Juniori de Iulie - August 2004 * (103)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Si ca sa dau si un raspuns..castelul Bran, castelul Peles...Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Sanatate la raciti!

Rox, e after-school, Matei invata (inca) dimineata.

Va pup, am o migrena turbata de doua zile, plus munca la greu...nu e chiar combinatia ideala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Asa ma zis si eu Monica..asa a scris si Luca..dar a fost corectat..si acum trebuie sa raspund eu la intrebari de genul..nu ai zis ca se scrie cu litera mica???..ca sutn mai multe ..nu-i unic

Robi ..Fasconal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io parca as zice totusi ca-i corect Castelul Peles. ca e denumirea intreaga, adica... denumirea istorica, geografica, etc.
la fel ca si in cazul Muzeului Taranului Roman - e tot denumirea completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

De aia zisei, depinde cine corecteaza...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

Roxana, si zi asa, imi multumesti de detalii Atatea conveniente, doamna !
Danu s-a mucit si el de ieri de la amiaza, ca sa nu ramana restant in fata buburuzei. Ca de altfel si alti cativa colegi de clasa. Au racit-o si pe doamna deja atata au stranutat pe ea acolo. Si eu sper sa fie cv ce trece usor. Azi asa s-a dus la scoala, cu servetele la pachet. A gafat ceva banal la matematica, de mi-au sarit ochii din cap cand am vazut. Tocmai el care se pricepe si tocmai la asa ceva sa greseasca....am fost cam socata...a descompus numarul 83 nici mai mult nici mai putin in ..... 8 si 3 !!! Oare ce-o fi fost in capul lui, ca el ridica din umeri. Drept recompensa i-am administrat un set de exercitii recapitulative pentru ca eu raman la convingerea ca matematica nu se viseaza si nu se poate fara exercitiu constant, o fi si vb de talent si aptitudini la mijloc dar numai cu alea nu o scoti la capat. Ori el a chiulit cateva saptamani de la exercitii, l-am lasat in voia lui si se vede. Azi dupa ce a terminat in 20 de minute fisele de exercitii parea la capacitate maxima la mate. Si-a reamintit instant tot, termeni, reguli....asta e.

Andreea e intr-o faza de crize de personalitate, vb doar cu cine vrea ea si daca vrea ea. Are situatii si oameni pe care-i pune pe ignore, pur si simplu, si nu prea stiu ce atitudine sa iau. Am intrebat-o de ce face asa si a spus ca "ma enerveaza ca ma tot intreaba aceleasi lucruri zilnic"...I-a explicat si Danu si eu ca nu e politicos sa faca asa si a ridicat din umeri fara sa dea semne ca-i pasa prea tare de lipsa de politete. Ori ea nu face in afara de faza asta nimic nepoliticos sau obraznic asa ca de aia nu prea stiu cum s-o iau. LA ea nu merge cu heirup-ul si cearta, nu merge cu "fa asa sau o patesti, iti tai macaroana la povesti sau etc". Se inchide in ea, se blocheaza si atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Olivia, cred ca se scrie Castelul Peles cu C mare chiar daca este in interiorul propozitiei pentru ca e un nume propriu in sine, compus, fiind f important dpdv istoric si ca obiectiv turistic.


Azi am auzit una buna: "Frigiderul este prevazut cu bec tocmai ca sa poti manca inclusiv noaptea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui amironeanu

Salut!



Andries, super director aveti. Asta cred ca lipseste la multe scoli, un bun administrator. Mircea are in program activitati extra? Va tot intreb pentru ca nu stiu ce sa fac cu Matei cand are Stefi una, alta, el nu prea spune ca ar vrea ceva. Ii place la tenis, dar se ia cu Stefi si verisorul lor, vrea la fotbal, dar tot asa pentru ca merge verisorul.

Pupici,
Andrea de www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank">Stefania (13.08.2004) si Matei (04.09.2007)
Poze mai vechi si mai noi


Mircea nu are atat de multe activitati extra sportive pentru ca lui nu prea ii permite conditia fizica. Totusi facem si noi o ora pe saptamana de tenis (sambata) si doua ore aikido (marti si joi). In plus au adus la gradi JollyPhonics si l-am inscris (sunt 3 sedinte engleza pe saptamana in plus fata de orele de engleza si germana care sunt incluse in tariful gradinitei); are o ora de arte cu o profesoara de arte plastice si gata. Daca stau sa ma gandesc bine, Mircea are o lista de optionale mult mai variata: aikido, tenis, arta, engleza, germana, fata de Vic care are tenis si limbile. Dar tenisul ala iti scoate sufletul. Pe 15 a avut primul lui meci la FRT, a luat o bataie doamne... de la un baiat de 10 ani si cu multe meciuri experienta, dar de' ... asa a fost tragerea la sorti. Important este ca nu s-a descurajat, dimpotriva, parca s-a ambitionat mai tare.

Acum incepem si initierea la inot, dar aia doar cand avem noi timp sa ii ducem. Cu limbile ce sa spun, pur si simplu tine de ureche si de tupeu: in concediu piticania de Mircea dadea comanda chelnerilor in engleza sa-i aduca pui, cartofi, inghetata, suc si tot ce mai vroia el (si n-are 5 ani), iar Vic era blocat. Totusi Vic vorbeste corect intr-o anumita limba (romana sau engleza sau germana, nu amesteca, daca nu stie pur si simplu se opreste din vorbit), dar Mircea daca nu stie un cuvant nu se blocheaza, nu tace, face o salata romgleza cu germana...n-are nici un gret ba' mai si tipa la tine daca nu-l intelegi si nici macar in romana nu vorbeste intotdeauna corect.

Asa ca optionalele... pot da un rezultat neasteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Am avut si noi sedinta..s-au stabilit banii si ce mai cumparam...avem orar lejer..clasa a doua am fost asigurati ca este una usoara...sa vedem acum...
Ne-a vorbit vreo 20 de minute cineva de la Cambridge Centerhttp://cambridgecentrecta.weebly.com/yle.html
...ma tenteaza ca fac cursurile in scoala..2 ore de 2 ori /sapt..si apoi teste dupa fiecare modul (un test costa 200 ron)..si apoi prin clasa a 7 poti da testul final (care te scuteste si la bac de o proba.. si este necesar si pt strainatate)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
fff misto cursurile de la Cambridge Kim! ii ducem?

Mergi la inceput