Licurici gradinari - ianuarie-februarie 2009 (170)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

andre_ea, grupa de gradi a Dariei (mijlocie, copii de 3,5 - 4-5 ani) a fost evaluata de logoped saptamana trecuta.

Si Daria mai stalceste cuvintele, dar d-na psiholog unde merg cu ea ii corecteaza si pronuntia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hai ca noi azi avem logoree si clar nu avem chef de munca .

Si Razvi e sasait, dar inca nu ma gandesc la logoped, il mai las, el oricum a vorbit tarziu. De vreo 2 luni are un boom de vocabular si scoate tot felul de contructii din el, cu prepozitiile stam mai prost dar se corecteaza.

In schimb nu stiu cum, dar amandoi au simtul posesiei foarte bine dezvoltat: printre primele cuvinte folosite de amandoi au fost "a ma" aka "a mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sasaitul ala nu prea cred ca se va corecta prea usor. nu stiu ce sa zic, eu una sunt si acum raraita, mai mult se observa cand sunt obosita si vorbesc (ca de obicei) repede repede.
dar Eva inca spune "b" in loc de "v" si se prosteste rau la vorbit, deci musai vreo cateva lectii, sa se dfea pe brazda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

crisppy, Daria azi a vorbit incontinuu de la 7.30 la 13.30, cand a adormit. [:d] Si ea scoate niste chestii din ea... De exemplu, nu ma lasa sa cant "Dar Dulau, caine rau, l-a gonit din cuibul sau", pe motiv ca iepurii nu au cuib, doar pasarile au.

Apoi ma cearta cand o iau pe carosabil si imi tine teoria chibritului, cu masinile si oamenii.

Dar... spune "pormonet" in loc de "pormoneu". [:d]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Andreea,felicitari!

Crisspy trebuie sa verifici daca e asa cum spune copilul,eu pot spune k am incredere in ce-mi spune copilul..al meu ce-i drept nu fabuleaza.Si noi tot azi avem sedinta la gradi.Sper sa aflii ce si cum si sa nu fie asa cum zice Razvi :(

Rox,Eva vorbeste f bine.(fii-miu era incantat aseara ca te-a vazut :)))))Are si-o fetita la gradi,Maria..se rusineaza cumplit cand il mai intreb de ea :)))

La gradi merge ok,a fost si el certat,are o sapt o educatoare si o sapt o alta educatoare,una cu experienta,alta tanara si fara..sapt trecuta a fost ok,sapt asta a fost certat,dupa ce o vazuse o zi k nu a ascultat-o..ma rog,am stat de vorba cu copilul care nu paraste si pe care tre' sa-l descos si am aflat una-alta din ziua respectiva,i-am explicat ce nu a facut ok,etc etc si ieri a fost super cuminte de s-a socat domnisoara..si azi la fel :))I-am zis k are si el zile mai bune si zile mai proaste k noi toti si ca e un pic prematur sa certi un copil si sa ai pretentii sa te asculte cand abia te-a vazut si el era nedumerit ca de ce are alta educatoare :))(plus ca nah,ea nu-mi zisese decat asa ce-i convenea ei,nu si alte detalii pe care le-am aflat de la copil si nu mi-au placut..)
In rest,el la gradi,mami la scoala,tati momentan acasa,se ocupa de el pana pleaca iar..si tot asa :)
David il spune pe r,v,s,j,in general pronunta destul corect si dk nu o face cand il corectez,spune k mine..Are probleme cu gramatica,alcatuirea propozitiilor,frazelor..uneori vorbeste f corect de ma uimeste,alteori se prosteste si el..cum facea ieri cand spunea la spate-paste ca a vazut ca zambeam eu..si mai nou ii place sa repete ce face/zice ca sa te faca sa razi :))Si mai are problema cu faptul ca sunt momente cand inca mai foloseste David face/drege,nu mereu..
La gradi e posesiv cu jucariile,de fapt l-a pocnit o posesivitate de la o vreme si plange din cauza asta ceva de groaza.Inainte nu avea problema asta,el a fost copilul din mana caruia mereu se luau jucarii,iar el calm isi lua altceva..care impartea,chiar daca partenerul de joaca nu impartea la randul lui..ei acum,nu mai imparte si e posesiv,dar e posesiv si cu jucariile de la gradi care nu-s ale lui..Noah,asta e.o sa treaca si asta,or sa vina altele si tot asa..mergem inainte ca pionierii :)))
Va pup cu drag,m-am intins cat o zi de post..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ooooh dragutu de el!! eu sunt tot timpul socata cum imi spune pe nume, desi ne vedem tare rar in ultimul timp..... are memoria numelor si a fetelor, ai mei copii n-o au deloc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Nadia stalceste unele cuvinte si nu-l spune pe "r", zice in continuare "i"; uneori, dar nu mereu, spune "i" si in loc de "l".
Nu ma ingrijorez insa, Ioana a zis "r" pe la 5 ani.

andreea felicitari!
Citesc cu mult drag postarile tale, mi se pare fascinant cum descoperiti viata intr-un alt loc si va admir pentru curaj.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ledi, ce scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

sasaitul ala nu prea cred ca se va corecta prea usor. nu stiu ce sa zic, eu una sunt si acum raraita, mai mult se observa cand sunt obosita si vorbesc (ca de obicei) repede repede.
dar Eva inca spune "b" in loc de "v" si se prosteste rau la vorbit, deci musai vreo cateva lectii, sa se dfea pe brazda.


dc e inceput din timp se corecteaza da sunt multeee exercitii care tr facute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty
andreea felicitari!
Citesc cu mult drag postarile tale, mi se pare fascinant cum descoperiti viata intr-un alt loc si va admir pentru curaj.


Raluca, merci! Nu-i asa greu sa te desprinzi cand macar unul are loc de munca acolo unde merge.
Da' sa stii ca descopar greu, sunt prea putin sociabila, si putin depresiva (ma rog, asta o aveam si acasa). Uite de un an de zile sunt in acelasi oras cu Veronica si inca nu ne-am vazut, ca sa nu mai zic de cate ori ziceam ca ne vedem noi doua si ...



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput