Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati??? | Autor: oanaib

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 7 ani si ADHD. Anul acesta merge la scoala.
Eu am niste emotii de imi iese inima pe ochi. Am auzit de tot felul de povesti cum ca invatatoarele ar primii copiii cu ADHD doar 1-2 ore maxim pe zi si doar cu conditia sa stea un parinte cu ei. Eu mi-am dat demisia de la servici ca sa pot fi alaturi de ea anul acesta dar totusi sper sa nu fie chiar asa de rau, intrucat ea nu este chiar atit de agitata.
Daca mai exista mamici ca mine va rog sa-mi spune-ti voi cum va descurcati. Tare mi-ar prinde bine un schimb de impresii.
Astazi am fost la Dl doctor care o trateaza si i-a dat Medikinet. Ati mai dat careva la copii medicamentul acesta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica9 spune:

oana, ce teste i-au fost facut inainte de diagnosticare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Pai initial a avut diagnosticul de note autiste. A inceput tratamentul la 4 ani. De atunci a recuperat fff mult. Probabil si datorita faptului ca nu a fost un autism sever (ea totusi vorbea, chiar daca nu asa cum ar fi trbuit, dar putea sa recite poezii f lungi si afectiv era f bine). La Obreja diagnosticul a fost de Sd. Asperger pe care chiar inclin sa-l cred. Iulia e aproape un copil normal, mai infantila decat un copil de 7 ani. Are o memorie ff buna, ceea ce cred ca a ajutat-o f mult in recuperarea ei.
Tinde sa refuze sarcinile care o solicita, dar acasa le executa fara sa crinteasca, pentru ca stie ca nu-i merge. Speculeaza f mult (ex.: daca nu ma lasi plang, si doamna educatoare bineinteles ca ceda imediat).
Nu stiu cum o sa fie la scoala si datorita nebuniei cu clasa 0 inca nu s-au definitivat clasele. Sper sa avem o doamna intelegatoare care sa ne ajute.
Intre timp am inima cat un purice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Oana,
fetita ta are ADHD, Asperger's sau amandoua? Fetita mea are asperger's si a avut probleme cu limbajul, inca nu e la nivelul varstei. Din cauza asta avem si probleme cu scrisul si cititul. La matematica in schimb e foarte buna. Ea are 10 ani si termina acum clasa a 5-a. Problemele cele mai mari le are cu socializarea.

Nu inteleg cum ar putea invatatoarea sa nu o lase pe fetita ta la scoala, mai ales daca spui ca nu e agitata si nu deranjeaza orele.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

90% din caracteristicile Asperger i se potrivesc. Si ea a vorbit destul de greu si la fel nu este inca la nivelul varstei de 7 ani. Cu toate astea, chiar daca nu are chiar toate caracteriisticile ADHD-ului se vede clar deficitul de atentie. Si dupa cum am mai spus ea tinde sa refuze sarcinile care ii solicita atentia.
Din pacate experienta m-a invatat ca orice ar face un copil normal sunt considerate copilarii sau cel mult obraznicii de catre doamna, acelasi lucru facut de fetita mea, este f "grav" din cauza afectiunii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Pai da, eu una cu exceptia cazurilor foarte evidente nu cred in ADHD.
Imi amintesc de perioada copilariei mele cand toti cred ca aveam ADHD dar am scapat de el ca nu avea nume .

Acum cu etichetarea asta , un copil capata pe veci si stigmatul de handicapat-in Romania .

baiatul meu are la clasa vre-o doi clar cu ADHD si cu Asperger multi-si el are intr-o anumita doza, a socializat greu, si acum la fel, are rezultate foarte bune la mate , nu ii place romana dar ii place germana si engleza la care invata foarte rapid.
cel mai mult ne chinuim cu executarea unor lucruri simple , de zi cu zi , e aerian total , si cu copiii cu care efectiv nu stie sa se joace a mai invatat sa mimeze de la fratele mai mic.

dar cu rabdare , cu ajutor s-a integrat minunat in clasa-rezultatele la mate la olimpiade au fost foarte relevante pt colectiv si nu il mai privesc ca pe un cpoil altfel ci ca pe unul care face special sa iasa in evidenta .
oricum progresul din perioada scolarav e mare , a invatat cam ce trebuie sa faca in orice situatie si mergem mai departe
Concluzia -mai toti avem unele tare pshice , daca nu ne nastem cu ele le dobandim pe parcurs, anxietati, deprsesii, etc .

Tu fii prima care sa ii iei apararea si daca doamna zice ca e grav tu spune-i cal;ar ca nu ti se pare .Cu cat o sa ii dai apa la moara cu atat mai mult o sa se vaite cu colectivul etc.
Coilul e Ok , va creste si se va integra .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Multumesc pt mesaj Ligeea. Intre timp scoala a inceput, primele 2 zile a plans de la a 3-a ora, dar dupa aceea nu a mai plans in nici o zi. Se descurca mai bine la partea de oral, raspunde la intrebari, dar cand vine vorba de scris e cam jale. In prima saptamina a fost f speriata, a zis ca ii e frica de copii si cam de tot ce o inconjoara.
Ne asteapta o perioada grea si multa munca. Minunile vin cu multa multa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saam spune:

buna. am si eu o fetita de 4 ani si d-na doctor mi-a zis ca o suspecteaza de ADHD. mi-a dat o trimitere la psihiatrie pediatrica cu toate ca am mai fost in urma cu cateva luni. atunci mi-a dat niste ciocolatele pe baza de lecitina si dupa ce mi-a precizat ca e rasfatata si lenesa m-a asigurat ca in timp isi va da drumul si va vorbi mai bine. dar eu am cam intrat in panica din moment ce are 4 ani si ea leaga doar 2 cuvinte. nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc, cui sa ma adresez sau sa mai astept o vreme si sa lucrez cu ea acasa pe langa orele de la gradinita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

din cate stiu diagnosticul adhd se punde dupa temeinice teste date de profesionisti si in decursul unei perioade de timp...
poate nu trebuie sarit imediat si acceptat a are adhd, dupa un diagnostic dat de un doctor.

parerea mea e ca in Rom. s-a auzit doar in ultimii ani de acest diagnostic si gata cum vede un copil mai diferit un pic...gata asta are...adhd




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anul asta v-a fi un cosmar. Din punctul meu de vedere face progrese, in sensul ca a inceput sa mai si scrie putin la scoala. Doamna invatatoare nu este de aceiasi parere. Desi a observat ca daca se duce langa ea raspunde mai bine la intrebari, vrea sa raspunda si cand vorbeste ea in fata clasei. Adica: "copii cate mere vedeti la pagina 3?". Daca te duci langa ea si o intrebi: "ia spune-mi cate mere vezi tu aici?" ea raspunde.
Daca nu pot face un cadru didactic sa inteleaga asta ce pretentii sa mai am la un copil cu adhd?
Nu stiu ce o sa ma fac. De aceea intrebam pe acest forum daca mai sunt si alti parinti care au copii cu adhd si cum se descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oana, anul asta nu va fi un cosmar. Decat daca il lasi tu sa fie.

Priveste si din punctul de vedere al invatatoarei: nu are pregatirea necesara pentru a putea integra astfel de copii. Pur si simplu nu stie.
Apoi mai sunt presiunile care se fac asupra ei: din partea celorlalti copii si a celorlalti parinti.
Invatatoarea merge pe o linie subtire din cauza disfunctionalitatilor din societate aparute in momentul aparatiei unui copil deosebit.
Le este frica de ceea ce nu cunosc.
Si ea trebuie sa se acomodeze cu copilul. In ritmul ei. Nu va putea in ritmul impus de tine.

Azi are, poate, o strategie maine va fi alta.

Trebuie sa fii o punte de legatura intre copil si restul.

Progrese vor fi. Mici si le vei vedea doar tu. Pana termina clasa a IV-a va reusi sa acumuleze mare parte din ce e necesar.

Stai cu ea in fiecare pauza?
Poate ar fi bine ca fetita ta sa stea la catedra asa cum se recomanda.

Pe internet gasesti strategii de adaptare curriculara pentru copiii cu ADHD. Poate ar fi bine sa la discuti cu invatatoarea. Sa o rogi sa-ti raspunda cinstit ce o deranjeaza si cum o poti tu ajuta.
Ajutandu-va reciproc (tu si invatatoarea) ajutati copilul.

Important este sa nu provoci o ruptura intre tine si invatatoare. Abia au trecut 2 saptamani de la inceperea scolii.

Acorda-ti timp tie, invatatoarei si copilului.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput