Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu locuiesc intr-un orasel mic si uitat de lume linga Hannover . Dar am locuit si in Braunschweig si in Dresden.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

E cineva care locuieste in zona Essen-Dusseldorf-Koln-Bonn?
Puteti sa imi spuneti cum e invatamantul in zona?Dar locurile de munca??


Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Diana orasele scrise de tine sunt foarte frumoase.eu am stat 4 ani langa essen,sotul era student pe atunci,isi facea lucrarea de diploma.mie düsseldorf imi place foarte mult,are parcuri frumoase si promenada de pe malul rinului.eu locuiesc in paderborn de aproape 5 ani,la vreo 180km de düsseldorf.

andreea loc la gradinita am primit pentru matei dar l-am inscris in vreo 3-4 locuri la noi in cartier pina sa primim la una.primii 2 ani a stat pina la 12.30 si abia in ultimul an a primit loc pentru toata ziua.am platit in functie de salarii.vei primi un tabel la inceput si acolo vezi unde te incadrezi.noi la 4 ore am dat 150 euri lunar,fara nici o masa inclusa.in ultimul an a fost gratis ,am platit numai 50 euro lunar mancarea.

alina bauernhoful l-am ales la recomandarea unor prieteni care au fost de 2 ori acolo si au fost foarte incantati.noi sapt trecuta am fost singuri,am avut excusivitate ca sa zic asa,dupa si ianintea noastra au fost toate cele 3 fewo ocupate si erau si cate 10 copii.nu stiu sigur daca inchiriaza si pentru 2-3 zile.noi voiam sa stam mai putin dar ne-au spus ca numai pt o saptamana cand sunt vacante.
noi am fost la www.ferienhof-neudeck.de/index.htm" target="_blank">acesta dar sunt multe in zona,vezi www.kinderland-frankenhoefe.de/bauernhofurlaub.html" target="_blank">aici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo doamnelor
vorbiti de mutare? 5 euro in cont la moa si dau sfaturi garla. (e o gluma, n-o luati in serios ca va returnez banii inapoi!)

in Bayern e destul de greu de gasit o locuinta. greu in sensul ca trebuie sa cauti ce iti place, sa fie o zona confortabila ptr toata familia (scoala, gradinita, acces la transport, etc) apoi se fac termine ptr vizionare casei, apoi de cele mai multe ori nu te poti muta imediat, ci cel mai putin peste o luna. sa nu mai spun ca proprietarul te poate intreba, depinde de felul cum te prezinti, ce lucrezi, daca ai contract de lucru. iar fata de straini sunt si mai atenti. daca nu stii limba ai nevoie neaparat de cineva sa traduca. iar de semnat contractul, cand se ajunge la faza respectiva e bine sa fie citit cu mare ATENTIE inainte si abia apoi semnat.
astea sunt dupa mine cele mai importante aspecte la o mutare. in tot cazul, mai ales la prima mutare e bine sa ai pe cineva sa te indrume.

legat de scoala, sistemul e bun (parerea mea) in Bayern, nu ma indoiesc ca si in alte parti. dar va trebui sa invete limba germana. copii mei au venit de la o scoala din Elvetia cu predare in engleza si din clasa 4 acolo, aici au fost pusi in a cincea. dar au trebuit sa mearga la Übergangklasse (in traducere romaneasca o clasa de trecere unde copii invata limba germana facand scoala normala). stiau ceva germana, sa scrie si sa citeasca. din cate cunosc eu, exista multa indrumare la scoala ptr copii inspre ce meserii sa mearga. se pune mult accent pe Ausbildung, abia apoi pe urmarea universitatii. care e destul de costisitoare. dar pana acolo mai aveti cale lunga.


Cristina (tinatache) , noi ne-am mutat din motive de spatiu si sa fim mai aproape de serviciu. camerele copiilor erau micute. nici aici nu sunt foarte mari, dar totusi e mult mai ok.

in rest, suntem ok. daca avem internet si tv , avem de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Si EU sunt in cautare de locuinta pe langa nurnberg si vreau sa va spun ca tare greu se gaseste.ba nu da la Romani,ba nu da la familie cu copii,ba iti cere fluturas pe 3salarii si sotul meu nu are Inca.deci stau deja ca pe spini ca puteam sa merg de 2 sapt acolo dar nu pot Inca.ca nu am unde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mi-am amintit ceva important legat de cautarea unei locuinte.
la maklari se percepe comision. de obicei te pune sa semnezi inainte de a incepe sa-ti caute locuinta un contract. si daca nu-l citesti cu atentie.... mama lu´ stefan cel mare te asteapta dupa colt. ca platesti si ce n-ai vizionat.
deci nu semnati nimik, absolut nimik pana nu cititi inainte. unii makleri profita ca nu stiti limba si va spun ca nu-i nimk de plata ca e doar asa un contract..., dar la urma se dovedeste ca e de plata cu varf si indesat. in Germania orice hartie semnata are putere, te obliga la plata doar ptr ca ai semnat. noi nu am patit-o, dar avem cunostinte care s-au fript si platesc acuma arsura.

ali24, unde mai exact pe langa Nurnberg? de obicei in satele imediate de langa Nurnberg, locuintele sunt mai scumpe. si trebuie sa ai in vedere deplasarea la scoala, gradinita, servici. noi am cautat alta locuinta aproximativ un an. fara sa apelam la maklari sau alte agentii de imobiliare. pana la urma am gasit exact ce ne-am dorit, dar am asteptat destul. serviciul meu se afla la 20 de minute cu S-bahn-ul, langa Nurnberg. si platesc 100 euro abonamentul ptr transport. serviciul sotului la fel, insa dumnealui merge cu auto.

asa ca atentie si informati-va bine inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, atunci sa va fie de bine in noua locuintza

Noi acum 10 ani am patit la fel, am cautat 2 luni un apart., zi de zi cu ziarul la prima ora, si sotzul stie germana . A urmat o per. mai relaxata, stateau apart. goale, puteai alege, acum iar e bataie pe ele. Si niste preturi si la cump. si la inchiriat... Cu scoala nu e cazul sa va faceti griji, vin tot timpul copii fara sa stie o boaba de germana. Se gaseste pt fiecare cate un locsor. Dupa mutat sunati la Gimnaziu/Realschule cea mai aproape, si in clase mai mari vin copii din alte tari, dar nu stiu care sunt criteriile de inscriere.
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

kariguld initial vroiam in schwabach.dar acum ca am vazut ca se gaseste asa greu cautam si in imprejurimi...roth ,nurnberg...noi ne gandeam sa gasim ceva pana in 500 euro dar pana la urma in lipsa de altceva merge luni sa vada una chiar in centru la schwabach dar ajunge la 670 cu tot cu cheltuieli.si e si la agentie la care mai platim 1000in plus comisionu.dar sa vedem daca ne accepta si asa.am depus acte si la locuintele de stat care ne au trimis raspuns ca au primit cererea noastra si urmeaza sa ne trimita oferte.dar eu stiu cat poate dura asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Buna din nou.
Multumesc mult inca o data pt raspunsuri.Kari, Aschiuta, Cristina

Oricum,mi se incredibili!!!Si nu ma astept la nimic bun.Spaniolii sunt super ca oameni,pe noi ne-au ajutat foarte mult.
Daca nu ar fi programul la scola atat de aiurea aici,zau ca as mai sta cativa ani Dar ne vom descurca cumva si fara germana, si fara ajutor,ca nu avem la cine apela la fata locului.

Multumesc inca o data.
O zi faina va doresc.

Andreea mami de Theona (27.08.2002) ,Casian (18.06.2008) si Aris (14.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

the_andreea, simt o nota de pesimism in glasul tau. fii optimista! poti sa mai intrebi, in masura timpului iti vom raspunde. si daca mai rasfoiesti cel putin ultimile 6, 7 capitole vei gasi informatii. sa mai discutat pe tema asta.

ali24, 670 cu NK e chiar ok. nu stiu insa despre cate camere e vorba. apoi sa fiti atenti, ca pe langa cei 670 mai e de platit curentul si eventual caldura. de fapt de obicei caldura se plateste extra. deci mai adauga cel putin 100 de euro la 670. apoi un telefon cu internet, inca vre-o 40 euro. cu 500 euro chirie inclusiv NK, gaseti in zone predominant cu straini si cu camere micute. dar ptr inceput e bine daca gasesti asa.
la locuintele de la stat nu te apropii, din start esti respins. acolo se cere contract de munca unbefristet si un venit destul de mare. ei sunt draguti si iti raspund, dar asa functioneaza la ei. pe viitor cand vei lucra si tu, daca aveti de gand sa va stabiliti definitiv sau pe o perioada lunga in Germanaia, puteti incerca la locuintele de stat gen WBG sau altele.
bafta sa reusiti tot ce v-ati propus.

Mergi la inceput