Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Almy, pe asta cu ruptul membranelor nu o stiam. Dar ma gandesc ca ceva schimbari daca ai o infectie tot ai sa iti poti da seama.
Aici cu donatul hainelor e greu tare, de parca nu ar fi oameni nevoiasi

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popeasco, poate stii pe cineva care are rude pe undeva pe la tara si stie vreo familie amarata, noi le-am trimis prin nasii nostri la ei la tara...

Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

... pentru ca la noi la tara sunt numai fitosi, nu poarta ei hanele de la noi...


Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Bioana, ce frumos ca la voi taticul primeste concediul platit in timp ce esti si tu acasa.
Mie nu mi-e clar cum e in RO, taticul primeste 1 luna dupa ce ma intorc eu la lucru? Sau poate sa o ia in acelasi timp cu mine? Dar in timpul celor 42 de zile de postnatal?

Cine ma lamureste si pe mine?

Fetelor, mamicilor, vreau sa va spun si eu de asigurarea de care vorbea Mada. La noi firma a incheiat o asigurare de grup (pentru toti angajatii care au vrut) pentru spitalizare si interventii chirurgicale. E super buna ca imi acopera mare parte din nasterea la privat. Si am auzit si de alte firme care au asa ceva. Polita de asigurare trebuie incheiata cu cel putin 9 luni inainte de nastere, sa propuneti la HR, mai ales cand o sa va ganditi la urmatorul bebe.

Va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ipraty, nici, nici... Tatal beneficiaza de acea luna de concediu la cerere, dar se scade din perioada ta de concediu (cel de crestere a copilului, nu postnatalul care este intangibil) si nu si-l poate lua o data cu tine- deci tu te intorci mai devreme cu o luna la serviciu, dar sotul tau poate sta acasa. Se face un dosar separat de al tau.
Ma incanta si pe mine treaba asta, dar dupa ce ca voi sta acasa 11 luni si jumatate in loc de 2 ani, mi se mai scade inca o luna daca optam sa stea si iubi in CO cu copchilul. Oricum cand ma intorc eu la serviciu cade magareata pe el, asa ca prefer sa mai stau eu o luna. Si asa am sufletul bucati. Dupa atatia ani in care atata lume a stat acasa 2 ani eu nu pot din cauza nenorocitilor de bani. Pe de alta parte fetele din alte tari nu sunt nici pe departe atat de norocoase ca mine, un an ar fi lux pentru ele, asa ca... asta e...


Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

Fetelor eu am problem serioase cu spatele.. De multe ori nu pot sa Mai merg.. Bb cred ca e f jos si apasa pe coloana in zone ultimelor vertebre... Si problem e ca nu are cine sa ma ajute, husband ul la work pan la 10 .. Misso de multe ori vrea in brate.. Hmmmmm


<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu


exact asa patesc si eu....si doare de ma seaca la inima:(((

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Irilac exact asta vroiam sa iti zic si eu-ce a zis Almy,analiza secretiilor e f importanta sa nu risti vreo nastere prematura.Daca ar fi sa aleg intre analiza asta si cele de sange:fier,calciu,etc as alege clar secretiile.
Pentru ca nu voi naste prematur daca am o deficienta de fier de ex...

Si pe mine ma doare spatele,mai ales ca stau mult pe scaun,cand ma ridic ma seaca pur si simplu.Si intinsa ma doare daca nu nimeresc pozitia,doar ca nu mereu-din cand in cand.

Am vazut ca Ioana tu aproape ai terminat cursurile de pregatire pt nastere,eu abia din 16 oct incep la medicover-sunt 6 sapt cate 2ore/sapt.Oare le mai termin?Daca nasc un pic inainte de termen nu cred ca le mai prind pe toate.As fi vrut sa fac lamaze cand ajung inapoi in tara,dar nu am nici un centru aproape de mine.Zona de nord unde e promama de ex nu ma avantajeaza,eu stau in Balta Alba.
Am cautat pe net dar nu am gasit.Stiti vreo sala de lamaze mai in centru-gen Unirii?
Merge cineva la Lamaze,se merita?

Sunt happy ca mi-am schimbat biletul si vin mai devreme acasa,merg si eu la baby expo,yeeeePopi daca o sa vad o graviduta cu multe cumparaturi si 2 parinti dupa ea voi stii ca esti tu

Va pup si va las o ciocolata cu lapte din Alpi ca tot sunt chiar langa ei si ii vad de la fereastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor. Hai ca am zis eu de ieri ca azi n-o sa am timp sa intru si asa a fost, cand am venit de la gimnastica, a venit bunica mea pe la mine si am mai stat cu ea cat nu lucram la serviciu.
Bioana, nasol ca ai pierdut ieri atat timp cu consultatia si nici nu ai facut vaccinul, dar macar totul e bine.
Doura, nasol cu durerile de spate. Poate poti merge la kinetoterapie, eu merg de 3 ori pe saptamana si ma simt ok deocamdata. Si poate totusi gasesti pe cineva sa te ajute cu fetita.
Mami_de2, dragut de prietena ta ca va avea copiii de varsta apropiata.
Almy, si eu m-am apucat sa fac ordine in lucrurile pe care le aveam depozitate in camera fetitei. Majoritatea sunt lucruri pe care nu le-am folosit de cand ne-am mutat aici, si acuma tb sa vad ce mai pastrez si ce arunc. Nici eu n-as arunca hainele, dar nici nu stiu cui sa le dau.
Gina, cred ca e asa dragut ca a crescut Andreea si nu mai e bb mic, dar acusica o sa vina Sofia .
aqua, felicitari pentru prima zi de gradinita si mult succes in continuare.
Popi, ce bine ca mama ta e asa activa dupa operatie, sa stii ca e foarte important sa aiba o preocupare ca sa nu se concentreze pe chestiile nasoale. Asa ca las-o sa-si rasfete nepoata, ca doar asta e menirea bunicilor, nu? Si soacra mea a zis ca o sa vina cand se naste bb sa ma ajute cu treburile din casa, dar ca nu se baga peste mine cu bb. Sa vedem cum o fi atunci (si daca o conving pe bunica mea sa nu se bage ).
Irilac, daca nu ai simptome si ti-a facut control si a fost ok, eu zic ca e ok.
Nicoleta, super ca ti-au gasit inlocuitor si o sa iti poti lua concediu cand vrei.
Ina, bravo pentru rezultatele bune de la control.
Dannnah, nasol ca nu te poti intelege cu cei de la HR pentru concediu, eu am noroc, la noi asa a calculat si cu zilele aferente pre/post natalului.
Bioana, super ca o sa poata sta si sotul tau cu tine o luna. Sotul meu are 3 saptamani (ca a facut si cursul de puericultura) si o sa si le ia dupa ce pleaca soacra mea.
vreausaninga, suna foarte dragut lenjeria de care povestesti.
Gina, sanatate si succes maine la control.
Ipraty, ai dreptate cu asigurarea, e utila, eu am una care o sa-mi acopere cam 1/3 din costul nasterii, dar tot e ceva.
Onutz, dar putem sa stam noi 1 an (sau ma rog, 11 luni jumate)? ca eu intelesesem ca tb sa ne intoarcem obligatoriu cu o luna mai devreme si tatal daca vrea poate sta in luna aia, dar noi n-avem voie. Sau n-am inteles eu bine?
Laura, nasol ca si pe tine te doare spatele. Sanatate!
O seara buna sa aveti si sanatate tuturor!

Andreea 31+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Dana, ne faci pofta si cu ciocolata si cu vazutul Alpilor pe fereastra .

Andreea 31+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Andie unde mergi la gimnastica? Ce fel de gimnastica e?
Bine ca mi-am amintit de asigurare,am si eu si acopera pana la 3500RON/interventie plus 60RON/zi spitaluzare dar cred ca doar in caz de interventie chirurgicala e utila,nasterea naturala nu cred ca e acoperita.O sa intreb la HR.
Nu va mai fac pofta, o pap eu sa ma fac hippppppooo

Mergi la inceput