice el … mi-a shi zis ca nu riscam nimik ..vedem atunci ce shi cum #61514; poate cand voi intra in prenatal ma normalizez cu tensiunea … eu o am la fel de dinainte sa raman insarcinata ..deci deocamdata stau bine ..nu mi-a crescut …de streptococ da ..scapi shi de riscul de al lua bb …. ceea ce e bine … a insistat totusi pe perioada sarcinii sa scapam oricum de el din organism cu antibiotice : dupa … nu e periculos …shi e stau cu grija sa nu mi se umfle mainile sau picioarele : beau apa la greu .. incerc sa pap fara sare dar ..mai fac shi cate o arogantza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Am mai castigat o saptamana cu puiutul meu ; 25+

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 25+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Am ajuns acasa de la dr.
Micutul meu s-a intors, e cu capul in jos acum si a luat aproape 100 de g in mai putin de o sapt. Acum are cam 600g
Mi-a dat analize de facut in s 27: minunata rezistenta la glucoza, de refacut toxo (e singura la care nu am anticorpi) si anticorpii antiB. Si ne vedem la consult la 28 de s.
Si deja am vorbit de morfo de trim III!!! Nu-mi vine sa cred, fetelor. Parca ieri tremuram toate ca s-a vazut a 2-a liniuta!

23+






Mergi la inceput