Clubul "babelor" FIV-oase 61

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Lara- am uitat sa-ti spun ..sunt la munca pana la 13.30 si la 14.00 la punctie ...
Spere norocul meu .. nu este sefa pana miercuri ...
DD nu m-a uitat...
.. si de joi voi fi in concediu ..

Nu stiu cand imi voi lua puiutzii... sper sa se dezvolte ok si sa am ce lua acasa ...
Am stabilit ca vom face cu blasto .. si atunci ar pica sambata ...
Asa ca joi & vineri fac curat .. aranjat in dulapuri ..mancare ... cumparele ... sa fiu pregatita pt urmatoare sapt ...
Caci urmatoarea sapt. voi fi


I-am spus sotului ca astept rasfat....




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Amalia- multumesccc
Sunt barbata ... ca de nu trec prima data prin aceasta situatie ..
Dar, parca am devenit putinel mai sensibila ...
Sper sa simta bb-ii sensibilitatea mea si sa se lipesca ...

Mult successss.
O sa intru si eu sa te incurajezzz



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Neata, fetelor!
Elly, tin pumnii stransi, stransi!
Miky, si tie iti tin!
Lara, incep sa tin si pentru tine, sa fie si in avans!

Ca raspuns pentru ce mi-ai scris legat de HLA DQ...n-are rost sa fac analize de 1000 lei pentru o rezolvare care ar costa din cate inteleg peste 6000 euro (oo donate), pentru ca nu avem cum sa facem rost de banii astia prea curand...daaaar, ce crezi? Tot citind la UK-iste, am descoperit ca pentru problema asta, se incearca cu IL (n-am aprofundat, dar probabil ca se lucreaza tot pe inversarea balantei TH1/TH2 ca sa o rastoarne in favoarea TH2 si sa nimiceasca NK-urile..

Incep sa resping toate posibilele cauze SF si sa intru intr-o faza de negatie in care spun ca poate problema la ultima sarcina a fost doar Aspenterul zilnic (am citit si ce s-a scris recent la FIV Ungaria despre Aspenter&Clexane, citisem asta si pe unele site-uri americane).
Simt ca nu ma mai tin nervii sa merg inainte cu atatea dileme.
P.S.: Inca nu m-am hotarat daca fac IL, dar am prima doza in frigider.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

lara neata

adriana

alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sabina,amalia

si uitasem-un capitol plin de vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Sabi , Lara uffff...ce mi-ar place sa ne vedem la sedinta de brainstorming la o cafea . Si nu cred ca ne-ar ajunge un carnetel la cate am avea de discutat...
Lara contzed placut si doar vesti bune! Fata spune-i la PK sa te rezolve odata pt totdeauna!!!!
Sabi...sa inteleg ca o iei usor pe urmele mele la donate?
Ana ma bucur ca te gandesti deja la un plan B.

babutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

loretta m-am hotarat sa depistez intai, daca voi putea, ce probleme ar fi la mine sau la sot. spuneam eu ca mi-a iesit mic nivelul la dhea. deocamdata iau dhea dar dureaza pana imi dau seama daca ma dereglez de tot sau merge spre bine. in leg cu sotul, m-am gandit sa facem analiza aia cu nu stiu ce fragmentare adn a spermei. asta ca sa stim.

daca ar fi bune astea 2 probleme...merg pe fiv normal cu material propriu pana-mi rup buzunarele si, eventual, ovarele. am in vedere doctorul grec cu fiv natural (merg pe ideea ca mai bine 3 ovocite ieftine si bune decat 13-14 care nu se fertilizeaza, eu oricum nu am voie la inghet din cauza de virus B - dar sa vedem si ce parere are doctorul grec despre planul meu), sibiul cu programul national daca va mai fi, reprofit pentru ca acolo e 1950 euro fiv+icsi, ar intra si pk dar acolo ma lupt cu dileme interioare daca sa fac clexane sau nu sau sau sau sau...intru intr-o bucla din care nu mai ies.

daca nu ies bine la dhea sau la sot, e logic de ce am nevoie de lista:) daca as mai putea depista niste analize pe care le-as putea face, le-as face, inainte de a mai da 5000 de euro si a auzi ca n-am rata buna la fertilizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Offf Sabi....ma rog sa iasa bine oricare ar fi calea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

tu? ai o data ceva? n-am citit dincolo
multa bafta
si ne vedem la cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sabinaaaa,, cum scriam si mai devreme, sunt in dileme, doamna, dar sunt deschisa la multe variante.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput