Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Kallista cu sau fara disciplina tu faci o munca extraordinara.

Poate cunosti linkul dar totusi il pun. Acolo sunt nivele tipice dupa care se invata la SFI si SAS si sunt si exercitii de gramatica, hörsförståelse, radio, klartext, etc.

http://www.digitalasparet.se/

Eu acum am intrat la nivelul D al SFi-ului. Problema e ca ai mei colegi luna astau dau examenul national pt SAS,si normal ca profa ii pregateste pt asta, iar eu trebuie sa ma prind de multe chestii singura. Noroc de colegi buni si saritori. Acum ma lupt de una singura cu presens particip si perfekt particip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Multumesc ca te-ai gandit la mine, en kvinna, esti o draguta!
Am multe link-uri de invatare a limbii suedeze, asta a fost si primul pas - internetul. Dupa aceea au venit materialele scrise, parte comandate online, parte downloadate de pe acelasi internet.
Of, macar pe astea pe care le am de as fi reusit sa le parcurg in totalitate!
Spor la invatat si sa auzim vesti bune dupa examen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mie mi-a placut tare mult in nord asta vara. Luleå e micut dar Umeå mi-a placut mult. Ca turist, vara. Nu cred ca as vrea sa ma mut acolo. De fapt, Luleå si Kiruna au fost "cosmarurile" noastre pe vremea cand nu stiam unde va primi sotul meu loc de munca...el invata suedeza si abia dupa ce a fost gata cu ccc cursurile am mai asteptat vreo doua luni pana a primit mailul ca va fi Visby. Nici nu ne gandisem la asa ceva, ne tot intrebam daca sa refuze oferta in caz ca e Luleå sau Kiruna...dar cred ca mergeam pana la urma si acolo :)). Kallista, era si tu cat pe ce .

en-kvinna, bafta la test! Sunt sigura ca il vei lua cu brio.

Kallista, astept mailul in suedeza.

Foxy, miroase a creier ars? Io tare as vrea sa fie maine examenul, nu mai am chef de invatat...

Flory, nicio veste buna?

Edith voi cum mai sunteti?

Trevlig kväll och sköt om er!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Kallista, era si tu cat pe ce .


Da, asa e si sa stii ca si acum imi pare extrem de rau ca nu a fost sa fie, desi la vremea respectiva ma ingrijora si pe mine locatia. Acuma nu m-ar mai speria.

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Kallista, astept mailul in suedeza.


Stii cand o sa vina? Dupa ce incep cursul. Primele impresii voi incerca sa le astern in muzicalul grai suedez . Incep pe 11, asa ca mult nu mai este, numai sa nu razi prea tare de "talentul" meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:


Care creier sa miroasa a ars, Miha? Organul asta s-a atrofiat la mine...! vedem ce o-i face maine - auzi, maine e examenul!!!
Va zic eu ce si cum dupa. dar avem un prof cam tipicar si vrea tot felul de chestii specificate. Pai pierzi doar timpul cu asta...
Asta e, vad eu cum si ce. Stiu tot ce se aplica in problema, doar ca nu stiu ,,cand '' sa le aplic. Ati mai auzit asa ceva??

Kallista,- mai bine incerci sa asculti radio direct. http://sverigesradio.se/
P3 e pt tineret, P1 mai serios, vezi tu. Asa ai o proba de cum suna suedeza in afara scolii.
Gata acum, va salut. Numai realizari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

A! Miha, o intrebare pt tine - ce e aia GLP ? O sa am sapt viitoare si eram curioasa. Asta asa, ca sa privesc in viitoar cu optimism )))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Kallista, cum sa rad mai?? Doar am fost si eu acolo, stiu cum e! E ca si cum ai rade de un bebelus care incepe sa mearga.... Abia astept!

Foxy, stiu ca maine ai examenul, ca avem deodata. Eu ziceam ca mi-as fi dorit sa fie azi, ca m-am saturat sa invat...
Nu stiu ce e GLP, n-am auzit...da mai multe detalii, in ce context e, e o materie? Poate asa deduc....
edit ca am googalit: GLP: Good Laboratory Practice...poate fi asta? Noi n-am avut asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

da, merci. poate fi asta. eu am googalit si-mi dadea ca e o enzima. vad eu, e surpriza .
Pa, fug la cafea apoi sa-mi salt piticul de la gradi. )))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Interesant, uite ce am mai gasit:
http://www.lakemedelsverket.se/malgrupp/Foretag/Lakemedel/Tillsyn-och-uppfoljning---GMPGDP/God-laboratoriesed-GLP/
Cum am zis, noi n-am facut asa ceva...

Ce materie urmeaza Foxy sa incepi de luni?

Io de luni merg la Karlskrona, o saptamana. La vårdcentral in Lyckeby, sa invat sa iau sange (si nu vreeeeaaaaaau, dar cum sa spun asta?) si sa fac analize din acelea patientnära cum ar veni, adica pe loc, in aparate mici. E un BMA care lucreaza acolo si voi fi pe mana ei. Mi-e cam groaza de loc nou, vandrarhem, persoane necunoscute, etc. dar incerc sa iau totul ca un lucru bun. Si sa ma delectez vizitand Karlskrona, cat apuc.

Am fugit la vapor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

http://schema.mah.se/setup/jsp/Schema.jsp?startDatum=idag&intervallTyp=m&intervallAntal=12&moment=&sokMedAND=true&forklaringar=true&schemaTyp=SchemaOptimal&resurser=k.BA111B-20122-BA111-
Eu sunt in grupa D. Vad ca avem si oral din chestia asta. Vad eu. Ai vazut ce de liber ar fi pt cei care au luat examenele din prima? toata ianuarie.. Nu-i ciudat?

Uite ce vom face. Ca sa nu mai scriu atata(pt unii e neinteresant,cred)
Offf, cred si eu ca ai emotii, iti tin pumnii. Dar o sa te descurci, ca de obicei. Prima zi va fi mai grea, zic eu. Sau primele ore, pana te prinzi care-i mersul.
Analizele astea se fac pe sange prelevat si din vena, sau doar capilar (Hb, fier, etc)?

Ieri a fost ziua de kanellbulle la gradinita si Kristian mi-a copt una , ,,singurel'' . A inceput sa incerce sa vorbeasca, e asa dulce cum spune lucrurilor... Acum e f fain cu el. )))
GAta , fug la programul meu, apoi la gara...
Weekend placut

Mergi la inceput