Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Hop-top si eu! Am avut putina treaba de dimineata si acum am venit la apel
Bubu sa stii ca exact asa sunt si eu la faza cu trofeul pt abtinutul parerilor despre surioara Menei. Oricat de sora mi-ar fi asa i-as zice ori sa se potoleasca cu anumite chestii, ori sa se mute la neamuri/hotel/oriunde vede cu ochii. Mena, nu esti obligata sa o suporti, chiar daca ti-e sora. Daca ea atata minte are la varsta ei si atat de mult tine la tine si la comoara ta din burtica pt care vede (sau ar trebui sa vada) cat de mult lupti...mai bine lipsa. Ar trebui sa se maturizeze (cam greu daca nu a facut-o pana acum)
Intr-adevar, cu durerile de spate cam toate avem sau vom avea de furca intro mai mica sau mai mare masura. Si pe mine ma mai loveste cateodata cate una de vorbesc singura.
Alina, felicitari pt noua saptamana. La cat mai multe inainte!
Angelique ai grija de tine si sa stea bebe acolo pana la termen. Si tu sa nu mai ai parte de asa evenimente neplacute! sa treaca mai repede.
Fetele mele, consum lactate si am luat si prenatale, ce-i drept una la 2 zile ca sunt mai puternice, dar nu ma asteptam ca Sofi sa ma sece de ele in asa hal. Aceleasi prenatale le-am luat si la Andreea si mi-a fost super bine. Am avut un soc cand am vazut analizele. Cu magneziul cam simteam eu ca e cam nasol, ca parca prea ma bazaiau contractiile (chiar si nedureroase). Si glicemia nu am avut-o niciodata sub limita, nu stiu ce s-a intamplat acum. Mie tot imi era pofta de dulce si mi-era teama sa nu fie mai mare, cand colo e prea mica. Plus ca si hemoleucograma a iesit data peste cap. Abia astept sa vorbesc cu medicul de familie sa vad ce zice. Dar va trebui sa astept pana saptamana viitoare. Pana atunci incerc sa nu ma stresez din cauza asta.
Acum mi-am facut iaurt natural cu miere si nuci si e foaaarte bun
Cat depre burta, e mai bine
burticile si mamicile!!


Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

I-am atras atentia, ne-am si certat . Mi-am jurat ca e ultima data cand mai fac un gest de genul asta pt oricine (desi daca era un strain zbura de mult din casa). Plus ca al meu sot e inebunit de atata dezordine si nebunie in casa . Mi-am stricat linistea familiei.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Mena...te rog mult nu te mai gandi la ea, nu mai vorbi despre ea, ca te incarci tu cu energii negative, acumulezi nervi in tine. incearca sa te gandesti numai la lucruri frumoase, uita-te pe net la hainite de bebei, incepe sa faci o listuta cu ce-ti trebuie pt bebe si pt tine...incearca sa te detasezi de problema aceasta. iti spun din experienta mea de sapt trecuta cand miercuri am simtit ca explodez de nervi si ca urmare bebele meu a facut greva, am avut niste contractii super urate . Si eu sunt intr-o situatie asemenatoare doar ca la mine dureaza din mai si va mai dura cel putin 1 luna ....sper eu sa ma lase sa ma pot linisti de prin noiembrie si sa-mi adun gandurile.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

I-am atras atentia, ne-am si certat . Mi-am jurat ca e ultima data cand mai fac un gest de genul asta pt oricine (desi daca era un strain zbura de mult din casa). Plus ca al meu sot e inebunit de atata dezordine si nebunie in casa . Mi-am stricat linistea familiei.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X


Acum repira adanc, numara pana la 10 si linisteste-te. Parca ziceai ca nu mai sta atata, nu? Si ei daca nu ii convine, asta e. Este casa ta, familia ta si nu trebuie sa aveti voi de suferit din cauza ei. sa treaca supararea si stresul

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui irilac31

Mena...te rog mult nu te mai gandi la ea, nu mai vorbi despre ea, ca te incarci tu cu energii negative, acumulezi nervi in tine. incearca sa te gandesti numai la lucruri frumoase, uita-te pe net la hainite de bebei, incepe sa faci o listuta cu ce-ti trebuie pt bebe si pt tine...incearca sa te detasezi de problema aceasta. iti spun din experienta mea de sapt trecuta cand miercuri am simtit ca explodez de nervi si ca urmare bebele meu a facut greva, am avut niste contractii super urate . Si eu sunt intr-o situatie asemenatoare doar ca la mine dureaza din mai si va mai dura cel putin 1 luna ....sper eu sa ma lase sa ma pot linisti de prin noiembrie si sa-mi adun gandurile.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+


Valabil si pt tine ce i-am scris Menei. Mult a fost, putin a ramas. Imi imaginez ca va este greu, dar incercati pe cat posibil sa va relaxati si sa va calmati pt bebeii din burtica. Familia voastra este cea mai importanta!(si aici ma refer la voi, sotiori si mostenitori )
si tie sa treaca supararea.

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Bioana Purelan e lanolina, ajuta la vindecarea ranilor. E buna, mi se parea ca ajuta sa se vindece mai repede si nu trebuie nici sa te speli inainte de alaptat.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

E, clar la mine e una din zilele foarte proaste cum nu am mai avut pana acum.
Tocmai ce am avut o criza de nervi ceva mai devreme. Am ajuns acasa de la scoala cu copii si Bia a inceput sa planga ca i-a luat varasu platelina din bucataria ei. Si eu de nervi, tot copilul il cert ca nu isi pune lucrurile la loc sigur. Apoi ii da plastelina inapoi dar amestecate toate culorile, si dai plans iar pe copil. i-am explicat maicasii, cat de calm am putut, ca m-am saturat sa imi vad copilul plagang doar pentru ca sa se simta al ei bine. Si apoi m-a bufnit plansul. Aaa si s-a suparat si soacramea pe mine ca m-am luat de fisa.

Gata, m-am descarcat. sper sa nu va suparati pe nime.

Nicoleta 27+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Ziua buna tuturor!

Am ajuns si eu in sfarsit sa am putin ragaz la calculator, ca de dimineata o tot tin in intalniri.

Asa cum va ziceam, ieri am fost la targ, singura cu Sara dupa mine. E un articol aici pe DC despre ce sa te astepti cand mergi cu un copil la cumparaturi si e f amuzant. Ei cam asa am patit eu: ma uitam cu un ochi la slanina si unul la faina si incercam sa nu scap din vedere nimic. Sara a fost oricum extrem de intelegatoare si intr-o ora terminasem.

Nu m-am uitat la mobila si carucioare ca nu m-au interesat, dar erau ceva standuri. La hainute, am gasit si lucruri ok, mai ales la banuti 12 lei un body si 15 lei o salopeta gen prosop cu bretelute, foarte dragalase de la rombaby. Am mai luat de la ei si sunt ok si la calitate, mai ales pentru durata lor de viata. Am vazut si la scoruri mult mai mari, dar nu e cazul pt noi. Am mai luat o salopeta grosa, de fas, cu 60 lei si niste salopete intregi de bbc tot la 15 lei. Īn rest preturile variau la produsele astea cam asa: body 12-50 lei, salopeta intreaga 15-30/50/70 lei, salopete groase 60 - multe sute, rochite si alte cele, tricotate, in jur de 50-70 lei sau mai mult. Am luat si Huggies no. 1, 27 lei, 1 + 1 gratuit. Ieri am facut o "cercetare de piata" si am constatat ca luate de pe net, la preturi f ok, nu sunt diferente in huggies si pampers alea cu bumbac.
Concluzia e ca nu am vazut/ gasit lucruri spectaculoase la targ, dar e bine ca sunt toate adunate si ai de unde alege fara sa alergi prea mult. Cred ca oferte f bune, chiar mai bune, se gasesc si pe la supermarket-uri. Apropos de aglomeratie, ideal ar fi sa evitati maine dupa amiaza caci va fi adevarat omor.
Va doresc tuturor mult, mult spor la cumparaturi, iar celor care nu ajung, sa nu aiba regrete ca nu pierd nimic esential.

In alta ordine de idei, Mena, stiu ca tu esti f rabdatoare si subscriu si eu la spusele fetelor. Eu cand am nascut-o pe Sara n-am suportat pe nimeni in jurul meu, motiv pentru care n-a ramas nimeni cu noi nici macar o noapte ca sa ne ajute. Altfel marja mea de toleranta e f larga, dar cand vine vorba de casa si familia mea ma irita si cel mai mic gest de a face lucrurile altfel decat sunt eu obisnuita sau cred eu ca e bine. Ai grija de tine ca asta e cel mai important!

Angelique sa treaca durerile si bb sa stea cuminte! Multa sanatate!

Fetelor in we eu iar dispar. Mergem sa facem parastasul de 6 luni pt socrul meu. Asa ca aveti grija de voi, odihniti-va si multa distractie

Iulia, mami de Sara Andreea si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Wow, Angiuta, sa stii ca e super pret!
Alina, noi suntem cu fix o sapt in urma ta
Irilac, este obligatia medicului de familie sa va instruiasca pe amandoi cu toate informatiile care se dau la cursurile de puericultura. Noi nu facem nici un curs, se duce iubi la inceputul lunii noiembrie la medicul lui de familie, care ii va face un curs intensiv, ii da si acea adeverinta care ii da dreptul la mai mult concediu si gata. Ne costa 40 ron. Stiu ca majoritatea medicilor de familie pot da adeverinta asta fara sa coste nu stiu cat si informatiile sunt cam aceleasi.



Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irilac31

Mena...te rog mult nu te mai gandi la ea, nu mai vorbi despre ea, ca te incarci tu cu energii negative, acumulezi nervi in tine. incearca sa te gandesti numai la lucruri frumoase, uita-te pe net la hainite de bebei, incepe sa faci o listuta cu ce-ti trebuie pt bebe si pt tine...incearca sa te detasezi de problema aceasta. iti spun din experienta mea de sapt trecuta cand miercuri am simtit ca explodez de nervi si ca urmare bebele meu a facut greva, am avut niste contractii super urate . Si eu sunt intr-o situatie asemenatoare doar ca la mine dureaza din mai si va mai dura cel putin 1 luna ....sper eu sa ma lase sa ma pot linisti de prin noiembrie si sa-mi adun gandurile.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+



Am sperat ca ma ajuta dar se pare ca mai mult de vorbit,mancat si fumat nu stie... Ar trebui sa plece saptamana viitoare. A inteles ca deranjeaza dar nu cred ca a inteles inca de ce sau mai bine zis chiar daca a inteles nu face nimic in privinta asta.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput