Miere de calitate

Miere de calitate | Autor: steluta25

Link direct la acest mesaj

Buna. De unde pot cumpara miere de albine de calitate, verificata, sigura pentru copii? In ceea ce gasesc in supermarketuri nu am incredere. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

din piata, de la apicultori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

eu am cumparat de la poalele Transfagarasanului(bine nu te trimit acolo,asa cum a spus si manon potzi cumpara din piatza)miere poliflora,la indicatzia cumnatei mele!

Este foarte buna,acum imi pare rau ca nu am cumparat mai multa,dar deja e prea tirziu!Si s-a si zaharisit usor dupa ce am folosit din ea(e normal sa se zahariseasca,asa am citit)e delicoasa pur si simplu!Sau a fost ca mai ma putzin pe fundul borcanului!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Nu-ti recomand sa cumperi din piata. Nu sunt naturale. Mergi la cineva de la tara, de preferat intr-o zona nepoluata, la un apicultor serios care nu umbla cu prostii. Ca sa verifici mierea, iti dau cateva ponturi: mierea nu se dizolva in apa rece(sau foarte greu). Cea care se dizolva rapid nu e naturala. Si un alt pont, stiu ca toata lumea fuge de mierea zaharisita, ei bine e cea mai buna dovada ca mierea e naturala. Mierea contrafacuta nu zahariseste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Foarte adevarat dar nu vad eu omul sa ia miere zaharisita.
Insa din piata slabe sanse sa nu fie contrafacuta... asa este.
Si eu cumpar de la cumnatul meu care este apicultor inrait si extrem de serios cu acest domeniu.
Recomand si eu din surse verificabile.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mie mi s-a zaharisit dupa ce am desfacut brcanul si am mincat din ea!

Alecsia,unde e zona aia nepoluata?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

zaharisirea e de fapt invechirea,in termeni profani.adica de vine un fel de vin vechi.
mierea care nu se zahariseste nu e naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Daca vrei,iti fac lipeala cu cineva care are miere 100% naturala,are casa cu stupii la tara,la vreo 25 km de Urziceni.Noi acum 10 zile am fost la el(e finul socrilor ) si ne-am capatuit cu doua borcane de miere(cred ca sunt mai mult de 2 kg) ,faguri,ceara,propolis .
Daca vrei,da-mi un nr de telefon pe PM si vorbim

Edit:vad ca nu esti din Bucuresti,asa ca nu cred ca poate sa ramana in picioare oferta

Dar poate e altcineva din Bucuresti interesat

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ok, atunci la mega image se vinde miere naturala...pentru ca e zaharisita. si scrie pe ea un disclaimer, ca zaharisisrea face parte din procesul natural bla bla.

si e facuta intr-o comuna din Vaslui, ca punct de reper. :)

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pentru a o putea consuma, eu pun borcanul cu miere zaharisita intr-o oala cu apa calda ( nu o pun fiarta sa nu-si piara proprietatile...) se dezahariseste putin pe margine, cand ajung intr-un punct in care nu o mai pot consuma, iara o bag la oala cu apa. Ea se poate fierbe in baie de aburi, dar am spus, se pot pierde proprietatile!

In rest, surse sigure de miere, ori in magazine, etichetate, ori de la cineva pe care il cunosc foarte bine! Nu am incredere in tarabe, fie ele si langa stup puse :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Cum ne putem da seama ca mierea pe care o cumparam este de calitate ?


http://extraterestriiprintrenoi.wordpress.com/2012/06/17/

Mergi la inceput