scoala Spectrum(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beckypuf spune:

Lara, mie mi-a spus directorul ca fac clasele omogene, si ca pregatire,nivel intelectual, sexe si nationalitati. Mie cel putin, asa mi-a afirmat. Acum ramane de vazut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Becky, intr-adevar, pana prin august nu vor putea sa te lamureasca in privinta invatatoarei. Clasele se fac abia atunci. Ei pleaca in vacanta imediat ce se termina anul scolar si revin dupa Ramadan... In plus, inscrierile continua pe toata perioada verii.
Si eu, anul trecut, am avut aceeasi problema: am vrut sa cunosc invatatoarea inaintea inceperii anului scolar. Am reusit doar cu o saptamana inainte... pentru ca abia atunci s-a stabilit in ce clasa ne poate repartiza. Ceea ce pot sa-ti spun este ca ni s-a respectat dorinta ca aceasta sa fie o persoana calda si rabdatoare... Matei o adora :)
Din cate stiu eu din discutia avuta cu el in vacanta de primavara, o singura invatatoare va fi pusa pe liber, si aceea are anul acesta clasa a3-a. Acum nu stiu sa-ti spun daca mai sunt care pleaca din proprie initiativa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Cum spunea si PsichoMom, este foarte putin probabil sa va cunoasteti invatatoarea in viitorul apropiat... Si asta nu ca nu ar avea bunavointa sa va "satisfaca" doleanta ci din simplul motiv ca nu au inca invatatoarele... Au 6 invatatoare care termina clasa 4 si un numar de 10 (deocamdata, si inscrierile continua) clase care incep. Se agita sa aduca invatatoare bune (sper sa si reuseasca).
"Nebunia" cu clasele pe nivele de performanta este proaspata. Nici ei nu cred ca stiu ce vor, dar au vazut ca nu pot avea performanta (si deci multumirea parintilor, care aduce bani, reclama si faima!!!) cu clase unde predomina numarul copiilor slabi. Cei buni se plafoneaza... si atunci cred ca s-au gandit sa adopte metoda ICHB. Tare sunt curioasa cum vor face cu noi, care deja suntem impartiti. E o nebuloasa. Poate aflam ceva mai detaliat la sedinta de maine. Cum aflu noutati, va anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972
cred ca s-au gandit sa adopte metoda ICHB.

Nu s-au gandit ei (si in niciun caz directorul primarei!). Ci fundatia la presiunea profesorilor din gimnaziu, profund nemultumiti de "materialul" livrat de primara. Este suparator ca un liceu de varf si un gimnaziu care a intrat si el recent in lupta pentru podium au o tinichea de coada, o scoala primara cu rezultate modeste. Solutia de moment, in lipsa unui buget generos (cu o taxa destul de mica nu se poate mai mult), ar fi coagularea unei clase de elevi promitatori cu care sa lucreze acei (foarte putini!) profesori si invatatori buni din primara, sau cei care vor putea fi angajati exact pentru jobul asta. Insa asta se va putea intampla doar daca scoala nu se va ploconi atat de mult in fata parintilor cu fite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beckypuf spune:

Capcaunul, din raspunsul tau inteleg clar ca au "foarte putini!" invatatori buni, ceea ce este grav. Tocmai din acest motiv am insistat sa fiu indrumata catre un cadru didactic cu experienta, inclusiv vechime in scoala lor, dar sa vedem.....

Acum se mai poate discuta si faptul ca noua generatie, nu mai este foarte perfomanta si practic le-a disparut "placerea efortului",doar ideea de premii/recompense ii mai face sa se mobilizeze, asta bineinteles cu exceptiile de riguare, dar am impresia ca spre aici tinde noua generatie virtuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Intr-un fel, Capcaunul are dreptate. Fata de nivelul liceului si al gimnaziului, primara este o "tinichea" .... Nu este o scoala de top, dar nici jalnica nu e. Este un "asezamant" unde copiii merg cu drag...iar unii chiar cu dorinta de a invata.
In ceea ce priveste sistemul ICHB, cu clase pe nivele de performanta, eu sunt pentru!!! Stiu ce inseamna sa fi la catedra! Chiar daca ai doar 14-15 elevi, daca nu au relativ acelasi nivel este foarte greu de lucrat. Pentru programul pe care il au ei, adica pana la ora 15, timpul de lucrat suplimentar acasa dispare....caci au si ei nevoie de joaca (plus teme, multe, putine, cum or fi). Atunci suplimentarul ar trebui facut in clasa...iar daca in orele de studiu doamna are de adus pe linia de plutire 3-4 "neajutorati"....dispare si aceasta oportunitate. Si asa apare mediocritatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Vacanta!!!!
Gata scoala, a trecut si anul acesta, am luat toti diplome (sa nu se supere nimeni)....si am trecut in clasa III-a.
Vacanta placuta, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina1972
Vacanta!!!!
Gata scoala, a trecut si anul acesta, am luat toti diplome (sa nu se supere nimeni)....si am trecut in clasa III-a.

Pentru pastrarea echilibrului si a obiectivitatii, sa aruncam putin un ochi si peste jumatatea amara a paharului: jumatate din elevii uneia din clasele care tocmai termina a II-a renunta la Spectrum profund dezamagiti de modul in care s-a desfasurat activitatea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Mai sa fie, Capcaunule!!! Si care anume este aia? Daca tot arunci o bomba fa-o sa si explodeze! Da-ne sansa sa ne lamurim daca este sau nu adevarat ce spui!
Or fi cele 2 certate cu scoala de la noi din clasa ai caror parinti au avut grija sa tipe ca Spectum e de toata jena ca nu au luat fiicele lor diploma de merit! Hai maaaa!!!!

Alina, tu stii ceva despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Sincer, nici eu nu stiu...
Si de la noi au plecat tot doua. Una din motive financiare, iar cea de a doua s-a mutat in Ungaria si va reveni in clasa a VI-a.
Sa fie aceasta jumatate de clasa? Dar, daca mai tin bine minte, noi eram 14 in clasa, nu 4.... Ciudat!

Mergi la inceput