Romgleza ...

Romgleza ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pana unde merge pana la urma aceasta englezare fortata a limbii romane?
Nu imi place sa aud cum se schimonoseste atat de repede ... nu cred ca e nevoie sa adoptam cuvinte si expresii din engleza ...
Tocmai am auzit o reclama la tv (ceva pentru Nokia) in care suntem indemnati sa sharuim mai multe poze ...


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Cum este si pe forum "Logare cu succes" (in loc de conectare - (care mie imi suna mai bine) si "Te- ai logat afara" care e de fapt deconectarea tot cu succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Tocmai am auzit o reclama la tv (ceva pentru Nokia) in care ...

Vrei sa spui un ad sau un promo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

ab :) nu iau remarca ta deloc personal :) si am sa il rog pe admin sa schimbe cu verbul - conectare/deconectare



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Limba are nevoie de diversitate si de imbogatire, altfel ramanem la gatlegau, cravata e prea modern si strica dulcele nostru grai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Limba are nevoie de diversitate si de imbogatire, altfel ramanem la gatlegau, cravata e prea modern si strica dulcele nostru grai.


Da ...si aici pe forum,trei cuvinte romanesti si trei englezisme...ca doar e mai cool sa spui teacher decit profesor!Bineintzeles ca n-are nic' de-a face cu stricarea graiului dulce romanesc!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

poate luati in considerare si neaosul "prezentare", "introducere" sau altceva similar, in loc de acel "check-in"?

si poate observati ca nu e nicio diferenta intre "a sharui mai multe poze" si "pentru tatici only"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Limba are nevoie de diversitate si de imbogatire, altfel ramanem la gatlegau, cravata e prea modern si strica dulcele nostru grai.


Da ...si aici pe forum,trei cuvinte romanesti si trei englezisme...ca doar e mai cool sa spui teacher decit profesor!Bineintzeles ca n-are nic' de-a face cu stricarea graiului dulce romanesc!

Dana


As da 100 de "sunt de acord" daca as putea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

mianna, din punctul meu de vedere - pentru tatici only - este un alt gen de limbaj. Este numele unei categorii - un nume poate fi imbogatit cu un cuvant - in acest caz il face exclusiv :))

A sharui poze este parce altceva :)) ma rog, din punctul meu de vedere asa este.

Sunt si cuvinte care ajuta vocabularul romanesc. ceva cool este cool si gata, nu poti sa gasesti un cuvant pe masura in limba romana.
Dar nu a sharui

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Da ...si aici pe forum,trei cuvinte romanesti si trei englezisme...ca doar e mai cool sa spui teacher decit profesor!Bineintzeles ca n-are nic' de-a face cu stricarea graiului dulce romanesc!

Dana


Si de ce-ar fi teacher inferior cuvantului profesor?

Uite, in 50 de ani, parca si vad:

tichar, plural tichari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

De a forcasta ce ziceti? Sau sa ne focusam? Unele cuvinte sunt utilizate din simpla comoditate (altfel nu imi explic de ce a previziona si a se concentra sunt scoase din limbajul zlinic) sau pentru a demonstra ca domn'le ei stiu engleza



36+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput