Praline belgiene 54

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Anto, cu scrisorile recomandate am experimentat alte feluri de "buna-vointa" din partea chiriasilor pe care ii avem - desi erau acasa (si ma vedeam cu ei aproape zilnic la scoala...ca avem copiii la aceeasi scoala) au refuzat sa ia scrisorile recomandate (cu preavizul) de la posta.
Serios ca parca numai de nebuni dam...
oricum scrisoarea le-am trimis-o recomandata dar si simpla; in final ne-a scris el o scrisoare de rapsuns ...si ne platesc chiria in contul indicat in scrisoare - deci nu pot sa spuna ca n-au primit-o ... dar... asta e alt punctd e discutat cu avocatul.
Cel putin in week-end am rezolvat cu noii proprietari - a semnat si el; asa ca azi merg iar la banca.

Iar notarul...clar e urmatorul pe lista la luat in suturi daca nu-mi accepta banca hartoagele;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Dragelor, hai ca am lipsit atat de mult de pe forumul asta ca nu mai stiam cum sa fac sa scriu si eu cateva vorbe.
Imi trebuie ceva timp sa recuperez si din pacate "timpul" este cel care imi lipseste in ultima perioada.
Oricum, am citit ultimele postari si prin urmare va multumesc frumos pt urarile de ziua mea iar la randul meu (desi e ingrozitor de tarziu)vreau sa urez tuturor sarbatoritelor si sarbatoritilor un din inima "LA MULTI ANI" sa fiti sanatosi cu totii si viata sa va ofere tot ce e mai bun. Un pupic apasat tuturor :)
Diana, e de-a dreptul strigator la cer ce se intampla cu voi si formalitatile alea fara sfarsit, crede-ma ca ai toata compasiunea mea, te cred ca ai ajuns in pragul depresiei, nu-ti este usor cu mutatul in noua casa, cu doi copii si pe deasupra rau-vointa concetatenilor nostri. Tot ce pot sa-ti doresc este multa rabdare si bafta multa! ....Si pupici dulci micilor printese.
Si in general pup toate pralinele de pe acest forum si sper sa revin din cand in cand pt ca aici e cald si bine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Am fost iar la banca... am dat de seful agentiei de data asta; cica trimitem actele asa la sediul central si vedem ce zic; eu il intreb ce as mai putea sa fac daca nu e ok (de exemplu sa ii cer notarului o hartie oficiala care sa lamureasca ce e cu actul acela stupid cu o semnatura pusa aiurea incat nu se stie cine o fi semnat); zicea nenea ca "tinem pumnii sa se accepte asa".
Si uitandu-se el pe hartii cica "ah...dar nici nu stiu daca aveam dreptul sa blocam garantia, ca trebuiau semnaturile ambilor proprietari si e doar o semnatura..."- asa ziceam si eu... doar ca momentan garantia tot blocata e.
Primesc raspuns de la banca in aprox 1 saptamana... o sa mai vad dupa aceea.

...dar sa discutam si despre lucruri mai frumoase...
nu incercam sa ne vedem...de exemplu de 1 decembrie?

iar pt shopping am inteles ca Wijnegem shopping center se lauda cu "outlet days" week-end-ul acesta (e deschis si duminica)
...pe mine ma bate gandul sa dau o tura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Se pare ca ne-au deblocat garantia ... macar de partea asta am scapat.

...ce mai faceti pralinute???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

dia, ma bucur ca ati reusit cu garantia

pralinutzelor, vroiam sa va intreb daca v-ati confruntat cu formularul e401. ni se cere la depunerea dosarului pt alocatie. copilul nu este inca in belgia, a ramas in tara cu bunicii. si nu stiu sigur unde trebuie completat formularul, la evidenta populatiei? si ce vor trece acolo ca in ap din cluj locuieste bunica, bunicul si nepotul? sau ne trec si pe noi doi? oare vor completa cei din tara daca formularul e in franceza? poate sa mearga mama mea sa rezolve sau trebuie sa merg eu personal?
am inteles ca la anul, cand il voi aduce pe alex aici o luam de la capat cu alocatia, va trebui sa renuntam in tara sa primeasca aici.
voi cum ati procedat?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Diana, ma bucur ca ati intrat in posesia garantiei! Numai cand am citit prin ceea ce a trebuit sa treceti si m-a apucat durerea de cap! Bafta multa si sper sa le rezolvati cu bine si pe restul!

Referitor la 1 decembrie, noi avem petrecerea de Mos Nicolae la cresa la Christian si nu am fi putut veni...dar sper sa va adunati cat mai multe pralinute si sa sarbatoriti frumos de ziua Romaniei!

Tania, pupici apasati si din partea mea!

Giulia, imi pare rau, dar nu te pot ajuta, ca nu am fost in situatia ta...Sper sa gasesti un raspuns la intrebarea ta!

Si cum ieri am fost in inchidere si nu am reusit sa intru pe forum, o felicit astazi pe Mihaela! La Multi Ani sanatosi si fericiti, Mihaela si tot ce iti doresti tu, sa ti se indeplineasca!!!
Si tot ieri a fost si ziua mamei mele si i-am pregatit cu Christian un filmulet in care ii cantam de zor "Multi Ani traiasca, multi ani traiasca...Cine sa traiasca, Cati sa traiasca" si mai mare bucurie nici ca puteam sa ii facem!

Va pup pe toate si va doresc sa aveti un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

Saluti scumpe pralinuteee,
Stiu ca ma bate rusinica peste obraz si nu am mai intrat din septembrie pe acii.....cu toate astea vin pe aici si va citesc cu drag si voi scrie al fel,multeee multumuri pt urarile aduse de ziua mea si Stefulinei mele,va imbratisez pe toate,bun venit noii pralinute si sedere placute aici in Belgia.
Diana ,citii prin ce momente trecui...nu e bun si chiar e greu de crezut uneori ca se pot intampla astfel de lucruri,tinem pumnii si totul se va termina cu binee
Roxana ,pozici sa mai vedem si noi cu voi ,o sa incerc si eu sa postez unele noi si ce pot sa zic ...decat ca abia astept sa nasc,acusica in exact o luna cica,mamaa,abia imi mai duc bilutaa si de aceea vreau sa scaaaaapin rest toate bune si frumoase,cu cadouri de la mos Nicolae,il asteptam cu drag si pe urmatorul,sarbatorile sa vinaaa si zapada totusi!!!!!
noo,sunt un pic in ceata ,am intrat pe situl webshots,unde am pozee ,situl s-a schimbat complet,am gasit pozele mele dar nu reusesc delooooc sa descarc altele,nu integeg cum si de ce....asa ca am de lucru in seara asta......mama lui de site

va imbratisam cu drag carmen si stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Carmen, poate ne vedem cat de curand, asa ca nu mai e nevoie sa iti arat pozici! Asa il vezi si pe strengar si va mai vad si eu pe voi! Dar, shhht! Nu zic mai multe!
Vezi ca webshots s-a desfiintat, se numeste Smile parca si nu mai poti pune poze decat contra cost...mai bine fa-ti cont pe gmail si urci direct pozele de pe picasa. E super usor si f practic!
Pupici si sarcina usoara si la termen! Lasa biluta in pace, ca trebuie sa creasca mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Ror, sincere urari de La Multi Ani cu multe bucurii si fericire, sanatate si tot ce iti doresti tu, sa ti se indeplineasca!!! Te pup si o aniversarea minunata alaturi de cei dragi!

Pupici la pralinute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

giulia: eu a fost in situatia asta cu formularul. nu mai mi-aduc aminte bine cuma a fost, da, am fost la fortele de munca si am completat toate forumularele cerute de aici: m-am asiguat ca le am pe toate si la sfrsit mi-au dat din ro o adeverinta in franca , cum ca autentifica totul
nu tre sa-ti faci probleme, cei din romanai se confrunta cu asta mereu .. stiu tot ce tre sa faca: tre doar sa suni acolo si sa afli toate detaliile
formularul iti trebuie numai daca ceri alocatie aici .. nu prea inteleg de ce trebuie bunicii trecuti
mi-aduc aminte ca am fost eu acolo, insa tre intrebat

Mergi la inceput