Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 17

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor,
am intrat sa va salutam si sa va uram o saptamana usoara.
noi suntem bine, am inceput sa papam si noi fructe din nou azi am papat o para si o piersica si a fost tare bun, legumele le papam bine, iaurtul la fel, dar la laptic stam cam prost , cam cati ml de lapte mai beau bebeii vostri?
vreau sa-i cumpar un scaun de masa si un sacun auto si nu stiu de care, ce-mi recomandati?
Hapy ce face Alexia a papat legumele azi?

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

hapy acum am vazut ca ai scris ca a papat bine fata legumele, barvo sa o tina naravul asa.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Miha ma bucur mult ca operatia a fost un succes si ca deja sunteti acasa. Hai ca o sa treceti cu bine si peste urmatoarea
Ronina concediu placut!

Fetelor mie mi s-a pus pata ca Andi al meu nu mai papa cum trebuie, nici pireut de legume, nici lapte. Inainte de raceala papa cate 20-30 min laptic iar acum dupa fiecare 5 min tot face pauza. Numai noaptea mananca fara pauza dar nu mai mult de 15 min. Pireut max a fost de 110 gr si a fost o exceptie ca mananca cate 60-70 gr. Si asa sta cate 3-4 ore si nu vrea deloc sa pape. Il tot pun la san dar nu vrea si pace. In ritmul asta cred ca in curand o sa mi se duca laptele .

Pup fetele si strengareii si-mi cer scuze ca nu nominalizez dar nu am starea necesara

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

gabi, ideea scaunului de masa este sa se regleze si pe inaltime, sa se lase si pe spate. eu dupa criteriile astea as cauta...
noi l-am primit.. indeplineste conditiile
legat de scaun de masina.. si eu sunt curioasa sa aflu pareri. noi deocamdata ne mai descurcam cu scoica.. dar astept idei..
da, a mancat legumele. maine sa vad ce combinatie mai gasesc.. ca asa i-am luat frica mesei de legume..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

noi am papat azi orez cu legume(rosie, carne curcan. aredi gras, morcov, praz, ulei masline) a papat 220g atat mi-a iesit ca dc as mai fi avut ar mai fi mancat dar sunt multumita ca a papat bine.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

nici noi nu excelam la capitolul asta.
Luca are cam o luna de cand nu mai papa lapticul prea bine. La solide e prea devreme sa ma pronunt dar ma stresez pt ca laptele ar trebui sa fie baza acum fiind mult mai bogat caloric decat un piure de morcov cu dovlecel.
oricum in primele 4 zile de diversificare nu luase un gram. I-am introdus avocado in piure pt ca stiu ca e mai bogat in calorii si sper ca a absorbit ceva sa mai compensam.
Cand vad mamici cu bebelusi de 8/9 etc. kg ma apuca o jale si ma simt vinovata pt ca el e alaptat....
ca sa nu pierd laptele eu mai pompez (oricum cam trebuie pt ca de pe 8 reicep munca) si beau ceai de lactatie (cred ca le-am incercat cam pe toate si galactogil mi s-a parut super dar e cam scump)

Citat:
citat din mesajul lui monna3

Buna fetele,

Miha ma bucur mult ca operatia a fost un succes si ca deja sunteti acasa. Hai ca o sa treceti cu bine si peste urmatoarea
Ronina concediu placut!

Fetelor mie mi s-a pus pata ca Andi al meu nu mai papa cum trebuie, nici pireut de legume, nici lapte. Inainte de raceala papa cate 20-30 min laptic iar acum dupa fiecare 5 min tot face pauza. Numai noaptea mananca fara pauza dar nu mai mult de 15 min. Pireut max a fost de 110 gr si a fost o exceptie ca mananca cate 60-70 gr. Si asa sta cate 3-4 ore si nu vrea deloc sa pape. Il tot pun la san dar nu vrea si pace. In ritmul asta cred ca in curand o sa mi se duca laptele .

Pup fetele si strengareii si-mi cer scuze ca nu nominalizez dar nu am starea necesara

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

gabi, cum ai gatit orezul? ai folosit special sau de-al nostru? l-ai facut doar pe aragaz sau ai bagat si la cuptor? ar fi o idee sa ii fac si eu maine.
legat de lapte.. alexia mananca (bea) noaptea sau dimineata 130-150ml lapte, iar la masa de seara bea 210ml. cred ca e putin si la noi, stiu ca ar tb sa bea min 500ml lapte/zi. dar eu chiar nu vreau sa o fortez deloc.
eu i-am scos iaurtul pt ora 17-18 din frigider.. dar i-am bagat si o felie mica de dovleac la copt.. sa vad ce parere are.
EDIT: mona, nu te stresa. poare are si el o perioada proasta. bine ca mananca. schimba-i ceva in mesele de solide. da-le alt gust.. da-i iaurt daca ala ii place lui..
legat de lapte.. mulge-te. zic si eu.. nu stiu. oricum, totul e sa fii tu relaxata. asa cred..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

hapy am folosit orez de-al nostru, l-am gatit pe aragaz si separat am fiert legumele cu carnea, pe urma le-am mixat cu totul si a iesit bun bun.
ieri a papat 260g piure facut din dovlecel mai mult, 1 cartof, putin morcov si branzica slaba de la covalact la lins.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Miha, cred ca a contat enorm si energia pozitiva transmisa de mamica lui!

Hmm... deci asa cu termosul, happy, in 2 ore se cam raceste... acolo scria ca tine 10 ore . Nu ca as avea eu nevoie 10 ore, dar ocazional e posibil sa am nevoie sa tina mai mult de 2 ore. dar e ca un termos pe interior? Sau cum e?

Monna, stiu ca e usor de spus si greu de facut, dar incearca sa nu te stresezi mai tare decat e cazul, ca nici asta nu e bine pt laptic . Cand o sa ii revina pofta de mancare va regla singur productia, din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Miha ma bucur ca v-ati intors cu bine acasa.
Monna au dreptate fetele, nu te stresa, poate are o perioada mai proasta. Cate mese solide are pe zi?

Mergi la inceput