Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Jd mersi si eu tot la cel cu gluga ma gandeam.
Ioana, Bianca duce la gurita diverse lucruri? Karina duce la gura tot ce apuca si atunci deschide gurita si la mancare ca nu ar avea motiv sa o tina inchisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

JD, scoica = maxi-cosi.

Alt tip de scaun noi inca n-au cautat ca teoretic asta e bun pana la 12 luni (depinde si de copil desigur, dar cat timp incape, sta cuminte in el si nu protesteaza, nu ma grabesc deloc sa-l schimb).

Dara, noi deja suntem la nr. 17-18 la sosetute si papucei, asa ca pentru la iarna... depinde de copil dar chiar daca acum Miruna e mai micuta la picior, copiii cresc in salturi si nu-i exclus sa aiba un puseu de crestere. Poate mai simplu mergi cu ea si ii incerci (sau macar ii pui cu talpa pe piciorusul ei) si ii iei un pic mai maricei decat i-ar fi ok acum. Plus ca la iarna trebuie sa intre in ei si cu sosetute sau ciorapei mai grosuti...

Kovacsc, imi place mult poza voastra de la profil... la Lavi inca nu-i iese smecheria (o mai ajuta sora-sa uneori impingandu-i usor piciorusul, dar eu n-o prea las)

Anca, felicitari pentru dintisor!
Cu continutul caloric depinde...la legume da, au mai putine calorii/100g,dar la fructe nu neaparat si mai si varianta de cereale (sau cererale amestecate cu pireu de fructe); chiar si la legume, de multe ori se pot amesteca cu cartofi/orez (care sunt mai calorice). In final nu conteaza doar continutul caloric, ci si ce cantitati papa, si uneori o masa de legume/fructe ii creste pofta de mancare si per ansamblu poate ajunge sa pape mai bine pe durata unei zile intregi.
...desigur ca puteti ramane inca in faza de degustat, dar lua decizia strict in functie de continutul caloric al alimentelor!

Noi am avut o noapte crunta cu multe treziri si mancat foarte des (si ieri in timpul zilei mancat foarte des); am dezlegat misterul azi-dimineata urcandu-ma pe cantar: mi-am permis sa slabesc un kg si fir-ar sa fie ca deja cedez psihic si dau iama in dulciuri, ca nu ma mai inteleg cu oboseala si n mese suplimentare pe zi. Nu-i corect ...nici cu mese solide nu pot si eu sa slabesc macar un pic un pic de tot fara concecinte negative asupra alaptatului. Asa as vrea sa se aplice si la mine ca lapticul de produce din rezerve (ca doar am destule) si nu depinde de ce si cat mananca mami ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, merci, am cautat tabele de masuratori si inca sunt in ceata cu ce masura sa iau...doar sa probez alte incaltari, ca daca le comand de pe amazon, pe alea nu am cum sa le probez inainte, ca eu din alea voiam, ma gandisem sa iau 17-18 da' ma pui pe ganduri daca pot sa ramana mici deja in decembrie, sunt paralela total cu treaba asta cu masura la incaltari.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, eu i/am luat lui Euan 17-18 de la Sterntaler. si scrie ca sunt penrru 6-12 luni. mie mi se par destul de marisi e loc garla pentru sosete groase. eu am vazut sosete de lana merinos si iau din alea ca sa nu pun 7 perechi una peste cealalta. Si Finn si Euan au talpile mici. Finn le are mai late, dar Euan are talpile foarte micute. daca totusi ii raman mici ii iau alta pereche, ca oricum sunt reduceri in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Dara, noi am luat pana acum doar ceva papucei din supermarket (pentru acum, cand s-o face mai frig afara), si i-am luat 19-20 - cei 17-18 mi s-au parut ficsi pentru ea; au fi un carton de masurat picioruse si intr-adevar, pentru marimea 18 ii iese un degetel in afara conturului (dar e si foarte lunga pentru varsta ei).
Ei recomanda 17-18 pana la 6 luni si marimea 19-20 pentru 6-12 luni.

Depinde mult de copil, de firma... cred ca ideal ar fi sa gasesti un carton sau un mic aparat de plastic de masurat picioruse (ma gandesc ca sunt si pe la noi)...sau faci o plimbare printr-un magazin cu ea cat sa compari un papucel de marimea care te intereseaza cu piciorusele ei.
E greu la copii mici, ca nici daca sunt mari papucii nu e bine...

Uite ma uitam acum de curiozitate, ca avem si o forma de piciorus de plastic pe care sunt marcate marimile (de la un magazin de incaltaminte)...acolo pentru marimea 18 sunt 11,5cm din varf pana la calcai; pe cartonasul papuceilor de la supermarket sunt doar 10cm. Deci probabil la alta marca ne-ar fi inca foarte buni si noua marimea 17-18...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna dimineata,
am inceput si noi diversificarea si am decis sa nu respectam schema pediatrei ci sa incepem cu putin morcov fiert (mi s-a parut mult mar + banana+branzica).
A mancat cam 10 lingurite (rase) de bebe dar se stramba si scutura tot cand inghitea desi apoi mai deschidea gurita.
Avocado a incercat cineva? Citisem ca e bogat caloric si merge de la inceput.
Voi ce blender folositi? Noi avem unul de la robot dar a fost un chin sa fac morcovul pt ca era putin si il tot arunca pe peretii vasului. Mai puneti si apa in el?

In alta ordine de idei am cazut si am o entorsa si e un chin sa il adorm pe Luca (adoarme leganat) si leaganul electric e cah...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, uite au si la h&m botosei de iarna

http://www.hm.com/ro/product/00714?article=00714-A

sau gri.

eu am luat unii lungi care ii vin pana la genunchi pentru ca Euan e in continua miscare si i/ar da jos imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Fetele.. la incaltari eu iau in calcul si un ciorapel gros. Eu i-am luat niste ghetute de toamna-iarna nr 19, dar sunt mari deoc. Sunt ok si pt primavara. Chiar daca-s mai mari.. nu-i prb.. ca sunt mai inalte si nu cad din picior. Mai am niste ugg-uri primate sis a vad ce ii mai gasesc. Pt iarna am hainuta din aia cu piciorus cu tot.. fas. Imi scapa acum cum ii zice. Am vreo 4 .. cred ca o sa imi fie mai comod cu alea ca tin cald de sus pana jos.. si la ele nu e nevoie de incaltari.
Ronina, super.. 10 linigurite!!! Pai bucuta-te mamica! Spor la mancat de-acum ;)
Foarte frumos tortul.. l-am vazut pe fb ieri parca. Intru sa vad si chitaitoarea
i-ai schimbat cercelusii?
Anca, felicitari pt primul dintuc. Am vazut filmuletul. Pai Natalia mananca fff bine. Asa e la inceput. Alexia nu manca asa de bine. Ea sugea din lingurita. Natalia vad ca deschide gura… chiar daca tie ti se pare ca nu. Eu as incerca sa ii bag mai mult lingurita in gura, ca ea se cam intinde dupa mancarica. Daca ti se pare lingurita prea lata, incearca una mai ingusta. Success.. sunteti pe drumul bun!
La noi urmeaza iar pranzul. Mi-e groaza..
Aaa.. fructele se dau dimineata, nu seara. Alexia are mesele asa:
Dimineata la ora 5 are masa de lapte.
Ora 9-10: fructe
Ora 12: lapte (cand vrea)
Ora 14: legume, carnita
Ora 17-18: iaurt sau branzica
Ora 21-12:30 : lapte cu cereale
Se intampla k la masa de la 5 sa ii dau in loc de iaurt sau branzica.. cereale. Atunci le scot din laptele de seara.


s-a trezit. revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara si eu am niste adidasei Puma primiti cadou pentru bebe si sunt nr 17 si deja sunt ficsi. Acu u stiu, al nostru e lungut. Cand am fost la munte i-am luat niste botosei din blanita si piele intoarsa si i-am luat nr 18 dar sunt destul de largi si incape si soseta bine.

Dia aceeasi problema o am si eu cu laptele. Eu nu tin cura ca am dat deja kilele si peste, asa a fost sa fie, dar uit sa manac si dc mi-e foame si plange bebe tot nu ma duc. Eu zilele astea am facut si suc din 2 lamai si 2 grefe cu miere si apa plata si e posibil sa imi fi taiat si pofta de mancare. Nu stiu. Cert e ca nu se mai satura. O sa-i bag LP seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

lauritasmile ia-ti un blender din ala cu picior. Si eu am mozolit cana mare de la robot aiurea

edit: mie mi-a luat cumnata un Bosch care are si minitocator si e super la ciorbita sa-mi fac treaba repede cu el. Este 160 lei

Mergi la inceput