Cum sa procedez?

Cum sa procedez? | Autor: Picky_toto

Link direct la acest mesaj

Am impresia ca a mea copila de 1 an jumate se intarca, ptr ca de cateva nopti refuza sa mai suga la san si plange, incat am avut impresia ca o doare ceva (am fost si la pediatru si nu are nimic).. si la fel se intampla si pe zi, insa cu ceva plansete si suspine tot mai sugea putin insa de azi-noapte nu a mai vrut deloc sa suga, iar acum de dimineata cand am pus-o la san s-a agitat, si a refuzat sanul. Eu am incercat sa ma mulg ca am impresia ca-mi explodeaza un san la cat de plin si tare este, iar intre timp ea a gasit paharul de laptic al celei mari si l-a baut. Am incercat sa-i dau si lapticul muls de mine, a luat o inghititura apoi l-a dat deoparte si a continuat sa bea din paharul celei mari. Mai vine la mine cu pernuta ca vrea tatzi, sta 5 sec cu ea in gurita fara sa traga si apoi pleaca si cauta paharul cu laptic ca sticla nu o prefera.
Ok sunt tot mai convinsa ca se intarca, insa eu nu stiu cum sa procedez, cum sa fac cu sani, ca unul e f tare si dureros, m-am muls putin dar ma gandesc ca ajuta pe moment apoi tot o sa devina dureros si nu vreau sa ajung la mastita ca doar ce am trecut prin una la inceputul luni si doar cu antibiotic mi-a trecut. Cum sa opresc lactatia? Auzisem de ceva pastile/injectie, dar nu prea stiu multe despre ele...si cu atat mai putin nu stiu cum sa procedez la intarcare.
Cea mare s-a intarcat tot pe la 1 an jumate, dar la ea a fost mai usor, si treptat iar laptele s-a retras singur fara dureri...eram insarcinata in 4 luni cu mezina si posibil ca se schimbase gustul laptelui de prefera sticla in locul sanului..insa acum e diferit..

Va rog daca se poate sa-mi dati ceva sfaturi cat mai repede, ca sa stiu daca e cazul sa merg la medic sau nu..mai ales ca e vineri si in wkd nu lucreaza nici un medic ...

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Piky, iti spun cum am facut eu. Am scos lapte din sani putin, cat sa detensionez, dar sa nu stimulez lactatia. Poti pune comprese reci sau frunze de varza. Primele zile e mai nasol, apoi usor-usor, corpul nu mai produce lapte si sanii vor reveni la normal.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Fix ca Laura am facut si eu.
Scos cat sa fie sanul cat de cat moale - sau macar sa nu mai poti sparge pietre cu el.
Am pus niste foi de varza in blender, am scos tocatura aia si am pus-o intre niste bucati de tifon, pe care le-am pus in sutien.
Toata povestea a tinut vreo saptamana. Laptele a disparut de tot dupa 1 luna si, dar oricum, nu mai era deranjant.
Nu recomand deloc medicatia de ablactare. Mi se pare invaziva iar reactiile secundare nu sunt deloc de neglijat si nici chiar asa de rare.


Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

E clar ca se autointarca insa nu a putut adormi fara sa simta sanul in gurita..si plangea..chiar nu stiu de ce procedeaza asa..adica isi doreste tatzi insa refuza sa mai suga..prefera lapticul la pahar..

Sanul stang e dureros si tare, mi-am pus comprese cum m-ati sfatuit(va multumesc Laura si Ina ) am scos putin laptic insa imi pare ca nu prea da roade..plus ca din cauza durerii am si o stare de nervozitate.. dreptul e ok, nu doare, nu-i ca piatra..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

E clar ca se autointarca insa nu a putut adormi fara sa simta sanul in gurita..si plangea..chiar nu stiu de ce procedeaza asa..adica isi doreste tatzi insa refuza sa mai suga..prefera lapticul la pahar..

Sanul stang e dureros si tare, mi-am pus comprese cum m-ati sfatuit(va multumesc Laura si Ina ) am scos putin laptic insa imi pare ca nu prea da roade..plus ca din cauza durerii am si o stare de nervozitate.. dreptul e ok, nu doare, nu-i ca piatra..



Mami de printese!
Buburuza
Fluturasul
Povestea Printesucai


"Daca ataci replica unui prost, risti sa te trezesti cu tot prostul in discutie" Nicolae Iorga

"In fiecare minut de furie, pierzi 60 de secunde de fericire" Ralph Waldo Emerson


deci : comprese reci cand te doare, dusuri cu apa mai rece direct pe sani

la dus, dupa ce lasi sa curga apa calda pe sani, masezi usor zonele intarite si scoti un pic de lapte, cat sa detensionezi sanul, sa nu se formeze acumulari de laptic
reduci consumul de lichide pentru cateva zile
iei antiinflamatoare (pe baza de ibuprofen sau paracetamol), atat pentru reducerea inflamatiei/durerilor, cat si pentru prevenirea febrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

vezi sa nu aiba niste afte.
asa a avut baietelul meu cel mic, vroia la san, dar il durea ff tare cand sugea.
verifica in gurita, pe gingii si in interiorul buzelor ca sa zic asa.

Dupa ce i-au trecut aftele a supt f bine in continuare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Sabina la asta ne-am gandit si noi pe noapte ca toata noaptea a vrut cu sanul in gurita dar nu sugea si dadea sa planga. Fata cea mare de 3 ani are afte si trebuie sa-si spele gurita cu iso-betadine insa la cea mica doctora nu a vazut nimic in gurita ..
Din pahar bea laptic, chiar si cel pe care l-am muls, ca era asa comica, dupa golea paharelul venea la mine sa-l pun din nou la tatzi sa-i dau din nou laptic... dar nu vroia sa ia sanul in gurita, posibil ca daca are dureri le asociaza cu sanul...si de aceea refuza..o voi controla cand se trezeste in gurita sa vad daca are ceva.

Corina asa am procedat aseara, multumesc..acum am o durere de cap ingrozitoare, sani dor, stau cu comprese reci pe ei, si stiu ca asa s-a manifestat si la mastita cu dureri de cap...si ca sa fie totul ok, am si programare la dentist azi....

Va multumesc tuturor ptr raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Pe langa detensionarea sanilor cum au zis fetele pe mine extraordinar de mult m-a ajutat faptul ca mi i-am strans tare; din lipsa de altceva si din imposibilitatea de a ma infasura eu insami cu vreo fesa m-am strans peste sani cu o burtiera (aia ce am folosit-o peste burta cand am nascut); pur si simplu mi-am incheiat-o peste piept. Parca imi lua durerea cu mana. Vreo 2-3 zile am tot umblat cuea si a fost semnificativa senzatia de usurare cand ma strangeam.
Si da, in o saptamana-o saptamana si ceva trece senzatia de durere si discomfort si apoi in cateva luni dispare total laptele.

Mergi la inceput