Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, eu tot o tin pe a mea si sunt oarecum reticenta la ce spun unii cercetatori, medici, etc legat de bebelusi. Mai ales ca majoritatea sunt barbati si nu alapteaza sau stau acasa cu copiii sa vada ce si cum. Adultii sunt diferiti si bebelusii sunt diferiti. Euan va avea alte preferinte legate de somn, mancare,joaca,hainute decat Miruna, Victoras, Andy, etc. Plus ca nu orice este valabil pentru toti. Ca si la gatit - aceeasi reteta este interpretata de fiecare dupa propriile gusturi - unul pune sare, altul nu, etc. Si ma gandesc asa - daca eu ma trezesc noaptea sa beau apa de ce nu ar vrea si Euan sa bea ceva la 2 noaptea? Si copilasii mai mari se trezesc pt apa sau pipi. Nu toti, binenteles. Si inca ceva ;legat de mese, numarul meselor, cantitati - eu nu mananc aceeasi cantitate in fiecare zi, acelasi numar de mese, la aceleasi ore. Din cate stiu e bine sa ai orar de masa, dar nu prea merge la mine. Finn are program de mese, dar i l/am facut numai dupa ce a implinit 1 an.

Nu vreau sa fiu cicalitoare, vreau doar sa/mi spun punctul de vedere.
Azi noapte Euan m/a trezit de cel putin 10 ori. De cele mai multe ori nu se oboseste sa suga, doar roade mamelonul.

Ieri am fost la un orfelinat cu copii mici si am donat o gramada de hainute si jucarii. Mi/a parut tare bine ca atatea mamici au donat.
Si mai am o bucurie - prietena unui foarte bun prieten al meu si al sotului a nascut azi noapte la 2 un baietel, 18 zile dupa termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Jd, foarte frumos gestul tau si al celorlalte mamici de a dona hainute si jucarii. Si eu as dona mai multe, dar nu stiu unde sa apelez, ca la noi in ro e mai proasta organizarea si nu se fac astfel de campanii.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., pai eu eram de acord cu tine, ai zis ca nu ti se pare normal sa nu aiba bebe mese noaptea si eu am zis ca asa e, cica se considera ca macar 2 e normal sa aiba. Eu nu ii dau Mirunei la 2 noaptea ca asa vreau eu, ci pt. ca atunci obisnuieste sa se trezeasca sa pape. Dar uneori se trezeste la 1, alteori la 4, deci nu e la fel nici macar ea cu ea insasi. Insa intervalele dintre unele mese le respect, mai ales la mancare, pt. ca ea se si baloneaza si daca se amesteca pe-acolo papa, e jale la ea in burtica. Nu pt. ca vreau sa-i fac un program.

Felicitari pt. actiunea caritabila, nici in Cehia nu le pune statul la dispozitie tot ce au nevoie?

Miha, cel putin de Craciun fac motociclistii actiuni in fiecare an si duc la orfelinate jucarii stranse, televizoare, etc., ii duc pe copii la circ. Daca vrei, iti spun atunci unde le poti duce. Sigur ca na, nu ar trebui numai de Craciun...Mai erau campanii la Victor Babes la copiii bolnavi cu strans jucarii. Cred ca poate mai stie si Tala niste chestii, ca stiu ca parca lucra la o asociatie umanitara. Bine, fac si cei de pe DC, parca.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Azi am lasat bebelina la cresa pana la pranz ...sper sa fie ok (era vesela cand am lasat-o).
Merg sa incerc sa printez cateva poze cu ea, ca trebuie sa duc 3 la cresa (noroc cu cresa, ca altfel tot aman ...si pana sa ajung sa fac ceva raman pozele doar in calculator).

