Abdomen Xtraplat (57)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Allure, am vazut filmul. Cumplit! Acum ani de zile a trebuit sa decidem daca sa plecam sau nu in State si am decis sa ramanem. Culmea este ca unul din argumentele contra plecarii a fost exact hrana!

Coraly, si eu incerc sa renunt la gluten, dar porumbul nu era oricum o optiune pt mine. Prea "gol" ca substanta. Incearca orez brun/salbatic/basmati/jasmin sau quinoa, amaranth, plus toate leguminoasele: fasole, linte, fasole mung, naut.

Marina, eu tin un fel de Rina personala, in sensul ca mananc exclusiv fructe (doar proaspete, niciodata uscate) pana in pranz, apoi alternez zilele de proteine cu zilele de amidoane si carbohidrati. Adica 1 zi proteine, 1 amidoane, 1 proteine, 1 carbs si de la inceput. Astea de carbs sunt un fel de zile de trisat: mai mananc o inghetata, fructe uscate, 1 muffin, ceva cioco, un covrig, un croissant etc. Evident cu masura si de obicei coincid cu zilele cand ma duc la sport.

Dar eu nu mai vreau sa slabesc neaparat, daca vrei sa slabesti trebuie sa o tii strict, dar sa mananci fara sa te infometezi.

Ioachim, daca dupa cinele astea mergeti undeva sa dansati la greu nu mai conteaza ca e tarziu... Faine spectacolele de flamenco, si mie imi plac mult! Cel mai tare l-am vazut la Sevilla. Magnific!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Dar voi ati remarcat o chestie? Toti vorbitorii din filmul ala erau supli! Din ceea ce vorbeau se vedea clar ca erau toti preocupati sa se hraneasca sanatos... si asta se vedea pe ei! Toti erau supli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

la sfirsitul filmului se da lista cu toate produsele modificate genetic; pe alea in special trebuie sa le evitati daca nu sint marcate ca "certified organic"!
se poate trai si fara porumb si grau bine mersi. incercati sa iesiti din tiparele alimentatiei romanesti...noi, romanii, mincam prea multa piine.

Eu am soba noodles si lasagna sheets din brown rice. O sa fac lasagna curind si va dau reteta. simplu si bun.

Caro, situatia nu e chiar asa de neagra in america si nici pe departe roz in europa. GMO-urile si-au intins aripile ucigase pe toata planeta, nimic n-a scapat sa stiti. O parte din nimalele din Europa sint hranite cu porumb gmo (se spunea intr-un alt film la subiect...) Deci care mincati carne, oua, lactate neorganice e posibil sa fiti afectati.

Nu toti americanii sint grasi, exista un procent destul de bun de persoane orientate pe mincare sanatoasa. Aici magazinele de health food si cele cu produse bio sint pline de cumparatori. Sint ferme cu papa bun, sint marketuri imense cu produse de calitate dar trebuie sa cauti. Se poate trai sanatos daca ai bani (ca nu e ieftin, clar!) dar asta e valabila oriunde ai trai.

Ioachim, esti sigura ca ai vazut tot filmul? ca imi pari prea relaxata...
Povestea ta cu "am mincat numai 5 linguri de ciorba" imi aminteste de un banc romanesc...ala cu: "Fa, esti gravida? Eh...asa un pic..." :-))
Cantitatea nu face nici o diferenta.

Daiopri, inghetata aia se gaseste la health food store si la unele supermarketuri. E mortala. Fara colesterol si grasimi nesanatoase. Si lapte cu hormoni si alte cele


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Allure, eu nu mananc carne, dar in rest toata familia mea da... Nu multa, sau cel putin nu multa comparativ cu o familie traditionala romaneasca, dar suficient (cam de 4 ori pe sapt la pranz). Oua ecologice, branza si lapte doar naturale si nepasteurizate, dar nu am de unde sa stiu cu ce si-au hranit aia animalele. Cumpar quinoa, malai, mei, orez, paste integrale, amaranth, linte, unt de arahide, seminte de toate felurile, miere, sos de soia, fulgi de cereale, etc bio. Dar mancam fructe si legume din piata (cultivam noi doar rosii, dovlecei, ceapa, usturoi, verdeata), asa ca nu stiu ce pun aia pe ele, pot numai sa sper ca sunt OK.

Eu incerc de ceva vreme sa aduc toata familia la a se hrani mai bine. Ma uit in urma cu 3 ani si realizez ca n-am muncit degeaba, dar ma uit inainte si vad ca e greu si lung drumul. Sunt mereu taxata (incl in familie) de exagerata si fetele se lovesc la scoala de preconceptii si sunt privite ca ciudate ca nu au eternul sandwich cu cascaval si mezeluri, snitel sau chiftele.

Sigur ca nu totul e nasol in USA, asa cum nu totul e bine in Europa. Si, desi noi suntem inapoiati rau din multe puncte de vedere fata de restul Europei, totusi inapoierea asta ajuta la mentinerea unui nivel decent al naturaletii in hrana de pe piata.

Si sigur ca nu toti americanii sunt grasi, asa cum nici toti romanii nu sunt schmecheri. Impresia generala pe care o lasa este insa asta, in ambele cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

da, eu am vrut sa spun ca imi pare rau ca nu v-ati mutat in america si ca temerea a fost neintemeiata



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

caro, dar ce le dai la scoala? eu am omare dilema cu asta, marturisesc ca mai scap cascavalul, maria nu mananca nici ea salam
Lui fie'miu ii mai dau sandwich cu pui, le mai dau paste integrale, legume fierte, mai nou fac eu painea, fructe, seminte , nuci dar sunt limitata in idei si trebuie sa le dau mancare zi de zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

fetelor, fetelor,

asa ma supara ca nu pot sa stau in liniste sa va citesc! Nu mai spun de luat notite...sau de vizualizat documentare ! Am deja 5 linkuri(tab-uri) deschise aici, care urmeaaza a fi citite, cand voi avea timp.
Fii-miu e bolnav de ceva zile, nu vrea la Tagesmutter (adica bona, o alternativa la cresa, aici in Germania) si e cu mine mai tot timpul, asa ca n-am cum sa mai intru pe aici.

Pana una alta schnell 2 Intrebari: ce e RAW si de unde vine denumirea RINA?

fug si reintru in WND cu forte proaspete (sper eu!), povestiri, info, si pt voi toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Marina, la scoala le dau: bete de morcovi si mozzarella, banana si midgale crude, tortilla espagnol, sandwich (paine de secara) cu unt de arahide sau almette+somon fumé+salata verde sau pate vegetal bio sau pasta de ton facuta de mine sau telemea+castravete sau pasta de ou+mustar (asta cam miroase).

Dar ele nu mananca la scoala decat gustarea de la ora 10, pt pranz vin acasa, asa ca e mai simplu. Daca le dai pranzul le mai poti da quinoa in diferite combinatii: salata cu legume si seminte, dulce cu urda/miere/scortisoare, salata de ton, salata de orez cu dressing de avocado, salata de paste cu diferite legume, masline si dressing de iaurt, sufleu de conopida/dovlecei/gulii.

Daca ai vedea insa cu ce vin copiii la scoala aici, te-ai ingrozi! Eu initial nu le dadeam deloc sandwich la scoala, insa au inceput sa manance de la altii cu salam/parizer etc si am zis OK, decat asa, mai bine le pun eu sandwich cu ceva bun.

Simina, Raw inseamna crud, neprelucrat de niciun fel. EDIT: cred ca de fapt tu intrebai de RAW de care zicea Otilia. Asta nu stiu ce e, poate ne spune ea.

Rina e o dieta de slabit bazata pe disocierea alimentelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

da, eu am vrut sa spun ca imi pare rau ca nu v-ati mutat in america si ca temerea a fost neintemeiata



Ba mie imi pare bine, si la momentul respectiv temerea era intemeiata pt ca nu aveam noi in niciun caz bani de hrana bio. Abia terminasem facultatea de vreo 2 ani, nu aveam experienta de niciun fel, nici vorba de venituri care sa acopere pretentii de bio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Allure, eu ma bucur ca tu de exemplu consumi mancare bio si cat mai sanatoasa. Din pacate insa noi nu ne permitem sa luam totul asa pentru ca doar eu lucrez si suntem sase la masa. M-am uitat si la produse fara gluten pe la magazine si multe sunt foarte scumpe ca-s aduse din Germania. Am vrut sambata sa iau un orez saltabatic, era in jur de 10 euro un kilogram si zau ca in Ro nu am dat mai mult de 2 euro. Noi am fi mai sanatos hraniti daca am locui in Ro ca si mama si bunicii sotului au gradina si animale.

Marina, in general un sandwich cascaval/branza/salam/pateu cu paine si pe langa rosii cherry/conopida/castravete/masline. Acum am cumparat prima data un borcan cu unt de arahide si a vrut si asa ca vazuse la colegi. Uneori mai ia si paine cu gem dar atunci punem pe langa un mar feliat sau chiar si fructe intregi.
Ma cam oftica cea mare ca nu vrea sa manance peste. Doar ton cu salata. Dar cand era la gradinita manca pasta de macrou cu rosii, acum nu mai vrea. Chiar i-am pus si a preferat sa faca foamea intr-o zi.
Sau ii punem cereale intr-un vas rotund cu capac ermetic si foloseste laptele care il primeste la scoala.
Oricum eu ma bucur ca nu le da voie cu dulciuri, nici cereale cu cacao nu au voie, nici sucuri decat exceptional.

Ioachim, am fost marti la RAW si atat ca ieri nu mai putea prietena. Si intr-adevar instructoarea e foarte buna. E energica si mobilizeaza si oamenii din sala sa se miste in ritm cu ea. Asa ca imi resimt fundul si bratele

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput