Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

am tocat piept de pui, am amestecat cu orez si morcov dat pe razatoarea mica, am umplut dovlecelul si am fiert in apa cu o rosie decojita.
cand i l-am dat, am blenduit dovlecelul (nu l-am curatat de coaja) dar fara sosul in care l-am fiert. am amestecat cu iaurt ca nu l-a mancat gol (parca am mai scris)
e reteta de 6 luni+
eu chiar nu intentionez sa ii dau numai 'supa' sau piure de legume fierte. ideea e ca.. eu inca ma chinui cu ea cu legumele. nu ii plac si pace. d'aia tot combin (ca ronina.. poate poate e ceva ce e ok).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

La multe lunita Maria!
Chito ma bucur ca edu nu are probl cu vederea
Ronina bravo pt pepene, mai tine-o cateva zile e pepene, nu-i schimba asa repede ca poate nu mai vrea. Incearca sa-i mai cresti cantitatea. Ce chitcaiala acolo , foarte frumos, a admirat si Andi asa de cuminte
Anca felicitari pt dintisor! Ce frumos papa Natalia, bravo! Si mie mi se pare putin mare lingurita
Laura succes cu diversificarea! Probabil face asa pt ca inca nu e obisnuit cu gustul si textura
Mirela multumim pt capitol
Dia felicitari pt cele 6,5 kg!


Si noi am inceput sa facem nazuri la legume. N-am avut ce face si i-am dat iaurt si de atunci asa se mai stramba la legume . Iaurtul il termina in 5 min pe cand la legume tre sa stau sa ma rog de el cate juma de ora in care abia daca a mancat 50 gr.
Ne mai chinuim si cu dintisorii, ii dau Camilia si vad ca totusi are ceva efect, nu mai e chiar asa de maraici.

Pup, fug ca plange

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ce ziceti de asta?


Crema de dovlecei:

Ingrediente:
180 ml lapte formula
3 lingurite gris
dovlecel

Mod de preparare:
1. Se coace 10 minute dovlecelul
2. Se da prin blender, se amesteca cu lapte pana cand se omogenizeaza
3. Se adauga grisul.
dovlecei lapte

Se fierbe timp de 10 minute la foc mic, amestecand mereu cu o spatula de lemn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, eu inca nu ii dau cu gluten, insa Miruna e mai mica, poate la Alexia nu conteaza, nu stiu inca, pt ca nu am ajuns acolo. Adica banuiesc ca grisul are gluten, dar nu bag mana in foc. Da, merci frumos, servetele din alea am luat, au la farmatei cu 16 lei, dar inca nush ce gust au. Eu m-am gandit ca poate substantele de pe orice servetele sunt ok la fund, dar poate nu si in gurita (daca-si baga mainile). Acum tinand cont ca nu poa' sa fie asa o cantitate mare de substante ramasa pe manute, mai ramane problema cu gustul, eu l-am aflat din intamplare, ca nu ajung prea des in contact cu mainile mele, cu limba adica, dar atunci incercasem temperatura la lapte pe mana si m-am lins si m-am strambat ca toate alea cat de amar era ceva, nu mai stiu care servetel.
Da, laptele ne-au zis medicii mereu de schimbat de genul intai o masura din 4, vreo 2 zile, apoi 2 masuri din 4, inca niste zile, apoi 3 masuri din 4 niste zile si tot asa, la orice schimbare de lapte. Cam cum introducem si alimentele noi.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pup fetele!

Happy, mersi pt exemplificarea meselor ALexiei, f util! La noi e mai haotic, adica:
10-11 - piure de fructe (persica, sau mar+piersica). Pana de curand ii bagam si cereale (3 cereale de la Milupa) dar am vazut ca face caca f tare si i le-am scos
14-15 - legume... vorba vine, ca ia maxim 10 lingurite si aia cu cantec. Cred ca ii scot morcovul ca ala nu-i place neam (nici mie, de ce sa mint). O sa ii dau doar albitura+dovlecel+ardei, sa vad cum merge treaba.. Daca nu si nu, atunci il fac si eu cum faceti voi fiertul in apa (eu acum fac la steamer) si asa ii pot pune si ceapa, si altele pe care sa le scot dupa.
In rest, supt de voie...

Saptamana viitoare face 6 luni si vreau sa-i bag si LP ca nu prea mai ia deloc in greutate. Am luat Humana, sper sa fie ok. Insa vroiam sa va intreb - voi fierbeti apa? Eu la inceput cand ii dadeam apa o fierbeam dar de vreo luna ii dau apa nefiarta (Humana in general, dar i-am dat si Aqua Carpoatica atunci cand nu aveam). Ma gandesc daca acum cu LP tre sa fierb apa mereu..
SI altceva, i-as baga si cereale in LP, dar ma gandesc ca iar incepe sa faca tare. AI vostri cum fac de la cereale?

Multzu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Uitai - ce stiti de sfecla rosie? Cand se da?

Si ceva funny - o sun pe pediatra azi sa stabilim data vaccinului si la sfarsit o intreb
"Am voie sa beau must?", la care ea, dupa o pauza
"Da, dar sa nu va stricati la burta".. Zic
"Pai si lui nu ii cauzeaza".. la care ea
"Ahh, dvs alaptati, de asta ma intrebati.. nu, nu beti ca fermenteaza"....

Pai bine, mah femeie, de ce altceva te intrebam, credeai ca iti cer voie sa beau must?!?!?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Cristina: da, duce la gura tot ce prinde mai putin mancarea Chiar la prima lingurita a deschis gurita vesela dar cand a dat de morcovel s-a strambat si a tremurat toata cum s-a ingretosat... iar apoi a inceput sa se prinda si direct inchide gurita cand vede lingurita. Acum de 2 zile doar ce nu o mai tine strans, decat asa usor de tot buzele departate cat sa intre lingurita pe jumatate sa poata suge ea daca ii convine.
Dia_tm: uf, cred ca e nasol asa. La mine vad ca e ok lapticul si daca uit sau nu apuc sa mananc pana seara. Doar ca eu m-am oprit cu slabitul din cauza dulciurilor, si parca vad ca o saptamana la all inclusive se va sonda cu niste kg in plus ca doar n-o sa salivez uitandu-ma la baclavale de la mama lor de-acasa Tre' sa masor si eu piciorul Biancai ca si eu tare mi-s paralela cu marimile la picior.
Lauritasmile: asa se stramba si scutura si Bianca, atata doar ca ea nici nu mai deschidea apoi gurita si am tinut-o asa 3 sapt fara sa inghita nimic. 10 lingurite e super pt inceput. N-am incercat avocado dar am citit si eu ca e recomandat. Si eu tot blender vertical am.
Happy: wow, deja ai 4 salopete din acelea de iarna? Eu nici nu ma gandeam sa iau mai mult de 2. Ma bucur cum sa nu, azi au fost aproape 15 lingurite dar nu la fel de pline ca ieri cand ma straduiam sa masor cu ele pline. Cam 25 grame cred ca a mancat. Totusi mai e mult pana la o masa integrala. Maine ii amestec putin pepene cu mar sau para sa vad daca doar pepene papa sau usor usor se obisnuieste sa inghita si altele. Am emotii Da, am schimbat cercelusii ca a primit de la nasi si imi plac ca-s mai mici, ceilalti prea ii atarnau. Grisul cred ca are gluten, asa ca daca te decizi sa-l introduci trebuie sa o urmaresti cateva zile sa nu faca alergie. Citisem pe undeva ca unii nu fac alergie imediat ci in timp, de la alimente alergene introduse prea devreme. Pe de alta parte daca pana acum nu a reactionat la nimic sunt mari sanse sa nu o afecteze cu nimic. Tu decizi.
Dara: la fel sunt si eu in dubii cu servetelele de sters pe maini si fata, mai ales in concediu cand poate n-am vata + apa la indemana. La fel m-am gandit ca cele de fundulet au si substante care nu e ok sa ajunga in gurita. M-am uitat in supermarket la cele umede antimicrobiene dar n-am vazut sa semnaleze ca e ok si pt bebelusi. Cred ca cele bio aratate de Happy ar fi o solutie buna.
Monna: eu incerc sa-i cresc cantitatea dar Biancuta mea pare ca stie ce vrea, cand nu-i mai trebuie tipa si intoarce capul de nu mai am ce-i face decat sa o las in pace. Wow, pai Andi care papa 170 grame de legume, cum a dat de alt gust mai bun cum gata abia papa 50? Pfuuu, ce ti-e si cu bebeii astia, parca vad ca va trebui sa ma fac pepene galben la iarna
Dana: eu fierb apa dar la noi se consuma putina ca nu vrea sa bea, si nu o refierb, am grija sa stea inchisa in caserola din aceea de la avent sau in canuta cu cioc si capac. De sfecla rosie nu stiu, aia oare o fi buna fiarta?

Am reusit azi sa ajungem iar pe la homeopata, printre altele i-am spus ca mergem la mare si parerea ei e sa nu o feresc complet de soare ci chiar sa-i fac si baie de soare ca e indicat pt oase si dinti (bineinteles cu palarie si la ore regulamentare). O chestie interesanta ce mi-a prescris a fost arnica pt cazul in care cade si/sau se loveste mai puternic (nu stiam ca exista ceva ce ar putea ameliora asa ceva). De chamomilla pt dinti mi-a spus sa nu apelam decat daca o doare f rau si nu mai reuseste sa se odihneasca, pt ca iesitul dintilor e un proces fiziologic normal si e bine sa treaca prin el (ceva de genul ca febra sub 38 in care mai bine lasi organismul sa lupte). Ne-a mai prescris printre altele picaturi de brad pus in sucul de fructe sau apa dar nu stiu cum sa fac cu el ca Bianca nu bea din canita, ati gasit voi vreun truc de baut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dana, sa-nteleg ca in cele din urma se-mbata cupilu?
La LP si eu folosesc Humana ca intai am avut Humana AR apoi am luat normal. Ii fierbeam apa la inceput pana pe la 4 luni apoi am renuntat, doar cand plec fierb in termos. Folosesc Aquatique si e ok. Am luat si din farmacii insa dupa deschidere la 1-2 zile si aia trebuie fiarta, asa ca era vraiste de bani.
Al meu papa cereale Organix cu orez si porumb sau cu mere si acum am luat Topfer cu 3 fructe parca si au lapte in componenta ca nu am fost atenta. Dar i-am facut si ii plac. Ce nu-s de acord e ca=s dulci Topfer si cred ca-i ultima cutie. Is mai ok Organix.
Daca ii bagi si o pruna la piureul de fructe nu se constipa. Sau in alta zi storci juma de portocala=40 ml. Vezi ce-i place. La inceput portocala n-a vrut Victor, a 2-a zi ne certam pe biberon.

Ronina azi am incurcat treaba si in loc sa pun ulei de foarea soarelui in tigaia mea, am picurat in supa lui. Mamaaa in ce scarba deschidea gura, exact cum face Bianca. Cand nu vrea, nu vrea.
Si eu am luat canita cu cioc moale Avent dar nu ii place foarte mult. Cred ca ciocul ala intra prea pe gat. Cand l-a prins sugea dar vede ca e diferit. Mai astept.

Ieeri i-am dat mango cu portocala, stoarse. Mmmmm! a fost bun. Azi l-am blenduit cu nectarina si pruna.
Maine as vrea sa-i dau iar carnita de pui in piure. Vad ca deschide gura cand vrea. Are zile cand papa tot ce-i pasez zile cand dupa 5 lingurite... gata. NU-l fortez, o sa manance el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Salutare fetelor!
Mirela multumim de capitol (si de like-urile de pe fb)
de retete si de programul de masa al Alexiei,asa am vazut ca la 5 se mai da o masa ca m-a intrebat o prietena si i-am zis ca bineinteles nu stiu...
sunt franta, Giulia a devenit dependenta de mine ca nu o are biata decat pe mumasa, vrea doar in brate si mi-e frica ca pana se intoarce sotul om ajunge sa dormim amandoua legate eu neodihnita si ea bine merci la sanul meu
azi i-am pipait gingia si am simtit asa mai aspru,a dica ma intepa ceva plus ca a devenit mai agitata, se anunta si la noi un dintisor???
wow voi deja va ganditi la garderoba de iarna si eu abia am reusit sa o incep pe cea de toamna, sunt in urma rau
a primit si Giulia o lg mica de suc de mar si s-a strambat putin, dar daca ii tin un mar si ea il linge suge ii place la nebunie, azi a plans daca i-am luat marul, ar fi ceva daca as incepe cu mar la diversificare? eu inca nu am nici un plan de bataie, dar ea saraca mai ca nu saliveaza cand ma vede ca mananc
o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Haha. Dana, super tare discutia cu pediatra. Iaurt nu ii dai lui Gaza?
Ronina, le-am primit salopetele. Am 2 prietene care au copii nascuti anul trecut in martie-aprilie. Deci ca perioada s-au nimerit cu Alexia. Si sunt noi 2 dintre ele. Si 2 purtate, dar ca noi. Eu nu-I mai iau asa. Vad eu ce gasesc sa-mi placa.
Eu i-as baga pe langa pepene galben.. para. Seamana un pic la gust si nu ii schimba mult gustul cu care s-a obisnuit putin. Acum vezi tu.. ‘succesuri’ oricum
Pentru ce v-a recomandat picaturi de brad? E tot aia cu picatiri de muguri de pin?



Mergi la inceput