In mod normal nu prea am ce-i reprosa la tati nostru (si de multe ori daca am ceva sa-i reprosez, cel putin partial e si din cauza ca sunt eu obosita / prost-dispusa etc., si am tendinta sa mai exagerez).
Acuma cu patania...pe moment normal ca m-am enervat, si l-am bombanit (plus ca in ziua respectiva nu l-am mai lasat sa se atinga de carucior) ...el ce sa zica? a zis doar ca exagerez... dar nu, n-am ramas suparati.
Partea buna e ca bebelina e ok...si ok inseamna absolut nici o zgarietura, nici o vanataie, nici o urma, doar o sperietura serioasa. In ziua respectiva a stat tare stresata si incordata in carucior, de ziceai ca se asteapta dintr-un moment in altul sa se repete figura...dar vad ca intre timp i-a trecut si e din nou relaxata cu caruciorul.
...chiar ziceam ca i-am testat vigilenta ingerasului ei pazitor, si isi face treaba foarte foarte bine ...

Asa e Kovacsc, la toti ni se poate intampla - Adri a cazut de pe canapea si de pe pat cand era in grija mea ...dar asta nu inseamna ca atunci cand se intample chestii din astea poti sa fi calm(a) 100% si sa nu-i spui absolut nimic.

Daniela, depinde de persoana...stiu mamici care au slabit mult dupa nastere, desi alaptau... la mine nu e cazul; daca cumva reusesc sa dau jos un kg, se simte rau - plange bebelina si se trezeste mult mai des noaptea...asa ca sincer nu se merita.
Imi faceam iar planuri (mai realiste de data asta) de slabit...din iarna incerc asa finut, cu un obiectiv de -50g/zi (ca medie desigur), si dupa ce termin cu alaptatul, ma apuc serios de tot de dieta si de sport intensiv, ca pana la vara sa ajung si eu sa arat mai normal.

Happy, suna amuzant cu schimbatul pampersilor...vad ca d-soara e de partea ta ca sa-i testeze la tati indemanarea la capitolul avut grija de bebe (inclusiv ingrijit bebe, nu doar petrecut timp cu ea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, cred ca poti vedea si aici http://www.paginiaurii.ro/cauta/BUCURE%C5%9ETI/Centre+de+plasament.html
daca ai vreun centru aproape de casa si sa le duci acolo.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Merci mult de link, Dara
Centre de plasament au si nou nascuti? ca am hainute multe de donat.
Din pacate toate sunt departe de mine, ca eu stau in Berceni...dar ma organizez eu cumva sa merg in weekend cu sotul cu masina.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, pentru nou-nascuti sfatul meu ar fi sa le duci la spital. La Cantacuzino sigur primesc (dna asistenta Dora) ca au mamici f. sarace si nu au cu ce imbraca bebelusii. Eu acolo am dus. Chiar daca nu e dna Dora (de obicei e la ecograf) cred ca primeste orice asistenta, eventual ziceti ca e pt. dna Dora. Chiar au mare nevoie de hainute de nou-nascuti acolo.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Indemnizatia revine la 85%. Nu am idee daca si retroactiv :(.

http://www.cotidianul.ro/indemnizatia-de-crestere-a-copilului-revine-la-85-din-venitul-net-195145/


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dorinuta, ii dau cate 2,5ml de 3 ori/zi.
Irina, nici eu nu tin suparare de fel dar am observat k nu se schimba nimic. Astfel incat azi nu raspund nici la sms, nici la tel. chiar m-a suparat rau.
Dara, super veste cu indemnizatia. nu cred sa fie si retroactiv.. dar oricum e bine si asa ca noi suntem la sfert de drum (pt cine a optat pt 2 ani). eu am optat asa. am preferat sa imi cresc eu copilul .. nu soacra. deci luna asta ar trebui sa luam mai multi banuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Retroactiv ma gandeam adica sa ia si mamicile care au intrat in CIC mai demult, nu doar cele care vor intra dupa aprobarea legii. Cred ca pt. octombrie se va lua in noiembrie.
Oricum banuiesc ca ai un venit cu care sa cresti copilul, ca daca ai un 600 lei si sotul putin, nu prea iti ajunge si apelezi la soacra, mama, cresa, etc. La mine numai Bifido Baby e 55 lei cutia si se termina in 5 zile, printre altele, nu zic de cele obisnuite, pampers, LP (40 lei).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput