Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

salut mamici ,
am revenit si eu pe acasa asa ca am sa scriu mai mult de acuma.Mi-a facut pofta Anca de plimbareala asa ca am profitat de vremea frumoasa si am vizitat si noi un pic din Cehia si din zona noastra.
Anca ma bucur si eu ca ne-am cunoscut,sunteti o familie frumoasa iar Natalia e o superba,foarte vesela si energica.
Felicitari pt inceputul diversificarii,sper sa-i placa si legumele.
Laura si Luca bine ati venit!
SuperMami multa sanatate si pupice lui Vladut.
Dana am citit si eu "teoria" cu adormitul.Am sa incerc diseara dar si la noi intervine repede tati daca o aude ca plange.
Eu cand am perioade de intrat in depresie imi iau cate o juma de zi "libera" (las copiii cu tati)si fac ceva ce imi place mie- merg la cump. sau la sala,coafor sau efectiv ma plimb si ma intorc acasa cu bateriile incarcate.
cristina eu am pus ceva muraturi saptamana trecuta si chiar ma gandeam la tine si voiam sa te intreb cum stai cu borcanele de zacusca si muraturi.Chiar nu stiu cand ai avut timp sa faci si atata dulceata si zacusca.
Bianca mai are seara cateodata cate o repriza de urlat la maxim si se linisteste numa cand ii canta tati un cantec de leagan in maghiara.Si daca l-ati auzi ce prost canta,nu stiu cum poate adormi Bia pe melodia aia!
Chito sunt alaturi de tine si sper sa fie totul bine
JD felicitari pt bilant.Si la noi e scandal mai mare cand il imbracam pe Oliver.Acuma e in perioada cand vrea sa poarte numa haine cu masinute si sosete ciclam
Am vrut sa scriu mai multe dar am citit ultimul capitol pe fuga si n.am retinut mai nimica
Legat de diversificare eu nu ma bag prea mult,noi mai avem o luna jumatate pana incepem si sunt destul de relaxata.Nu a fost usor nici la Oliver dar cu rabdare si perseverenta am invatat si sa papam cu lingurita.

Despre noi: avem 6400g si 66cm.Cam slabuta dar mie imi place cum arata.Ieri am facut vaccinul antipneumococ si a fost destul de maraita toata ziua.Am inceput la 4 luni vaccinurile si le facem tot la 2 saptamani,o data Infanrix o data Prevenar(antipneumococ).
De papat papa numa tzatza desi pofteste la tot ce papam noi.I-am pus intr-o zi in gurita un pic de piersica ca era asa dulce si coapta si mare greseala am facut ca a dat de gust si a inceput sa planga si sa ma traga de mana ca sa-i mai dau iar lapte nu a mai vrut sa bea cateva ore.
De invartit pe burta-spate nu se invarte deloc,isi ridica capul si umerii cam 15 cm cand sta pe spate,pe burta nu vrea sa stea mai mult de 5 min dar nu ma agit ca Oliver mi s-a invartit numai la 6 luni iar la 7luni umbla in 4 labe.Ii plac jucariile,acuma si-a dat seama ca le poate tine in mana si sta cuminte si analizeaza fiecare jucarie si vorbeste cu ele,canta iar cand se cearta cu ele stiu ca ii e somn.
La capitolul somn e mai greu,inca se trezeste noaptea tot la 2 ore sa pape dar si ea papa numai 5 min si adoarme la loc.Ziua are 2-3 reprize de somn de1,5-2 ore.Ea cred ca ar dormi mai mult dar tot timpul gaseste Oliver un motiv sa o trezeasca,ba ii duce masinute ba ii canta...
Am vazut pozele si filmuletele de pe Picasa!Wawww,avem cei mai frumosi,veseli si isteti prichindei!!!!
M-am intins cam mult...acuma merg sa ma apuc de calcat
Va pupic pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

In ciuda faptului ca sunt atenta si prevazatoare, azi am patit-o: a cazut Natalia din pat. Am tras cea mai mare sperietura ever Eu nu o las niciodata singura in patul nostru, pt ca nu-i ia mai mult de cateva secunde sa se rostogoleasca pana la margine. La mare, la vreo 3 secunde dupa ce s-a ridicat sora-mea din pat de langa ea, era la margine. M-am aruncat pe pat si am apucat-o de picior, deci am fost la super limita. In fine, azi s-a trezit pe la 6 si am pus-o intre noi, si i-am pus tzatza in gura, in speranta ca va adormi. Ea a mancat, tot intr-o miscare, ca de obicei, iar la un moment dat, l-am rugat pe tati sa-mi aduca un pahar de apa, ca mi-era sete. Dar N s-a demufat, asa ca i-am zis ca ma duc eu sa-mi iau si am lasat-o langa tati, mai mult inspre el, nu pe mijlocul patului, deci departe de margine. M-am dus mai intai la baie, iar cand am iesit, in drum spre bucatarie, m-am uitat in camera. Ea era pe burta, cu picioarele la tati, inca departe de margine. Nu i-am atras atentia sa se uite la ea, pt ca imi imaginam ca face asta. M-am dus la bucatarie si am baut primul pahar de apa si am vrut sa imi mai pun unul, dar nu stiu de ce, m-am gandit sa ma duc sa verific ca e totul ok. Cand am ajuns in camera, Natalia era pe marginea patului, pe o parte, gata sa se intoarca pe burta in gol. Am sarit pe pat, dar n-am mai apucat s-o prind decat de un piciorus, atat cat sa-i mai amortizez putin caderea. A cazut cu fata in jos. S-a trezit si tati, ca am zis ceva cand am intrat, a sarit din pat si in sec 2 a luat-o in brate. Eu am inghetat, am ramas efectiv fara aer. Ea a plans putin, cateva secunde. Am pus-o imediat pe masa de infasat sa vedem daca s-a lovit, dar ea... zambea deja Probabil ca doar s-a speriat, sper... Mie mi-a luat ceva timp sa-mi revin, nu stiu de ce, dar nu am crezut ca o sa ni se intample si noua. Bine ca nu s-a lovit de marginea patului, ca e lata si ascutita... Eu si ziua o verific la cel mult 10 minute, desi aud in monitor cand se trezeste si daca se misca putin, dar asa sunt eu...
Ce ziceti, ar trebui sa mergem totusi si la medic s-o verifice, chiar daca nu sunt semne ca s-a lovit sau ca o doare ceva?

Cu statul in fund am ras intr-o zi amandoi de ne-am spart. Am lasat-o in fund in patutul de calatorie care e cu plasa pe laturi. Si la un moment dat, s-a dezechilibrat si a ajuns cu fata in plasa aia. Si cu nasul turtit, a alunecat pe spate, iar in drum, a scos si limba putin, ca sa guste.

In alta ordine de idei, m-am tot gandit ca in curand va incepe sa mearga, nu stiu exact pe la cate luni se intampla chestia asta (ma refer sprijinita, ajutata, nu singura) si nu stiu ce fel de papucei trebuie sa aiba. Ca am auzit si varianta cu glezna stransa si cu glezna libera. Ce stiti?

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Bine ai venit Laurita!
Anca poate nu are nimic Natalia dar dc sunteti nelinistiti mai bine mergeti la medic. Si eu sunt convinsa ca nu are cum sa cada Karina dar se pare ca cu toata precautia tot se intampla.
Karina a adormit azi pt a patra oara in ultimele zile cu muzica tiganeasca . Este faina melodia dar zgomotoasa, nu stiu cum poate sa adoarma.
Si eu sunt tare mandra de progresele ei . Sta pe spate si eu o tin de manute, se ridica in fundulet si apoi in picioare, de cele mai multe ori vrea sa se ridice direct in picioare. Se intoarce pe toate partile si isi ridica atat de care trunchiul cand sta pe burta ca deja i se vad ochii peste grilajul de la patut
Una peste alta sunt o minune bebelusii. Doamne cat o iubesc, odata am pupat-o asa de tare pe burtica ca a inceput sa planga, eu abia a doua zi am vazut semnul si mi-am dat seama ca din cauza mea a plans. Parca Dana zicea ceva de protectia consumatorului, promit sa fiu mai atenta
Marci inca nu am terminat cu muraturile mai am de facut zacusca pt ca mai sunt in frigider vinete si altele. Am pus gogonele si castraveti mai pun si niste gogosari si mai vad eu. Dc sunt singura fac ce pot dar uneori sta sotul, alteori vine mama. Eu si inainte facea de toate, imi place in bucatarie si cum necum reusesc sa imi fac timp. Dar nu este chiar asa de greu, la castraveti ii asezi repede in borcan faci zeama aia ii torni peste ei si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Laura si Luca, bun venit!!!
Dara, pai, foarte pe scurt, ma necajeste ca locuiesc in tara asta, unde se schimba legile atat de des, ca nu stiu cum de au timp sa publice monitoare oficiale si alte alea... O sa povestesc daca reusesc sa rezolv problema.
Miha, de-abia astept sa va vad trecuti cu bine de operatia asta.
Joana, da, m-am gandit... Dar e cam frustrant, ca m-am chinuit ceva cu alaptatul asta...
Ioana, eu am observat ca a mancat foarte bine cu quinoa marul. Si a si ajutat-o la tranzit, ca parca a tras mai multe partulete dupa marul singur. Acum, zilele astea, suntem pe mar+quinoa.
Monna, pai nu m-ai vazut decat in poze si cine stie din ce unghi erau facute. Si noua ni s0a cam schimbat programul. Spre deosebire de vacanta, cand si trezea o data pe la 6, manca si se culca in max 10 minute si dormeam toti ca boierii pana la 9-10, acum se trezeste pe la 7.30 si nu mai adoarme Iar ziua... jale. Azi m-am chinuit vreo 2 ore s-o adorm, ca la 4 mergem la inot si trebuie sa fie odihnita.





Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Anca, mi-au dat lacrimile la ce ai povestit legat de cazut din pat. mai mult trairea ta m-a emotionat decat ideea in sine. poate-s nebuna ca spun asta,.. dar eu zilnic ma gandesc ca am putea-o pati si noi.. desi Alexia nu e prea miscacioasa... in ultima vreme a inceput si ea sa se impinga in picioare si sa avanseze prin pat. si cum ziua nu doarme decat in patul mare.. stau numai cu ochii pe ea. eu zic ca Natalia nu are nimic.. acum na.. tu urmeaza-ti instinctul.
Mada, pot fi dintii. te-ai uitat la gingii?
Alexia azi a facut kk moale si are 37.6 temperatura. o iesi in final uratul ala de ne chinuie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Laura, bine ai venit!

Marci, nu ati venit si pe la noi...Poate data viitoare. Finn vrea tricoul cu toy story si la somn si la gradi. la sosete nu are preferinte deocamdata.

Anca, nu/ti face probleme pentru cazatura. Nu e cazul de doctor. Finn a cazut de la canapea pe parchet la 6 saptamani. Nu stiu cum a reusit pentru ca el abia la 10 luni a inceput sa se intoarca.
Apropos de primele incaltari - cica astia ar fi cei recomandati acum, nu cei stransi pe glezna

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=soft+leather+baby+shoes&rh=i%3Aaps%2Ck%3Asoft+leather+baby+shoes

Finn a inceput sa mearga cu mocasini, iar pt Euan am din aceia moi, de piele. Si Finn a purtat tot din cei moi cat a permis vremea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happy: f tare, Bianca inca nu are asa forta in picioruse, ii place sa stea in picioare dar ii sustin eu toata greutatea de sub axile, daca as tine-o doar de maini n-ar putea sta. Am auzit si varianta asta de putin fruct preferat amestecat cu legume. Da, probabil iese si dintisorul, gingia e umflata? Din cum am simtit-o azi cred ca si pe noi ne paste curand.
Amy: eu de 3 saptamani incerc azi, maine, poimaine... si nu vrea absolut nimic. Pana cand?
Marci_mami: spor la calcat. Eu de cand a implinit Bianca 5 luni am renuntat la sportul asta
Anca: of of ce sperietura. Eu din cate stiu daca bebe nu plange decat f putin si zambeste, nu e ametita, nu vomita etc e ok. Si eu la fel ca JD am citit ca acum se recomanda cei cu talpa de piele, cat mai moi (cel putin prin casa) si ca n-ar mai fi nevoie de papucei cu glezna. De unde iau quinoa asta? Ma pun sa o caut pe net ca nici macar nu stiu cum arata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Anca of of!pupici Nataliei sa-i treaca sperietura.Eu am fost cu Bia la dr cand a cazut din carucior pt linistea mea dar daca nu are nici o lovitura nu-i face nici o analiza suplimentara.
Ronina mersi.Deci mai am 2 sapt de calcat
JD urma sa ajungem si in Praga dar nu ne-a mai permis timpul.Poate la primavara venim si promit sa te anunt inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Laura si Luca bine ati venit la noi
Miha sanatate multa lui Vladut! Hai ca scapati si de operatie si o sa fie totul bine
Ronina mi-e frica sa-l las singur pe pat. Oricum pana la urma s-a putut ca l-am adormit din nou, l-am pus in patut si a dormit vreo 50 min, s-a trezit l-am pus iar la san a supt 5 min si a adormit, l-am pus pe pat langa mine si a dormit inca 1 ora jumate. Deci se poate... acum iar doarme in patut de 25 min deja, sper sa mai doarma. Oricum si 30 min daca doarme tot sunt multumita ca doarme in patut si nu in brate.
Anca ufff... ce sperietura, bine ca n-a patit nimic


pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Anca si noi am patit-o cand Anastasia avea doar 13 saptamani si mai era si proaspat operata de 3 zile.La fel,m-am impacientat insa am vorbit cu pediatra care mi-a spus ca voma in jet concomitent cu temperatura rectala de peste 38 sunt semne ca nu ar fi ceva in regula.ar mai fi pupilele dilatate in mod neegal.
Am ajuns la concluzia ca odata mers la urgenta nu ii va face mare lucru,eventual o radiografie,care clar nu e bine de facut aiurea.plus conditiile medicale de la noi,asteptatul pe holurile spitalelor,microbi etc.
In concluzie,linisteste-te! Cu siguranta e doar o sperietura!

Lauritasmile bine ai venit!"intarziata " ca si mine! bine ca ai intrat totusi!

Miha in calitate de mamica trecuta prin emotia cu operatia,iti spun ca sa fii convinsa ca totul va fi bine!!!eu eram speriata de anestezie,dar sa ai incredere in medici,stiu ei mai bine!

Fetele ce parere aveti despre tarcul pt bebelusi?se zice ca e o alternativa a rotomobilului,in sensul ca bebe se joaca safe in el si se sprijina de margini pt a se ridica.

Azi am cedat poftelor printesei mele :))
a devorat cu eleganta un sfert de para malaiata,blenduita,cu lingurita!

Mergi la inceput