Boala gura, mana, picior

Boala gura, mana, picior | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

INTREBARE primita de la anca.sert:

Buna ziua,
De curand am aflat ca in gradinita la care merge copilul meu unii dintre copii au o boala mai neobisnuita - boala gura, maini, picioare.
Din cate inteleg, este o boala contagioasa asemanatoare cu varsatul de vant. Va rog sa imi spuneti cum se transmite aceasta boala, care este perioada de incubatie (noi ar trebui sa plecam in concediu peste 2 saptamani) si daca aceasta boala este transmisibila si adultilor.

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Buna ziua,

Boala mana-picior -gura este o boala virala cu perioada de incubatie de 72 ore ,care se transmite prin contact direct cu secretii nazale ,materii fecale sau picaturi aerosolizate pe cale oral -orala,cu evolutie autolimitata in 7-10 zile care se transmite tuturor contactilor,transformarea sa in boala depinzand si de starea de imunitate a contactilor.

dr Roxana Ivan, Campus Medical Brasov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Intrebare primita pe mail:

boala gura mana picior se poate transmite de la copilul bolnav la mama? ce masuri de precautie trebuie sa ia mama ca sa nu se imbolnaveasca? daca este gravida in saptamana 31 aceasta boala poate afecta sarcina? daca da, cum? va multumesc

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Boala mana - picior este boala contagioasa si pt a va proteja este
de dorit sa se evite contactul cu persoane bolnave mai ales in
perioada graviditatii. Daca contactul s-a produs la varsta sarcinii
sotiei |Dvoastra nu poate afecta fatul. E necesar sa informati
medicul in grija caruia e sotia Dvoastra
Numai bine va dorim !

dr. Mariana Stefan

Mergi la inceput