Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara minge de aia are Andi si e tare incantat de ea. Bine, el acum se chinuie sa bage buburuza aia de deasupra in gurita

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Abia am reusit sa recuperez tot ce ati scris. Sunteti minunate si va multumesc pentru primire. Ma simt deja ca facand parte din grupul vostru si asta e un sentiment minunat pentru mine. Sunteti niste super mame fetelor, toate!
Dana, iti multumesc pt aprecieri
Chito, si eu sunt de aceeasi parere: cere-ti drepturile de la DS.Trebuie sa se maturizeze daca nu... el e ala care are de pierdut.
kovacscsi eu patesc la fel cand ma trezesc noaptea. Ma trece si de multe ori sunt in dilema ce sa fac: sa merg mai intai la baie - dar atunci se trezeste copilul de-a binelea si greu mai adoarme la loc, sau sa ma duc direct la ea si sa ma tin tare... Mi-e ca intr-o noapte o sa ud patul eu, nu ea....

Eu m-am bucurat azi de modificarea legii mamelor. Am optat sa stau acasa 2 ani, in ciuda plafonului de 1200 ron, pt ca nu aveam de unde sa stiu cum ma voi descurca eu ca mama... Am preferat sa renunt la bani dar sa stiu ca sunt langa puiul meu. Desi, sincer, mi se pare umilitor plafonul de 1200 ron. Mi-era teama ca, daca optez sa stau doar un an, ma trezesc in martie 2013 ca nu pot sa merg la birou, ca puiul meu inca mai are nevoie de mine si atunci eram nevoita sa raman in concediu fara plata. Ideea de a ma trezi fara nicio sursa de venit m-a ingrozit, asa am optat pt 1200 ron desi venitul meu inainte de a naste era mult mai mare de atat.
Azi m-am bucurat pt ca am vazut ca si noi, cele care am optat pt CIC de 2 ani primim stimulentul de reinsertie daca ne intoarcem la munca mai devreme. Asa ca probabil la anul, dupa ce Betty va implini un an si ceva... o sa ma duc la birou si de ea se va ocupa mama. Probabil ca o sa imi atrag multe critici, dar imi asum asta. Imi iubesc copilul mai mult decat orice pe lume, dar consider ca pentru fiica mea e de preferat sa aiba o mama care desi sta mai putin fizic cu ea, e normala la cap, nu a ajuns la balamuc si ii si poate oferi ce are nevoie, in locul unei mame care sta cu ea non stop dar e pe punctul de a o lua razna din cauza lipsurilor financiare....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Nu stiu ce tot ziceti voi cu 3200, dar plafonul e 3400, daca stai 1 an cu copilul. Dana, pt tine (ca si pt mine) nu s-a schimbat nimic :(

Fetelor, fiecare cu gospodaria lor si cu decizia lor... eu sunt "plafonata" la 3400 si nu mi-e f bine, cu 1200 clar nu m-as fi descurcat pt ca am vreo 4 rate + gradinita lui Andrei de platit lunar. Da, daca as fi avut venituri mai mici, probabil ca nu aveam nici atatea rate si andrei era la gradi de stat si ma descurcam si cu 1200.

Chito

Monna . Cine stie, poate Andi o sa mearga primul

Bubu, buna idee, cred ca o sa scot si eu ceasul :))

cristina sa ma ierti dar am ras de tine imaginandu-mi cum alaptezi pe toaleta

Dana, m-a impresionat povestea ta, eu cred ca tatal tau stia ce "poama" are si te-a tratat ca atare: probabil s-a gandit ca te vei simti vinovata ca ti-a dat bani, pt ca nu era ceva obisnuit la voi si vad ca a avut efect, nota 10 pt tatal tau!

Va spun pe scurt si despre diversificare noastra:
- cerealele, le ia f bine, imi smulge mereu lingurita din mana, isi arata entuziasmul cand le vede
- morcov primeste de 2 zile si se cam stramba. Nu se mai grabeste sa puna mana pe lingurita, dar fac si eu ca Dara, daca reusesc sa-i bag in gurita si nu scuipa, inseamna ca a mancat :)). Insa se cam supara dupa ceva vreme, nu am reusit sa ii dau cat mi-am propus. Nici n-am insistat. Mi s-a parut chiar ca aud un fel de "bleah" de la ea
- canita cu apa - e innebunita dupa ea, chiar daca face "baita" de fiecare data. Ieri voiam sa i-o iau din mana si am miscat scaunelul de masa cu totul (are rotile), atat de tare se tinea de ea . Nu cred ca ii place apa in sine, ci canuta, sa o linga/roada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, si Alexia are mingea aia si e fff incantata. am niste filmulete.. poate apuc sa le pun. o gasesti la Tei, acum au scumpit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Oricum, ca sa nu se inteleaga gresit, le admir fara rezerve pe fetele care se gandesc la bb2 in ciuda dificultatilor financiare sau pe cele care au si facut-o, cum ar veni. Jos palaria! Pe mine nu ma tin balamalele la stresul asta. Nu in sensul de a le cumpara tzashpe mii de chestii de care ar uita instant, pt. ca ar avea prea multe, ca nici asa nu e util, da' nici sa tot dau din colt in colt dupa diverse pe care le consider importante. Nu ma tine psihic. Asa ca inca o data: jos palaria in fata voastra!
Ma rog, mi-e clar ca poate fi diferit ce numim fiecare dificultate financiara.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

e stiuta treaba: cu cat ai mai multi bani, cu atat pretentiile si 'nevoile' cresc.
exemplu: azi ma intalnesc cu o vecina care imi spunea ca a luat pt fetita ei haine de la zara si a dat asa: 150 ron pe o pereche de cizmulite de toamna, 170 ron pe un pulovaras si 100 ron pe o pereche de pantaloni..
ok... dar mi se pare putin.. exagerat. nici eu nu ii iau Alexiei haine de oriunde.. dar totusi... e putin cam mult.. na, poate gresesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

OMG, Mirela, ai dreptate, eu ma uit patrat la orice trece de 30 lei. Faptul ca m-am chinuit cu Chimparoo sau altele a fost pentru durerile teribile de spate, nu pt. ca ma dau banii afara. De ex. la hainele de iarna sunt incantata de tot ce primesc de la prietene, pt. ca mi se par f. scumpe cele din supermarket, de ex.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dana si Karina face diferenta intre jucariile pe care le vede mereu si ceea ce este nou asa ca jucariile ei mai sunt printre altele si pungi pt ca fosnesc si o atrage, telecomanda, portofelul, un morcov, carpe, telefonul, orice este nou in principiu.

Irina ca sa iti faci o imagine completa reusesc sa imi dau jos....dar nu mai pot sa imi si trag inapoi asa ca alaptez in continuare pe jumatate dezbracata. Atunci cand am patit-o aveam pe mine o pereche de pantaloni scurti care erau mai stramti in talie.

Daniela si eu eram o data in dubii si pana la urma am fugit repede la baie dar intre timp a inceput sa planga si sotul asa pe un ton indignat ma intreaba ce fac, el credea ca eram haihui cine stie pe unde si nu aud copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

eu ii cumpar haine din H&M. am fost sambata. i-am luat asa: o pereche de blugi (60 ron), o pereche de raiati (40ron), o pereche pantaloni de trening (40 ron), 4 body-uri (60 ron). imi trebuiau.. are haine, dar nu prea aveam de iesit. am haine de casa, haine de plimbaceala pe langa casa (primite de la prietene).. hainute bune, dar nu noi..
mi se par toate asa scumpe.. nu neaparat sunt scumpe, ci mai mult k le poarta atat de putin si trebuiesc altele..
la H&M de ex eu sunt fan body. au un elastec la piciorus si se intind bine, le poti folosi mult timp. de ex eu inca ii dau Alexiei body de 4-6 luni si 2-4 luni. dar na, ea e mai scurta.
din supermarket cumpar rar pt ca nu prea gasesc sa-mi placa. oi fi eu cu fite?
de curiozitate m-am uitat acum pe site la Zara. ce preturiiiiii...
are si Alexia cateva hainute de acolo. apai sa le pretuiesc ca-s scumpe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy, 150ron pe niste pantalonasi pe care ii poarta 2 luni maxim nu as da neam. Singura 'nebunie' pe care am facut-o a fost cu hainutele de la botez, in rest nu fac d'astea. In general, pt afara ii iau de la H&M si de stat in casa de la Carrefour. Nu am planuit, dar asa s-a nimerit si in final s-a transformat intr-un soi de regula.

Dara, departe de mine sa-ti contest decizia. Pt mine dificultate financiara ar insemna sa nu am bani sa-i iau LP, daca n-as avea lapte. Restul nu ar conta. Acum i-am luat 3 confortere de 45ron bucata, insa daca nu mi-as permite asa i-as face "conforter" dintr-o carpa de bucatarie.. si zau daca ar observa diferenta.
Dar e adevarat ca privesc lucrurile din perspectiva unui copil sarac, habar nu am ce a fost in sufletul parintilor mei.

Legat de modalitati de trecut peste greutati, eu imi amintesc ca eram foarte inventive, si eu si sor'mea. De ex, stiu ca ne-a luat mama cate o pereche de bocanci in clasa 8a (eram rocarite, deh) pe care ne-am dat muuulte alocatii si pe care i-am purtat un an ca atare (maro), apoi i-am facut negri iar apoi i-am facut visinii.. si uite asa in fiecare an am avut "alti" bocanci.
De asemenea, eu mi-am facut nu stiu cate fuste si rochite (croite si cusute de mana), mi-am crosetat pulovere..
Nici ai mei nu-si permiteau sa ne lase in tabere, dar pt ca stiam din start ca nu pot merge, nici nu mi-am dorit asta. N-am observat sa fi fost exclusa din cauza asta.
Ah! si mai e o chestie... nu stiu pana cand te gandesti tu ca "trebuie" sa-i oferi Mirunei tot ce vrea (in limita posibilitatilor), dar eu prima data m-am angajat la 17ani, in vacanta de vara. N-o sa-l oblig pe Gaza, dar o sa-l incurajez daca asta vrea.

Mergi la inceput