Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Buna Viviana,

Eu sunt constienta ca si doamna se simte frustrata pentru ca e depasita de situatie. Mi-a spus ca nu ar vrea sa mergem pe curicula speciala pt ca asta ar insemna un f mare efort pentru ea.
Eu inteleg si asta si am fost de acord, dar cred ca tot eu trebuie sa o fac sa inteleaga ca nu o poate evalua dupa aceleasi standarde ca pe ceilalti copii.
Din pacate doamna noastra nu stie mai nimic de adhd si nu stiu cum sa abordez problema asta ca sa nu se simta deranjata.
In legatura cu ceilalti parinti, ei nu stiu de problema noastra. Si nici Iulia nu deranjeaza asa clasa astfel incat sa auda si parintii ceilalti.
Ma supara faptul ca am auzit de alti copii cu adhd care au invatatoare intelegatoare si receptive, si copii aceia au dat rezultate. Ma sperie faptul ca la noi nu e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai vroiam sa spun ceva.
Are in clasa 20 si ceva de copii. Nici nu le stie bine numele tuturor. Inca nu poate "cupla" copilul cu parintele aferent.
Poate unii adorm la prima ora, altii se scapa pe ei de rusine sa ceara afara, altii se impung cu creioanele, se parasc pentru toate rahatisurile, se freaca in banca, rup hartiutze, cad din banci, altii sunt timizi si de-abia scot o vorba etc.

Invatatoarea trebuie sa se adapteze celor 20 si ceva de copii in timp ce ii inavata si pe ei sa se adapteze nouatii ce se cheama scoala.

Dupa ce o va face poate o sa stati altfel de vorba.

Timp si rabdare.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oana si eu as fi speriata.

Dar m-as gandi ca poate starea mea de spirit si neputinta nu sunt de ajutor nici copilei si nici invatatoarei.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Stii ce ma deranjeaza cel mai tare? Cand un copil nediagnosticat face asa cum ai spus tu "nu stau locului sau nu scot o vorba sau rup hartiute", nu este o mare problema cica "asa sunt copii la clasa I", dar cand un copil cu un anume diagnostic face asa, "e f grav".
Acum 2 ani am fost chemata la gradi pt ca Iulia a rupt foaia colegei ei de banca. Am intrebat daca e pt prima oara cand un copil rupe o foaie in aceea gradinita. "Da, dar, nu e acelasi lucru!"
Chiar sunt convinsa ca a fi invatatoare este una din cele mai grele meserii din lume, dar nici un copil nu merita sa fie tratat ca un ciudat, prost, sa fie marginalizat si sa se rada de el (ca sa nu folosesc cuvinte mai dure). Nimeni nu-si doreste sa fie in situatia asta, si merita si ei o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Oana si eu am o fetita de 9 ani care are dificultati de concentrare, fara sa aiba un diagnostic. Acum, este clasa a treia, am trecut si noi prin clipe de cosmar, am schimbat si doamna invatatoare. Pana cand m-am resemnat si nu mai astept de la nicio doamna sa faca minuni, sa trateze fata diferentiat caci nimeni nu o va face.

Desi doamna noastra este draguta si comunicativa nu se ocupa special de ea. Munca este a parintilor.
Sa nu te lasi influentata de alti parinti.

Fata mea are un deficit de atentie foarte mare. Este clasa a treia si inca nu se concentreaza suficient, rupe hartiute inj ora, arunca pixul pe jos il ridica, o intreaba doamna una alta si ea nu stie. Am intrebat o azi cum se mai descurca fata si mi a zis ca e mai bine ca anul trecut, dar inca pluteste.

Anul trecut faceam presiune mare pe copil, dar acum m am potolit.

E foarte greu sa ai un copil cu dificultati, dar eu acum am constientizat asta si ma intereseaza sa tina ritmul.

In cazut tau, pentru ca este si clasa a intaia, ar fi bine sa o insotesti la scoala, sau sa-i pui un profesor de sprijin care sa o ajuta la socializare (fata mea nu are pbeme pe partea asta) si sa inteleaga mai bine cerintele scolare. Si eu am aceeasi pbema si acum, daca stai langa ea intelege ce trebuie facut, daca explieca doamna nu este atenta si nu scrie nimic, da lucrarea goala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

partea trista este ca acesti copii nu sunt retardati, ei doar nu pot procesa atitea informatii odata si nu pot rezista ancorati intr-o sarcina prea mult timp.Daca ii iei incet te pot surprinde chiar cu ceea ce stiu.
Din pacate noi ca si parinti suntem singuri in batalia asta.
Sa ne dea Dumnezeu rabdare si intelepciune sa trecem peste tot si sa-i vedem mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Oana si unui copil fara deficiente ii este greu in clasa I.
Din ce povestesti tu, mie fetita ta mi se pare ca se poate integra foarte bine.
Nu as cere programa diferentiata, nici macar tratament diferentiat, (cel putin nu la nivelul asta) pentru ca va face in continuare scoala aici (in acelasi sistem) si trebuie sa se adapteze, chiar daca va fi mai greu.
Nu vreau sa dau sfaturi, dar si eu am avut oarece probleme cu copilul. Chiar l-am banuit de dislexie la un moment dat si probabil ca intr-o alta tara ar fi fost diagnosticat. Si acum la 11 ani scrie ciudatenii... de genul "ori ce" in loc de "orice". Sau in loc de ascensor citeste lift. Sincer nu stiu cum reuseste.
Pana la urma am fost cu el al logoped in clasa a III-a, cand i-am dictat "la un moment dat", iar el a scris "la odmomen dat"... stia ce inseamna, dar nu a reusit sa afle cate cuvinte erau si cum se scriu. Logopedul mi-a spus ca da, are oarece dificultati, dar nu se includ in programele speciale decat cei care au esec scolar. Al meu avea media B la romana, in rest FB, deci departe de un esec scolar.Nu am reusit sa gasesc un logoped particular la momentul acela, asa ca am lucrat eu cu el acasa.
Mai rau a fost in semestrul II al clasei I, cand invatatoarea sesizand capacitatile copilului la celelalte materii tinea mortis sa le obtina si la romana. Am ajuns in situatia in care copilului i s-a facut rau la scoala.
La acest moment am avut o discutie cu invatatoarea, i-am explicat ca eu cunosc situatia, ca nu vreau sa am un copil de FB pe linie ci unul care vine cu drag la scoala ca si pana atunci.
Cel mai important este ca am acceptat situatia si incerc sa compensez cu ajutorul meu problemele lui.
Acum, mai mare fiind l-am invatat diverse smecherii ca sa tina pasul cand i se dicteaza la ore, iar unde nu reuseste cautam in carti, sunam la colegi, cautam pe internet... incercam sa compensam. Foarte important este sa te simta aproape.

Pe de alta parte poti cere profesor ajutator. Fiecare scoala are unul, vorbeste cu invatatoarea despre asta. Fetita ta va beneficia in plus de niste ore in care, impreuna cu profesorul ajutator va aprofunda materia.

Dar daca performantele copilului sunt aproape de cele medii eu nu as face prea mult tam-tam pe partea cu ADHD... din pacate asa cum ai sesizat deja este stigmatizata. As astepta sa vad intai cum decurg lucrurile in continuare, iar daca fetita se descurca nu as face alte presiuni asupra invatatoarei.
Poti cere chiar sa stai la ore cu ea. Ai incercat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu nu as recomanda profesor intinerant din cadrul invatamantului de masa deoarece nu exista in fiecare scoala, trebuie facuta o cerere la scoala ajutatoare din zona si de acolo vine un profesor si lucreaza o ora doua pe saptamana cu toti copiii cu dificultati din scoala.

La fata mea in clasa este un baietel cu autist si are un profesor de sprijin (un psiholog) platit de parinti care sta cu el la toate orele, il ajuta in pauze pentru socializare.

Oana fetita ta ia tratament? Ce anume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Buna anuscha,

Nu stiu exact cum sta treaba cu profesorul de sprijin, dar urmeaza sa ma interesez.
Iulia ia de aproape 4 saptamini un medicament care se cheama Medikinet si Cod liver oil. Eu zic ca rezultate au inceput sa apara. Saptamina asta a scris cate putin (jumatate de rand) in fiecare zi. Stiu ca e foarte putin, dar facem progrese. Suntem in a 3-a saptamina de scoala abia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Nu Oana, nu e putin e foarte bine! Noi si acum scriem cu lacrimi in ochi. Daca s-ar concentra din prima ar fi mult mai putin solicitant si pentru mine, uneori nu mai am rabdare cu ea si mi vine sa o zmotocesc atata se screme se foisete si se plange, o doare, o inteapa etc.

Profesorul de sprijin ti-l recomanda medicul care i-a pus diagnosticul. Cauti insotitorul, duci recomandarea la director si aia e.

Fata mea acum nu mai ia nimic, a luat Vincamina si Actovegin.
Am vrut sa merg pentru ea si pe varianta homeopatiei, am sa o programez.

La noi e ,,naspa'' ca din a treia fac engleza ca disciplina obligatorie si nu se descurca deloc, parca ne-am intors in timp in clasa a intaia.




Mergi la inceput