Cel putin 5 kg jos - mai suple de Sarbatori!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Dau si eu cu subsemnatul...ieri zi extraordinar de cuminte, cu stomac absolut gol, de lucea pe dinauntru , din cauza de stare de rau, greata si varsaturi. Acum imi fac curaj sa mananc 1/2 felie de paine prajita cu ceai de menta. De-abia acum am reusit sa ma ridic din pat, noroc de copil cuminte care s-a jucat frumos in jurul meu si m-am putut odihni.

Eu nu stiu cate kg am, dar se simte ceva ceva la haine, ca imi cam atarna...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Neata,


M.am cantarit dimineata - uitam mereu si o f#259;ceam dupa micul dejun- stagnez 67.8 kg. Īncep sa ma resemnez ca pe aici voi ramane o vreme - si asta daca sunt atenta - e greutatea la care am stagnat peste o luna si in mai-Iunie.

Caut inspiratie ce sa pregatesc azi, urmeaza sa fac aprovizionarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Bianca, cumpara linte rosie, ca e f buna facuta cu morcov si dovlecel ras, 1 ceapa, putin ulei de cocos si un strop de boia de ardei. Poti pune si o foaie de dafin cat fierbe.

Ia ceva peste oceanic (cod congelat de ex) sa-l faci la cuptor cu broccoli la abur si sos de usturoi/ulei de masline/sare/suc de lamaie.

Mai poti face o supa crema de rosii, cu rosii intregi la borcan, fierte cu putina ceapa, pasate si asezonata cu busuioc, usturoi, ulei de masline, sare.

Gandeste-te si la niste paste din orez fierte si amestecate cu legume China mix facute la wok cu un strop de ulei de cocos, sos de soia si condimente de care-ti plac tie, de ex ghimbir.

Si tot asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:


Soare , cald, ocean superb, piscina numai buna de aruncat.
Am ajuns cu serviciul, eu mi-am tarat familia aici.
Si as mai putea scrie un roman despre cum e sa fii vegetarian in Africa. Mori de foame cu zile daca nu esti extrem de organizat si un bucatar desavarsit si ingenios:)

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

iuhuuuu, deci si azi 61.3 hmmm, cred ca-mi face bine carnea...si un pic de dulceata de caise
in fine, ieri am fost ocupata cu serv dimineata, apoi cu vopsit, epilat chestii ca pana la 2 nu am apucat sa beau decat o cafea, apoi am facut o salata greceasca pe la 2.30 cu 2 wasa si am mai facut si niste bujurdi = feta cu sos de rosii la cupotor pe la 3.30 dar am mancat numai jumatate.
Seara am mancat niste supa crema de dovleac tot 2 wasa si 3 feliute de mozarella si 1/2 gutuie.
azi treb sa mananc tot light, mananc cateva felii de mozarela pe la 11 cred si apoi pe la 2-3 niste supa crema si nu mai mamanc pana diseara ca merg la petrecerea de carciun si sa nu ma duc cu ditamai burtoiul

deci de slabit,am slabit ceva, am cam 1-2 kg mai putin decat aveam inainte de sarcina, dar se vede la picioare ca ma incap cizmele, pe mine nu ma incapeau ca aveam gambele cam groase; treb sa fac ceva sa scap si be burtica care inca e la locul ei, desi parca a mai scazut un pic

marina,
acum vad, tu esti in angola, ce misto, cum e vremea pe acolo? soare, nu? i hate you, la noi sunt nameti de zapada, vreu si eu in tarile calde :(. Cum ai ajuns pe acolo? cu serviciul sau cu sotul?




Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Astazi am in plan o zi sportiva, o ora de alergat si piscina :)
O zi frumoasa si fara viscol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Iooi, Marina, m-ai omorat cu soarele si caldura! Aici is troiene pana la genunchi si ger...urasc frigul, vreau si eu "in tarile calde"!

In alta ordine de idei, eu sunt tot la regim, azi ou fiert cu paine prajita. Aseara am mancat 2 banane.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Caro, tx! Eu stiu sa gatesc asa:

- snitele
- piure
- mamaliga cu branza
- gratar
- diverse alte prajeli care nu merita mentionate la subiectul asta
Cu astea am trait bine merci 39 ani

Am invatat in ultimele 4 luni, dupa ce am ramas fara bona si al meu ajunge tarziu de la serviciu:

- carne cu sos rosu la cuptor
- pulpe la cuptor
- musaca (un adevarat hit, i-am depasit pe toti predecesorii desi mereu uit sa pun ceva)
- pui cu legume la wok
- chec la cana in 5 min

Mazarea (considerata mancare usoara) din pacate nu ne iese, nici mie, nici sotului iese f tare- am un feeling ca lintea se face aprox la fel?!

Suna f diferit propunerile tale si culmea, avem un pachet de paste de orez in casa. Am o mega-lista de shopping, abia astept sa revenim si sa testam ceva la pranz.

ah, ce bine suna ce povesteste Marina! nici mie nu imi place iarna, mai ales in Bucuresti, nu ii vad rostul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Supa de rosii pare extrem de interesanta, o sa o incerc si eu:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Reteta completa e asta:


Supa crema de rosii
Ingrediente
o ceapa
doi catei de usturoi
un morcov
putina telina
rosii decojite din conserva
1,5 l apa
paine pt crutoane
frunze proaspete de busuioc sau busuios uscat din plic
sare
piper
Mod de preparare

Pui la fiert toate celea, mai putin rosiile. Dupa 20 de minute, morcovii ar trebui sa fie patrunsi bine. Torni rosiile din conserva peste fiertura din oala, lasi sa clocoteasca o data, de doua ori, iei oala de pe foc si pui blenderul la lucru. Zdrobesti tot ce-i in oala, inclusiv mana de frunze de busuioc pe care le-ai aruncat peste rosii, dupa ce ai luat oala de pe foc ori chiar inainte.
Se serveste calda cu crutoane.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Bianca, lintea rosie fierbe mult mai repede decat cea verde. Eu fac asa: pun in cratita putin ulei de cocos (merge si de floarea soarelui) si calesc putin de tot lintea impreuna cu morcovul si dovlecelul rasi pe razatoarea mare. Adaug apa cat sa acopere, o ceapa medie intreaga, o frunza de dafin si putina sare. Las sa dea in clocot, apoi acopar si las sa fiarba la foc mic. Verific din cand in cand daca e facuta si daca are suficienta apa ca sa nu se prinda de fund. Cand a aproape gata ii pun putina boia de ardei si eventual o lingura de pasta de rosii.

Eu nu sunt deloc gospodina. Fac exclusiv mancaruri rapide.

Mergi la inceput