Manualul de religie

Manualul de religie | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Am mai discutat eu la acest topic de manualele de religie. Am discutat de rau. Nici mie si nici fetei nu ne-au placut si ne-au dat multe batai de cap si profesorii si manualul in sine.

Fii-mea a vut atata dusmanie fata de aceasta ora incat in prima ei zi de eleva de liceu m-a sunat sa-mi spuna sa o scot de la ora de religie.
I-am replicat ca nu e nicio problema ne declaram atei si gata.
"Oh, tine, minte eu never, da' never, nu am sa declar nicaieri si nimanui ca nu cred in Dumnezeu. Raman la ora" - zise ea suparata pe mine.

Asa ca, acasa am rasfoit (nu l-am aprofundat) putin manualul. Sunt foarte multumita de el.
Este exact ce imi doream eu sa fie.
Structurat:
- dogmatica;
- morla crestina, liturgica si arta;
- spiritualitate si misiune;
- religiile in istorie;
- ortodoxie si cultura;
- crestinismul si problemele lumii contemporane.

Ei bine in ultimul capitol trateaza absolut tot incepand cu tinerii si preocuparile lor, muzica, droguri, mass-media, viata intima.

La sarsitul fiecarui capitol se gaseste:
- cum sa argumentam o idee
- cum sa alcatuim o mapa documentara
- cum sa ne comportam la spovedanie, impartasanie
- cum sa alcatuim un proiect
- cum sa elaboram un eseu
- cum sa intocmim un referat
- cum sa ne comportam cand participam la o conversatie
Toate aceste explicatii sunt laice, insa sunt urmate de mici teme ce au la baza viata crestinului.

Am rasuflat usurata.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in primul rand nu tre sa dai declaratie de ateu ca sa fii scos de la religie.

in alta ordine de idei, manualul de religie de clasa I e mai sangeros:
- aprofundeaza despre coasta lui adam la lectia nr. 3;
- ii invata ca daca te rogi seara, dimineata castigi un concurs de sah;
- ca daca te joci pe strada te pedepseste Dumnezeu si te arunca pe capota masinii
etc.

banuiesc ca la liceu au presupus autorii manualului ca-n generala s-au calit suficient si acu' poa' sa abordeze subiectele cu ceva ratiune si simtire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu nu-s de acord cu religia la varste mici.Ei sunt foarte influentabili la varste de 5-10 ani.....si mai devreme si nu am chef sa i se spuna ca daca ..nu stiu ce atunci o bate doamne doamne......
Asa ca o sa iau masuri cand va fi cazul,e sufiicient sa stie ca nu trebuie sa faca rau, sa respecte oamenii, sa invete bine,nu cred ca pedepsele proferate de unele carti sunt benefice.Auzi,daca te duci in club arzi in iad.....atunci la biserica,nu,sa umplem buzunarele .....altora....asta nu e religie,nu e propovaduirea iubirii fata de oameni ci santaj.Asta consider eu,e opinia mea si cand va fi cazul voi interveni.
Si punct.
Eu am fost crescuta pe vremea impuscatului..aveam 13 ani la revolutie....si m-a invatat mama ce a trebuit.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sincer, mi mi se par cam rupte de realitate.adica trebuie sa cobori in randul tinerilor sa vezi cam cum sunt,altminteri nu se potriveste.
nu zice nimeni sa te abati de la dogme sau de la decalog,dar conteaza si tonul pe care vorbesti despre acestea.

eu, personal, sunt dezamagita de manuale,dar sid e calitatea profesorilor de religie.

corap, pai invata ori sa se roage de frica ori a se roage ca sa castige ceva, fie si un concurs de sah.
chestia cu coasta nu e adecvat prezentata pt un pusti de 7 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

parca s-a mai vb despre asta....la un alt subiect.

eu nu cred ca e ceva de speriat ce citeste in Biblie, sau manual...hai sa nu exageram!

asa si in Scufita Rosie taie vanatorul burta lupului pune pietre si o coase la loc, in capra cu 3 iezi, pune lupul pe scaunul de ceara, ii da foc...
si mai toate povestile au cate un episod din asta si tot nu raman traumatizati.
ca sa nu mai vorbim de filme, desene animate...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nici eu nu cred ca e ceva de speriat. Am mai spus, ca parinti am vrea (unii din noi, nu toti) sa dispara brusc de pe pamant orice consideram noi ca le dauneaza copiilor.
Ei bine, lor nu le dauneaza chiar orice credem noi.
Chiar deloc.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, Michele, s-a mai discutat, chiar eu am discutat cu vehementa. Nu mi-am schimbat parerea de atunci dar, uite, am fost placuta surprinsa sa aflu ca exista si parti bune, ca se poate si altfel.

