De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Respectuos cer inchiderea subiectului.
am toata aprecierea fata de katya.

as fi vrut ca cei care vin si ne spun ca nu stim sa fim cu adevarat crestini sa se fi regasit si in lista din taisul tacerii........

in 1967 au fost ridicate anatemele de catre patriarhul Athenagoras si Papa Paul al VI lea. de atunci cine trece de la ortodoxie la catolicism si invers repeta doar mirungerea, nu si botezul. tot de atunci taina casatoriei savarsita in Biserica Catolica e recunoscuta in cea Ortodoxa si invers.

exista sapatamana de rugaciune ecumenica.

cu siguranta ca si mitorpolitul care pastoreste biserica unde merge Mihai se roaga in aceasta saptamana ecumenica pentru ca se supune patriahului care se roaga alaturi de celelalte culte crestine.
e vorba de turma si pastor, iar turma urmeaza pastorul, adica face ascultare.

am rugamintea de a nu se mai scrie ca doar in religia X e adevarul,ca restul ajung in iad pentru ca doar Dumnezeu are puterea de a judeca si de a trimtie in iad sau rai) si pentru ca nimeni nu e fara de pacat ca sa arunce cu piatra si pentru ca suntem aici ca sa discutam, nu sa suportam a fi jigniti permanent de cineva.
un discurs atat de radical ca cel al lui Mihai face mari deservicii ortodoxiei,mai ales ca jignirile la adrea celorlalti sunt numeroase.
nu inteleg de ce pe un forum laic unde sunt membri din confesiuni si religii diferite este ingaduti ca cineva sa ii jigneasca permanent pe toti ceilalti care nu impartasesc acelasi opinii despre credinta.

poate imi raspunde vreun moderator.cu sinceritate astept si eu motivatia pentru care este permis un asa tir de jigniri cum nu am vazut de 3 ani de cand sunt pe DC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@histamina

"jigniri"

Te rog sa vii cu argumente - daca exista - iar nu acuzatii false - da citat cu o jignire din "tirul" pe care ti-l imaginezi. Si lasa ecumenismul la o parte, ca nu toate religiile sunt la fel. Daca poti sa crezi ca TOATE sunt la fel, atunci nu ai citit TOATE cartile de la TOATE religiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Histamina,
Acest subiect se intinde pe inca 2 planuri de discutii foarte interesante - cel al Coracorei si cel al Carrei.
Din respect pentru ideile expuse si userii ce au participat la aceste discutii nu am inchis inca subiectul.

Insa daca se impune si se impune acest lucru poate userii respectivi doresc deschiderea de noi subiecte sau poate doresc sa ii ajut cu un split.

In ceea ce priveste cealalta problema se va lua o decizie.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

am rugamintea de a nu se mai scrie ca doar in religia X e adevarul



Asta e cam greu.
Pentru ca un astfel de enunt nu se doreste un afront, ci exprimarea propriei credinte.
Cum anume se face aceasta exprimare si stilul in care se "dovedeste", nu mai tine de credinta. De nici o credinta.
Tine de fiecare in parte, cu "bagajul" lui cu tot.



Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Deoarece nu mi-a placut deloc mesajul partinitor al vivianei, eu o sa ii astept pe ceilalti useri (mentionati de viviana) carora le-am citit cu interes postarile sa discute si o sa ma retrag pentru cateva zile, timp in care, desigur, puteti sa-mi inchideti subiectul neterminat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

scuze coracorei si carei.
da,e f interesant ce spun ele.
carra, te inteleg perfect.desi sunt un om care merge de 20 de ani la biserica, saptamana trecuta am avut o cadere abisala de-a dreptul. efectiv am considerat ca Dumnezeu nu e drept,ca nu e corect sa nu aiba sotul job, strumf sa fie bolnav si mie o dr plecata pe campii cu stiinta sa imi spuna ca am melanom(s-a infirmat).
am avut 3 zile rele rau in care mi-am stors creierii cum sa fac sa ies la suprafata.
recunosc ca tot prin speranta ca Dumnezeu ma va ajuta am reusit.nu pot spune ca o urma de indoiala nu mi-a ramas,dar e din pricina slabei mele credinte.
am momente in care vreau doar sa inchid ochii si sa ma rog.asta imi face bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu sper ca nu am jignit pe nimeni
recunosc ca si eu imi pun fel si fel de intrebari legate de D-zeu,de ce nu face D-zeu in asa fel incat sa nu mai existe raul ca doar e atotputernic,de ce a ingaduit ca oamenii sa aleaga ?de ce nu pur si simplu suntem buni cu totii,ca El poate face asta nu?
dar am inteles cand spune " ia-ti crucea si urmeaza-mi Mie",am inteles ca fiecare dintre noi are o cruce de dus si se spune ca D-zeu nu da mai mult decat poti duce,uneori insa ni se pare ca totul e prea mult ,ca parca numai noi le tragem pe toate ,insa asa cum spunea si histamina poate ca e "din pricina slabei noastre credinte"
nimic nu se intampla si nu ni se intampla fara vreun rost sau fara vreun motiv..asa ca eu nu pot decat sa va incurajez ,atat pe tine Carra cat si pe histamina,sa va rugati si cu credinta in D-zeu sa aveti parte de pace si liniste sufleteasca si sanatate
totul se intampla cu un motiv ,cum am mai spus,insa nu inseamna ca asa ne e dat sa tragem pana la sfarsit ,nu!pentru ca D-zeu vrea binele nostru si nu vrea sa suferim...si imi amintesc ca zicea preotul duminica asta cand tinea predica ca "atunci cand ne rugam,citim o rugaciune si ne simtim inima plina de bucurie , ne dau lacrimile,atunci inseamna ca suntem alaturi de D-zeu"

si am cunoscut oameni de alte religii f buni,am cunoscut o femeie catolica cu un suflet extraordinar..nu putem spune ca acesti oameni sunt nedrepti sa zic doar ptr ca au o alta religie ,e nedrept Mihai sa spui ca nu e asa,e ca si cum ai spune ca daca vorbesti alta limba inafara de romana esti pagan,nu conteaza ca D-zeu e numit Alah sau in alt fel..conteaza ca e acelasi D-zeu..faptul ca unii nu o cinstesc pe fecioara Maria,sfintii sau nu cred in sf. cruce e altceva ,dar numai D-zeu ii poate judeca ,numai El stie ce este drept si ce nu e..


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Histamina, ! Cum reusesti sa nu te revolti? Cum reusesti sa pastrezi relatia cu Cineva (in discutia de fata Dumnezeu) care - teoretic, spiritual, sufleteste - ar trebui sa-ti fie aproape, dar nu-ti este? Sau nu-ti este mereu asa cum ai avea nevoie.

Oana, !

De ce logica Lui este atat de diferita de a noastra, desi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui? Cum sa gasesti o noima in moartea si suferinta atator copii sau oameni buni? Eu nu pot pricepe de ce Dumnezeu a distrus doua vieti intr-o secunda: a sotului meu, care avea un suflet de mare noblete si generozitate, si a mea. Sotul meu a facut, cu adevarat, lumea din jurul sau mai buna si mai frumoasa. De ce a ingaduit Dumnezeu sa se prabuseasca un mic univers perfect? Cu asta nu ma pot impaca nicicum.

De fapt ma intreb cum e mai rau: sa nu ai nici o relatie cu Dumnezeu ori sa te iei cu El la tranta (metaforic vorbind), ceea ca inseamna ca Il primesti, totusi, in viata ta? Oare, in cazul de fata, o relatie furtunoasa e mai buna decat nimic?

Mai citesc ce ati scris voi, poate ies macar un pic din nisipul miscator. Am invatat multe de la voi citindu-va de-a lungul timpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Carra, nu mai cauta un vinovat. Incearca sa lucrezi nitel pe partea de acceptare, in momentul in care ai sa reusesti sa accepti, atunci poti lucra mai mult, la ce vrei tu, inclusiv la partea de credinta (daca iti doresti). Intrebarile de ce el, de ce? sunt intrebari la care niciodata nu ai sa obtii un raspuns care sa te linisteasca, orice raspuns ai primi, va naste o noua intrebare. Sufletul tau e ranit, nu e distrus....incearca sa iti intiparesti asta undeva. El se poate vindeca, va ramane o cicatrice...dar se vindeca, depinde doar de tine. Daca vezi ca pe partea credintei nu-ti iese, mergi in alta directie pt. a te salva, pentru ca meriti sa te salvezi, pentru ca esti unica, pentru ca ai multe de oferit, pentru ca mai ai multe de primit.
Acum 6 ani am trait o intamplare care n-o doresc nimanui, o intamplare la care cei mai multi isi pun capat zilelor, de 1 an sunt in divort, acum 3 luni tatal meu a fost spulberat de o masina, pe trotuar....a stat 1 zi in coma grad 1, si-a revenit 2 zile, zile in care speranta a inflorit in noi, dupa a cazut in coma grad 2, dupa 3 si s-a dus...am incetat sa ma intreb de ce mie mi se intampla, de ce el s-a dus asa de stupid...iau intamplarile asa cum vin, le accept, imi multumesc ca inca sunt lucida si ma laud, sunt puternica.
Nu intotdeauna intamplarile...fericite, nefericite din viata noastra au o explicatie...stii ce-am observat? cand se intampla ceva bun, frumos, nu ne intrebam de ce noi? de ce noua? , doar acceptam , cand se intampla ceva rau...avem o gramada de intrebari si nu acceptam ca ni se poate intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

(Of, scrisesem un mesaj si l-am pierdut.)

Emanouela, imi pare rau ca ai parte de necazuri. Imi pare foarte rau si pentru tatal tau. Si eu mi-am pierdut tatal acum 3 ani. Doare tare si acum, asa ca te inteleg...

Cred ca-mi voi acorda un ragaz pentru a reflecta la ce mi-ati scris, dar va voi citi in continuare. Va multumesc tuturor. Meritati din plin.

Mergi la inceput