De asta am deschis subiectul asta... si pentru ca nu mai imi amintesc titlul fostului sub. pentru a-l continua.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Da, Michele, s-a mai discutat, chiar eu am discutat cu vehementa. Nu mi-am schimbat parerea de atunci dar, uite, am fost placuta surprinsa sa aflu ca exista si parti bune, ca se poate si altfel.

De asta am deschis subiectul asta... si pentru ca nu mai imi amintesc titlul fostului sub. pentru a-l continua.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


scuze ca s-a inteles asa...

si eu ma bucur pt voi ca se poate

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

in primul rand nu tre sa dai declaratie de ateu ca sa fii scos de la religie.

in alta ordine de idei, manualul de religie de clasa I e mai sangeros:
- aprofundeaza despre coasta lui adam la lectia nr. 3;
- ii invata ca daca te rogi seara, dimineata castigi un concurs de sah;
- ca daca te joci pe strada te pedepseste Dumnezeu si te arunca pe capota masinii
etc.

banuiesc ca la liceu au presupus autorii manualului ca-n generala s-au calit suficient si acu' poa' sa abordeze subiectele cu ceva ratiune si simtire.


pe bune?chiar asa scrie in carte ?"
castigi un concurs de sah;"
te pedepseste Dumnezeu si te arunca pe capota masinii"



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Citat:
citat din mesajul lui corap

in primul rand nu tre sa dai declaratie de ateu ca sa fii scos de la religie.

in alta ordine de idei, manualul de religie de clasa I e mai sangeros:
- aprofundeaza despre coasta lui adam la lectia nr. 3;
- ii invata ca daca te rogi seara, dimineata castigi un concurs de sah;
- ca daca te joci pe strada te pedepseste Dumnezeu si te arunca pe capota masinii
etc.

banuiesc ca la liceu au presupus autorii manualului ca-n generala s-au calit suficient si acu' poa' sa abordeze subiectele cu ceva ratiune si simtire.


pe bune?chiar asa scrie in carte ?"
castigi un concurs de sah;"
te pedepseste Dumnezeu si te arunca pe capota masinii"



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/


ti se pare ca am pus ghilimele?

evident ca nu scrie, din moment ce e manual de clasa I, care se bazeaza pe fotografii / imagini. dar exista: copilul pe capota masinii; copilul in spital (sub sloganul "neascultarea se pedepseste" - really?); copilul cu privire de drogat (asta-i copilul pozitiv in manual).
si, desigur, succesiunea de imagini:
imaginea 1: un copil se roaga seara in genunchi
imaginea 2: copilul din genunchi (nu mai e in genunchi in poza asta) joaca sah cu un copil (despre copilul 2 nu se precizeaza daca s-a rugat sau nu; nici despre copilul 1 nu se precizeaza daca are habar au ba de jocul de sah)
imaginea 3: un podium cu copilul 1 jubiland cu medalia la gat.
sloganul? aveti 3 incercari.

si nu, imaginea copilului pe capota masinii nu e groaznica per se; intr-o ilustrare de educatie rutiera sau de constientizare a procesului cauza / efect poate fi chiar ok. dar in contextul "te pedepseste Dumnezeu" este deplasata. rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai era o imagine intr-un manual care a nascut proteste vehemente: un copil care cade dintr-un copac in care parintii i-au spus sa nu se urce. Dumnezeu l-a pedepsit pentru ca nu-i ascultase.


Sa va citez niste exemple de ceea ce mie mi-a placut din manualul asta:

Publicitatea: Promovata prin intermediul tuturor mijlocelor de informare are ca scop atat informarea oamenilor cu privire la calitatile unor bunuri si servicii, cat si influentarea lor, astfel incat ei sa devina cumparatori sau consumatori. Publicitatea este necesara, recunoscandu-i-se valoare informativa, in masura in care atentioneaza asupra unor calitati reale ale produsului.
In unele cazuri, insa prin publicitate se pot crea false trebuinte, iar oamenii pot fi manipulati in optiunie pe care le fac.

Criterii de selectare a informatiei
Intrucat cantitatea de informatie este foarte mare si puternic diversificata, propunand si promovand valori, atitudini, comportamente diferite, crestinul trebuie sa dispuna de vointa si de criterii de selectare si utilizarea a acesteia.
Trebuie sa depaseasca satisfactia produsa de caracterul surprinzator al stirilor si sa se preocupe de semnificatia si de importanta faptelor si evenimentelor prezentate.
Invatatura crestina este sursa unor asemenea criterii de selectie, de prelucrare si de evaluare a informatiilor.
Biserica nu interzice tinerilor accesul la informare, ci incearca sa le dezvolte spiritul critic si capacitatea de discernamant:...
"... si dupa cum atunci cand culegem flori de trandafir dam la o parte spinii, tot asa si cu niste scrieri ca acestea; sa culegem atat cat este de folos si sa ne ferim de ce este vatamator." din Omilia catre tineri, Sf. Vasile cel Mare.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput